Aktuální vydání

celé číslo

03

2024

Automatizační technika v energetice a teplárenství, úspory energie

Snímače teploty

celé číslo

Podání ruky robotu: Nová bionická ruka pro kobot ReBeL

Roboty stále častěji si nacházejí cestu do malých a středních firem v podobě kolaborativní robotů (kobotů), jako je například ReBeL. Zvládnou toho hodně – třídí, vybírají a přemísťují se. Jsou k tomu vybaveny kamerami, přísavkami a uchopovacími systémy. Aby bylo možné převzít některé operace lidských pracovníků, vyvinula nyní společnost igus zastoupená v česku firmou Hennlich humanoidní ruku pro svůj kobot ReBel. Ta je vyrobena výhradně ze samomazných triboplastů, takže je cenově dostupná a snadno se integruje.

Obr. 1. Společnost igus vyvinula prstový uchopovač pro kobot ReBeL. S novou levnou robotickou rukou může ReBeL provádět širokou škálu jednoduchých humanoidních úkolů. (Zdroj: igus/Hennlich)

Kompaktní a lehký kobot ReBeL usnadňuje vstup do světa robotiky díky své cenové dostupnosti. Lze jej velmi dobře využít pro montážní úkoly, kontrolu kvality nebo ve službách. Potřebné uchopovače a přísavky je možné si vybrat na internetovém tržišti RBTX firmy igus.com. Tam je k dispozici široká škála vhodných koncových nástrojů od různých výrobců. "Vzhledem k tomu, že robot ReBeL je velmi lehký a cenově dostupný, váží přibližně 8 kg a jeho cena začíná na necelých 4 000 eurech, tedy asi 100.000 korunách, je často používán v humanoidních úlohách. Z tohoto důvodu jsme obdrželi několik dotazů od zákazníků na robotickou ruku, kterou lze k ReBeLu snadno připojit systémem plug-and-play," vysvětluje Tomáš Vlk, produktový manažer pro roboty ReBeL ve společnosti Hennlich.

Nově vyvinutý cenově mimořádně výhodný prstový uchopovač ReBeL je k dispozici za zhruba 1 900 eur, což je necelých 50.000 korun. Humanoidní ruka je kompatibilní se všemi modely ReBeL. Ovládá se prostřednictvím digitálních vstupů a výstupů v centrálním bodě nástroje, což umožňuje jednoduchou integraci a flexibilitu. Zvláštností prstového uchopovače je, že dokáže napodobovat pohyby lidské ruky. "S novou levnou rukou ReBeL lze provádět širokou škálu jednoduchých humanoidních úloh. Máme na mysli oblast výzkumu a vývoje na univerzitách, ale myslitelné jsou i úlohy v gastronomii a zábavním průmyslu," říká Tomáš Vlk.

Triboplasty zajišťují přesné pohyby

Všechny komponenty, včetně příruby, kabelů a řídicí jednotky, pocházejí přímo od společnosti igus v Kolíně nad Rýnem. Zákazník tak získá stoprocentně kompatibilní řešení. Nízkou cenu zajišťují výkonné samomazné triboplasty. Plastová kluzná pouzdra iglidur v kloubech jsou nejen cenově výhodná a samomazná a bezúdržbová, ale také umožňují plynulý a přesný pohyb jednotlivých prstů. Rozsáhlé testy ve vlastní laboratoři o rozloze 3 800 m2 zaručují dlouhou životnost humanoidní ruky. Její ovládání je mimořádně flexibilní a může být realizováno prostřednictvím různých rozhraní, včetně USB, sériového TTL (5 V) a interního skriptování. Kromě prstového chapadla dodává igus i další produkty pro systém ReBeL. Patří mezi ně např. protipožární ochranné rukávy, sedmá osa, sady uchopovačů, sady adaptérových desek, systémy pro napájení energií, hotové pracovní stanice nebo propojovací kabely.

(Hennlich)