Aktuální vydání

celé číslo

11

2020

Systémy řízení výroby a výrobních podniků

Elektrické, pneumatické a hydraulické pohony

celé číslo

Veletrhy v Německu: které budou, které nebudou?

Bavorská vláda povolila pořádání veletrhů na výstavišti Messe München. Přesvědčila ji přísná opatření proti šíření infekčních nemocí, zejména covid-19, která veletržní správa na výstavišti zavedla. Zpráva se týká veletrhů Analytica, Electronica i Automatica. Teď ještě zbývá přesvědčit vystavovatele a návštěvníky...

To se nepodařilo v případě veletrhu Chillventa. Pořadatelé veletrhu Chillventa 2020, který se měl konat v říjnu v Norimberku, se na základě průzkumu mezi osmi sty potenciálními vystavovateli i návštěvníky minulého veletrhu, který se konal v roce 2018, rozhodli veletrh odložit až na rok 2022. Vystavovatelé i návštěvníci s převahou dali přednost svému bezpečí a bezpečí svých zaměstnanců. Proto se letos uskuteční pouze „digitalizovaná verze“ veletrhu: v původním říjnovém termínu budou na internetu virtuální kongres a doprovodná fóra, která se budou věnovat chlazení, klimatizaci, větrání a tepelným čerpadlům, včetně související měřicí, regulační a automatizační techniky.

Odložen bude také berlínský Innotrans – berlínská radnice zakázala mezinárodní veletrhy a kongresy v Berlíně až do konce roku 2020. Také v tomto případě proběhne v původním termínu série internetových prezentací, ale skutečný veletrh bude až 27. až 30. dubna 2021.

Mezinárodní veletrhy jsou z hlediska šíření covidu-19 i jiných infekčních nemoci vysoce rizikové. Účast je sice srovnatelná s masovými kulturními nebo sportovními akcemi, ale účastníci jsou zde z celého světa a zvláště vystavovatelé přijdou do blízkého styku s velkým počtem návštěvníků. Bude-li mít současná krize na veletržní dění nějaký pozitivní dopad, tak snad v tom, že se posílí hygienická opatření ze strany veletržních správ i odpovědnost vystavovatelů a návštěvníků. Veletrhy mají pro rozvoj průmyslu, spolu s odbornými médii, tištěnými i internetovými, nezastupitelnou úlohu, v níž je firemní semináře, webináře a online kurzy nemohou nahradit.

(Bk)