Aktuální vydání

celé číslo

04

2024

Průmyslové roboty a automatizace výrobních a montážních linek

celé číslo

Udržitelná výroba nápojů

Veletrh pivovarnictví a výroby nápojů BrauBeviale v Norimberku (28. až 30. listopadu 2023) představí mimo jiné množství metod a nástrojů pro optimalizaci výroby piva a nápojů, úspory zdrojů nebo efektivní distribuci a prodej výrobků.

Příkladem může být plnění nápojů do plechovek. Průzkumy trhu naznačují, že zájem o pivo a nápoje v plechovkách roste. Také střední a menší pivovary se stále častěji rozhodují plnit své produkty do plechovek, protože jim to umožňuje pronikat na nové trhy, včetně exportních. Plnění do plechovek funguje dobře i pro řemeslné pivovary. Široké spektrum vystavovatelů se letos zaměří na prezentaci nových zařízení na plnění plechovek s cílem poskytnout stáčírnám nejmodernější techniku.

V souladu s těmito trendy nabízejí vystavovatelé na BrauBeviale techniku pro potisk plechovek a lahví: digitální tisk umožňuje odlišení produktů, ať jsou to plechovky nebo korunkové zátky. V oblasti etiket bude diskutována také spolehlivá odnímatelnost etiket shrink sleeve – to umožní ještě lepší separaci materiálu v procesu recyklace PET lahví.

Systémy pro úsporu energie budou na předním místě mezi tématy Expertního fóra v hale 4. S koncepty využití bioplynu z pivovarského mláta, opakovaného použití vody v pivovarských provozech nebo rekuperace CO2 se budou řešit témata, která v současné době nemůže žádný pivovar nebo výrobce nápojů ignorovat: ochrana zdrojů a snižování spotřeby energie. Stejně zajímavé budou nové perspektivy týkající se lehkých skleněných lahví: minimalizace hmotnosti umožňuje snížit náklady na dopravu a emise. Podobným směrem míří i prezentace na téma systému vratných lahví na víno jako řešení pay-per-use. Podrobnosti o Expertním fóru jsou již dostupné online v rámci doprovodného programu: www.braubeviale.de/en/events.

Dodavatelé kontrolních zařízení ukážou nové analytické systémy použitelné během vaření piva nebo při výrobě nápojů. Snadno instalovatelná inline měřicí zařízení umožňují rychlé sledování parametrů a zpřístupňují přesná a živá data z běžícího výrobního procesu.

Databáze vystavovatelů a produktů již nyní nabízí rozsáhlé informace o sortimentu vystavovatelů a chystaných novinkách. Více se zájemci dozví na: www.braubeviale.de/en/ausstellerprodukte.

(ed)