Aktuální vydání

celé číslo

04

2022

veletrh Amper 2022
celé číslo

Spínače polohy společnosti Eaton

Tam, kde je potřeba detekovat přesnou polohu, chránit obsluhu strojů i stroje samotné, se i v současné době nejčastěji používají  spínače polohy. V nabídce společnosti Eaton. najdeme přístroje vhodné pro různé případy použití.

Spínače polohy řady LS-Titan fungují na mechanickém principu. Jsou schopné detekovat polohy pohyblivých částí a současně zajistit jejich uvedení do bezpečné polohy. Jsou vybaveny rozpínacími kontakty a díky tomu jsou schopné zajistit nucené rozepnutí dle normy EN 60947-5-1. Oblíbenými spínači řady LS-Titan jsou přístroje v lehkém plastovém provedení. V nabídce však najdeme i výrobky s robustní kovovou konstrukcí. Takovou mají např. spínače řady RMQ-Titan se signalizačními a ovládacími přístroji v modulárním provedením. Díky tomu mají přístroje vyměnitelné hlavice, které umožňují flexibilní použití v různých aplikacích. Samotné spínače polohy jsou standardně vybaveny dvěma rozpínacími kontakty, a jsou tak vhodné při použití v bezpečnostních obvodech, kde je potřeba redundance.

Obr. 1. Spínač polohy LS-Titan v základním provedení

Nabídka společnosti Eaton obsahuje také spínače polohy LS-E. U těchto přístrojů není nutné přesné nastavení spínací polohy již při výrobě zařízení. Přístroj je schopen se „naučit“ polohu spínacího bodu jednoduchým stisknutím tlačítka až při samotném nastavování na místě.

Pro další možnosti použití slouží analogové spínače polohy pol s napěťovým výstupem. Ty umožňují používat spínače LS-Titan také v řadě nových aplikací, kde by mechanické zjišťování polohy nemuselo poskytovat dostatek informací, např. při zjišťování polohy otevřených klapek kouřových plynů atd.

K detekci bezpečnostních ústrojí, jako jsou dveře či kryty strojních zařízení, poslouží bezpečnostní spínače polohy. Oproti standardním bezpečnostním spínačům zarnuje řada LS-…ZBZ snímače s opatřeními proti nepovolené manipulaci, dále pro zvýšenou ochranu personálu a výrobních procesů, a také se zpožděným spínáním.

Obr. 2. Bezpečnostní spínač LS-ZBZ

Magnetické spínače společnosti Eaton jsou určeny k monitorování různých bezpečnostních ochran, dveří, klapek a krytů v aplikacích, kde je nutno zajistit vysokou úroveň bezpečnosti osob a zařízení. Magnetické spínače řady RS-Titan jsou pozoruhodné svou robustní konstrukcí, spolehlivou funkcí a vysokou úrovní zabezpečení. Stupeň krytí IP69K pak zajišťuje i odolnost vůči tlakovému mytí, a proto je možné magnetické spínače použít v prostředí s vysokými hygienickými nároky, jako je třeba potravinářství.

Tyto spínače splňují nejvyšší bezpečnostním standardy PL e dle ČSN EN ISO 13849-1 a SIL 3 v souladu s ČSN EN 61508/ČSN EN 62061. Certifikace TÜV je samozřejmostí. Dají se tedy použít i tam, kde jsou vyžadovány přísné evropské bezpečnostní standardy.

Neméně důležitou vlastností magnetických spínačů řady RS-Titan je jejich provozní tolerance, díky ní pracují spolehlivě i v případech, kdy se nedaří kryty úplně zavřít např. kvůli prověšeným dveřím apod. U běžných mechanických bezpečnostních spínačů toto nelze zcela zaručit. Provozní tolerance magnetických spínačů RS-Titan také zjednodušují jejich instalaci a také umožňují prodloužení intervalů pravidelné údržby.

Obr. 3. Magnetický spínač polohy RS-Titan

Nabídka spínačů polohy je velice široká a různorodá a nabízí i rozličné příslušenství. Pomocí řešení společnosti Eaton tak máme možnost realizovat velkou škálu aplikací včetně zajištění monitoringu procesů, a především jejich bezpečnosti.

 

Více informací naleznete zde:

 

(Eaton)