Letošní mezinárodní vodohospodářská výstava Vod-Ka 2025 (Vodovody a kanalizace) proběhne na výstavišti PVA Expo Praha v Letňanech od 20. do 22. května. Vystavovatelé letos obsadí dvě výstavní haly (3 a 4) i venkovní prostory. Výstava Vod-Ka, pořádaná Sdružením oboru vodovodů a kanalizací České republiky (SOVAK ČR), poskytuje jednou za dva roky prostor, kde se mohou provozovatelé vodovodů a kanalizací, zástupci komunální sféry, stavební a poradenské firmy seznámit s vystavovanou technikou pro výstavbu a údržbu vodovodních a kanalizačních sítí. Vedle potrubí, armatur, čerpadel a dalších zařízení bude vystavována měřicí, regulační a řídicí technika včetně analyzační a laboratorní techniky a softwaru pro monitorování vodovodních a kanalizačních sítí.
Důležitým tématem letošního ročníku bude ochrana podzemních a povrchových vod před kontaminací pesticidními látkami. V přednáškovém programu představí Radka Hušková, odbornice na kvalitu pitné vody a zástupkyně SOVAK, představí čtvrtý Národní akční plán (NAP) k udržitelnému používání pesticidů na období 2025–2029. Zaměří se na klíčová opatření pro ochranu vodních zdrojů, která byla vypracována ve spolupráci s Ministerstvem zemědělství.
Ondřej Beneš a Filip Wanner (SOVAK ČR) přednesou přehled současné evropské legislativy ovlivňující české vodohospodářství, včetně směrnic o pitné vodě a čištění odpadních vod. Jejich příspěvek rozšíří František Grossmann, který přiblíží činnost Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) se zaměřením na nejčastější nedostatky v oblasti kybernetické bezpečnosti a jejich řešení.
Energetická neutralita čistíren odpadních vod, jeden z požadavků nové směrnice, bude tématem přednášky Radky Rosenbergové ze společnosti Veolia.
V přednáškovém programu bude věnována velká pozornost věnována lidským zdrojům, jako zásadní pro stabilitu a rozvoj celého sektoru. Vít Baloušek, specialista na marketing, HR a budování značky, v přednášce s názvem Jak udělat efektivně nábory na sociálních sítích přiblíží využití digitální platformy k získávání kvalitních uchazečů o zaměstnání a představí praktické rady pro budování atraktivního image zaměstnavatele.
Příspěvek vhodně doplní přednáška Dagmar Divišové, která představí projekt Výchova budoucích provozních montérů vodovodů, realizovaný ve spolupráci se Střední školou stavební a dřevozpracující v Ostravě-Zábřehu. Projekt reaguje na stárnoucí pracovní sílu v oboru a ukazuje, jak důležité je systematické vzdělávání a příprava nové generace odborníků.
Přednáška Ivy Librové, vedoucí marketingu a komunikace Vodárenské akciové společnosti (VAS), vysvětlí firemní program Akademie VAS. Tento unikátní model dvouletého systematického vzdělávání se zaměřuje na práci s klíčovými zaměstnanci společnosti. Příspěvek ukáže, jak propojení firemního know-how s konkrétními projekty přináší řadu zlepšení v procesech společnosti a vede k tomu, že absolventy programu dnes potkáváme na významných manažerských pozicích.
(ev)