Aktuální vydání

celé číslo

10

2021

Automatizace v elektrárnách a teplárnách, obnovitelné zdroje, distribuce elektřiny a tepla

Bezdotykové měření teploty, měření spotřeby elektřiny a tepla

celé číslo

Veletrh productronica v době rostoucí poptávky o elektronice

Od září se v Německu opět rozběhly veletržní aktivity, které byly dočasně utlumeny pandemií. Proto jsou návštěvníci zváni na veletrh vývoje a výroby elektroniky, productronica Mnichov, který proběhne ve dnech 16. – 19. listopadu 2021. K vystavování se přihlásilo přes 700 firem ze 30 zemí. Na veletrhu productronica 2021 budou mimo jiné zastoupeni přední klíčoví hráči jako ASM Assembly Systems, F&K Delvotec, Komax, stejně jako Kurtz Ersa a Rohde & Schwarz.

„Současný vývoj v oblasti vývoje a výroby elektroniky opravňuje doufat v úspěšnou podzimní veletržní akci,“ vysvětluje Rainer Kurtz, generální ředitel skupiny Kurtz Ersa a předseda veletržního výboru productronica. „S poklesem pandemie vystavovatelé očekávají, že se podnikání bude letos i příští rok nadále rozvíjet pozitivně. V tomto ohledu má veletrh productronica 2021 velkou šanci být opět celosvětovým skvělým setkáním pro celý průmysl výroby elektroniky. “

Trh s polovodiči těží z internetu věcí a sítí 5G

Do systémů internetu věcí se zapojuje stále více síťových zařízení, a to vyžaduje nejen značný počet polovodičů, ale také stále kvalitnější polovodičové součástky. A to ve všech průmyslových segmentech a pro všechny typy internetu věcí (průmyslový internet věcí, IIoT, internet věcí v medicíně, IoMT, umělá inteligence věcí, AIoT atd.).

Podle průzkumu firmy IoT Analytics světový obrat polovodičů IoT dosáhne pravděpodobně do roku 2025 hodnoty 80 mld USD oproti 33 mld. USD v roce 2020. Důraz je kladen na mikrokontroléry IoT (MCU) a čipové sady pro konektivitu IoT, zabezpečení internetu věcí i internetu věcí s umělou inteligencí (IoT AI). Největší podíl na trhu mají čipové sady s konektivitou IoT s podílem 35 % a mezi nim nimi hrají hlavní roli mobilní čipové sady IoT.

Podle analytiků je však trh s polovodiči pro IoT stále v plenkách. To by se ale mělo v příštích letech změnit. Podíl polovodičů specifických pro IoT se v letech 2019 až 2025 zvýší ze 7 na 12 %. Internet věcí se tak začíná etablovat jako hybná síla pro polovodičový průmysl. Výrobci čipů však poté musí stále častěji plnit typické požadavky na IoT jako výjimečně nízký výkon, malé rozměry nebo integrované zabezpečení.

S novým standardem mobilní komunikace 5G se nyní významně rozšiřuje množství aplikací. A to nejen v průmyslovém prostředí, ale také v jiných oborech, v energetice, zdravotnictví, vědě a ve spotřebitelském sektoru. S velkou šířkou pásma a kvalitou přenosu a nízkou latencí představuje 5G technický základ pro další krok ve vývoji IoT v mnoha oblastech. Tomuto oboru se budou na veletrhu productronica věnovat četné firmy, např.: Cimetrix, iTAC (hala A3), Segger Microcontroller, Rohde & Schwarz (hala A1), Orbotech (hala B3), Fraunhofer IZM (hala B1), Aurel (hala A2) a další.

Součástí veletrhu productronica je opět největší evropská přehlídka polovodičů, Semicon Europa. Zde se setkávají lídři trhu v celém dodavatelském řetězci od vývoje a výroby.

(EXPO-Consult+Service,spol. s r.o.)