Aktuální vydání

celé číslo

11

2019

Využití robotů, dopravníků a manipulační techniky ve výrobních linkách

Průmyslové a servisní roboty

celé číslo

Vertikální modul pro manipulátory a zakladače

Brněnská společnost HIWIN s. r. o. představila vertikální modul pro lineární systém HD4 navržený pro stavbu dvou a tříosých modulárních manipulátorů s možností polohování ve svislém směru. Modul zvládá zátěž do 50 kg se zdvihem od 200 do 1 500 mm při zrychlení 5 m/s2 a maximální rychlosti 2 m/s.

„Konstrukci modulu, tedy osy Z, tvoří Al profil, který je osazen lineárním vedením HIWIN, a jeho polohování je realizováno pomocí ozubeného řemene vedeného soustavou řemenic. Volitelně lze modul vybavit energo řetězem, koncovými spínači polohy a také přídavnou fixací klidové polohy – pneumatickou brzdou,“ popisuje nové řešení Jan Chrást, hlavní konstruktér oddělení polohovacích systémů Hiwin.

Tento modul doplňuje lineární systém HD4 o osu Z a uplatní se v tříosých kompaktních manipulátorech, zakladačích a v zařízeních pro manipulační úlohy typu pick-and-place. Modul byl navržen s ohledem na zachování modularity a kompaktnosti, kterou se vyznačují systémy HD4 i všechny moduly řady Hx. Zákazník si může zvolit některou ze základních variant a vedle toho si mohou zvolit jinou převodovku i motor.

„Ve spolupráci se zákazníky jsme schopni navrhnout pro danou aplikaci optimální parametry pohonu a doporučit vhodné komponenty řízení, jak od značky HIWIN, tak od ostatních dodavatelů. Samozřejmostí je kompletní dodávka na míru,“ Tomáš Sojka, obchodní manažer oddělení polohovacích systémů HIWIN s. r. o.