Společnost Siemens oznámila prohloubení spolupráce s výrobcem grafických procesorových jednotek (GPU) NVIDIA v oblasti dalšího rozvoje průmyslového metaverza. Imerzivní vizualizace (tj. vizualizace s využitím virtuální reality umožňující imerzi – vnoření uživatele do virtuálního světa) podporovaná novými aplikačními rozhraními NVIDIA Omniverse Cloud API je nyní součástí platformy Siemens Xcelerator, aby posílila stále rozšířenější využívání digitálních dvojčat. Společnosti Siemens a NVIDIA představily možnosti, jak generativní AI dokáže ovlivnit vizualizaci komplexních dat.
Obr. 1. K vytvoření vizualizace digitálního dvojčete lodi v prostředí Siemens Teamcenter se využívá imerzivní virtuální realita na platformě NVIDIA Omniverse
Zároveň na praktickém příkladu výrobce plavidel HD Hyundai předvedly, jak lze řešení využít při vývoji nových produktů (obr. 1). Podle generálního ředitele koncernu Siemens AG Roland Busche to změní přístup k návrhu, výrobě a servisu produktů a řešení tím, že umožní zákazníkům, aby si výrobky vyzkoušeli jako ve skutečném světě: v souvislostech a zcela realisticky. „A do budoucna s nimi budou moci i komunikovat prostřednictvím jejich přirozeného jazyka,“ uvedl Busch. „Ve spolupráci s firmou NVIDIA nabídneme rychlejší programování, generativní umělou inteligenci a začlenění Omniverse do celého portfolia Siemens Xcelerator.“
V další fázi spolupráce Siemens během letošního roku představí nové řešení pro cloudový PLM software Teamcenter X, který je rovněž součástí platformy Siemens Xcelerator. Díky NVIDIA Omniverse nabídne projektantům možnost vytvářet mimořádně intuitivní a fotorealistické, na fyzikálních principech založené digitální dvojče. Úlohy, které dříve trvaly dny, bude možné s přispěním generativní AI stihnout během několika hodin a technické údaje budou kontextualizovány průběžně tak, jak se objeví v reálném světě. Kromě projektantů získají výhody i další zúčastněné strany – od prodejních a marketingových týmů až po management a zákazníky.
Ve spolupráci se společností NVIDIA představil Siemens příklad fotorealistické vizualizace vytvořené pro výrobce lodí HD Hyundai, který se mj. zabývá vývojem plavidel na čpavkový a vodíkový pohon, jež jsou k životnímu prostředí ohleduplnější než klasická plavidla s motory na fosilní paliva. Jde o vysoce komplexní proces konstrukce, protože lodi se skládají z více než sedmi milionů komponent. HD Hyundai může nové řešení využít k interaktivnímu sjednocení a vizualizaci takto obrovského počtu datových souborů.
„Díky spolupráci s firmami Siemens a NVIDIA dokážeme vizualizovat digitální dvojčata lodí a komunikovat s nimi s využitím generativní AI. To přinese mnoho výhod, protože se sníží počet chyb, zvýší efektivita konstrukčních prací a ušetří se čas i náklady,“ vysvětlil Taejin Lee, ředitel pro informace a digitální technologie společnosti HD Hyundai.
(Bk)