Aktuální vydání

celé číslo

04

2024

Průmyslové roboty a automatizace výrobních a montážních linek

celé číslo

Středoškoláci z Mohelnice vyhráli soutěž v programování CNC

Navrhnout technologii výroby aromalampy a naprogramovat příslušné stroje bylo úkolem studentů, kteří se utkali v šestém ročníku soutěže Siemens Sinumerik Cup. Nejlépe se s tímto úkolem vypořádal tým studentů ze Střední školy technické a zemědělské Mohelnice (studenti Jiří Protivánek, Tomáš Juřena, Stanislav Dvořák a Ondřej Nevrlý, vedoucí pedagog Ing. Miroslav Šulák). Na druhém místě se umístil tým ze Střední školy strojírenské a elektrotechnické Brno, Trnkova a jako třetí byl vyhodnocen tým Středního odborného učiliště Domažlice. Odborná komise posuzovala nejen funkčnost programů pro CNC obráběcí stroje s řídicím systémem Sinumerik, ale i úroveň technické dokumentace.

Obr. 1. Vítězný tým soutěže Siemens Sinumerik Cup ze Střední školy technické a zemědělské Mohelnice

Do soutěže se přihlásilo celkem 14 soutěžních týmů z 11 středních škol a odborných učilišť. „Nejnáročnější bylo vymyslet funkční technické řešení a vybrat správné nástroje k jeho výrobě,“ uvedl vedoucí vítězného týmu Jiří Protivánek.

Zadání pro soutěž Sinumerik Cup tradičně vzniká ve spolupráci s VUT Brno, jeho spoluautorem je Aleš Polzer z Fakulty strojního inženýrství. „Letošní zadání – výroba aromalampy sestávající z několika částí – vůbec nebylo snadné. V prvním a druhém kole byly posuzovány všechny odevzdané práce, pět nejlepších týmů svá řešení představilo i formou prezentací,“ uvedl Aleš Polzer.

„Studentská soutěž Siemens Sinumerik Cup je unikátní v tom, že se do ní zapojují jak studenti, tak i jejich pedagogové. Účast v soutěži studentům dává nejen technické zkušenosti, ale navíc je připravuje na konkurenční prostředí pracovního trhu. Věřím, že vítězství v Sinumerik Cupu dává vítězným školám prestiž a otevírá možnost, jak oslovit budoucí studenty,“ říká Tomáš Duba, ředitel obchodní jednotky Siemens Motion Control, která soutěž organizuje.

(ev)