Aktuální vydání

celé číslo

10

2020

Automatizační technika v zemědělství, stavebnictví a těžebním průmyslu 

celé číslo

Výroba respiračních polomasek v závodě Siemens Elektromotory Mohelnice

Siemens spojil síly s výzkumným ústavem CIIRC při ČVUT v Praze a v závodě Siemens Elektromotory Mohelnice denně vyrábí přes 40 ochranných respiračních polomasek na speciální 3D tiskárně. Jde o polomasku typu RP95-3D s nejvyšším stupněm ochrany. Výrobu koordinuje a respirátory kompletuje společnost 3Dees Industries, filtry dodává Sigma Lutín. Všechny vyrobené polomasky předává Ministerstvo zdravotnictví ČR lékařům, sestrám a dalším zdravotníkům.

O vývoji této masky, kterou lze vyrábět distribuovaným systémem, si můžete přečíst v tomto článku: https://www.automa.cz/cz/web-clanky/na-ciirc-cvut-vyvinuli-ochrannou-polomasku-vhodnou-pro-distribuovanou-vyrobu-0_12824/.

K výrobě je potřeba tiskárnu pracující s technologií Multi Jet Fusion. V České republice je v provozu sedm takových 3D tiskáren, které dohromady mohou vytisknout až 550 respiračních polomasek denně. Jednu z těchto tiskáren provozuje společnost Siemens ve svém v závodě v Mohelnici. V běžném provozu pracují s 3D tiskárnou Multi Jet Fusion především pracovníci nástrojárny. V následujících týdnech namísto toho vytiskne denně až 42 kusů polomasek nebo několik stovek drobných dílů do nich. Polomasky lze používat neomezeně, protože odolávají opakovanému čištění a sterilizaci. Filtry, které do polomasek instaluje Sigma Lutín, vydrží závislosti na okolním prostředí a individuální zátěži až několik dní.

Odborníci z CIIRC při ČVUT, kteří polomasku RP95 -3D vyvinuli, ji ve formě volné licence poskytli k celosvětovému využití. Společnost Siemens Česká republika nabídla tisková data všem svým organizacím na světě. Zájem o projevili kolegové z Chile a Kolumbie.

V reakci na globální pandemii způsobenou novým koronavirem zpřístupnila společnost Siemens minulý týden svou globální síť pro aditivní výrobu světové lékařské komunitě, viz článek https://www.automa.cz/cz/web-clanky/spolecnost-siemens-otevrela-svuj-portal-3d-tisku-pozadavkum-zdravotnickych-instituci-0_12821.

(ev)