Aktuální vydání

celé číslo

04

2024

Průmyslové roboty a automatizace výrobních a montážních linek

celé číslo

Pokročilá technika pro vodohospodářství oceněna v soutěži Zlatá Vod-Ka 2023

V rámci 22. ročníku mezinárodní výstavy Vod-Ka 2023 (23.až 25. května 2023, PVA Praha – Letňany) proběhla tradiční soutěž s názvem Zlatá Vod-Ka 2023. Do soutěže bylo přihlášeno 16 exponátů a nominaci získalo šest z nich. Odborná komise pak rozhodla o ocenění tří nejlepších.


Obr. 1. Měřicí sonda kvality vody Proteus (zdroj: Novast Automation)


První místo obsadila multiparametrová měřicí sonda kvality vody Proteus výrobce Proteus Instruments, kterou na letošní výstavě Vod-Ka vystavovala firma Novast Automation. Moderní monitorovací platforma dokáže s minimální údržbou spolehlivě monitorovat zejména biochemickou spotřebu kyslíku (BOD) a rozpuštěného organického uhlíku (DOC). Sonda je navíc schopna vyhodnocovat online přítomnost koliformních a e.coli bakterií. Pro měření dalších požadovaných parametrů může být osazena celkem až 13 senzory.

Obr. 2. Frézovací robot Rausch Rehab pro čištění a sledování stavu kanalizačního potrubí (zdroj: Rausch Rehab)

Ocenění v soutěži Zladá Vod-Ka získal dále elektrický frézovací robot pro čištění a monitoring kanalizace, který vyrábí Raush Rehab a na akci byl vystavován společností DISA, s. r. o. Vozidlo Rausch Rehab lze použít nejen pro inspekci, ale i robotické frézování kanalizačního potrubí Raush Rehab. Vozidlo má bateriový pohon a dosah práce může být až 250 metrů. Pro řízení tohoto vozidla o váze do 3,5 tuny stačí řidičský průkaz skupiny B.  

Na třetím místě se umístil model upgradovací stanice biometanu Memgas, kterou vyrábí Česká voda – MEMSEP, a. s., Česká republika a jeho vystavovatelem byla společnost Veolia Česká republika, a. s. Stanice umí vyčistit kalový plyn (biometan) na 95 % obsahu CH4. Pracuje na principu  membránové separace plynných složek z bioplynu v důsledku rozdílné rychlosti permeace membránou.

 (ev)