Aktuální vydání

celé číslo

04

2022

veletrh Amper 2022
celé číslo

Nově vyvinutý energetický řetěz C6 z otěruvzdorného materiálu

Nový řetěz pro přívod energie téměř nic neváží a neuvolňuje do prostředí žádné částice. Díky tomu splňuje nejpřísnější kritéria na čistotu prostředí. Tento energetický řetěz pod označením C6 vyvinula společnost igus zastoupená v Česku firmou Hennlich. Označení řetězu C6 odkazuje k oblasti použití v čistých provozech (cleanroom) a číslo 6 značí počet dílů, ze kterých se skládá každý článek.

Obr. 1. Nový energetický řetěz C6 pro čisté prostory se vyznačuje lehkou konstrukcí a vysokou odolností proti oděru. (foto: Hennlich/igus)

Nový řetěz je navržen speciálně pro dlouhé samonosné konstrukce a splňuje podmínky nejvyšších tříd čistoty podle ISO. Při návrhu byl použit nový způsob způsobu spojení článků a speciálně tribologicky optimalizovaný polymer a díky tomu má toto řešení hladší povrch, snadněji se montuje, neuvolňuje do prostoru téměř žádné částice a zároveň je pevné a tlumí vibrace. Novou konstrukcí byla výrazně zmenšena styčná plocha článků, a důsledkem toho je velmi nízký otěr a tichý provoz. Dále byl vyvinut nový materiál optimalizovaný pro styk s kabely. Ten dále minimalizuje tření. Tento energetický řetězec je o 74 % lehčí ve srovnání s předchozí řadou.

Jan Švarc, produktový manažer pro systémy energetických řetězů ve společnosti Hennlich říká: „S novým systémem přívodu energií mohou být kabely a hadice vedeny i na středních pojezdových vzdálenostech v čistých prostorech, např. ve výrobě elektroniky a polovodičů, v balicích strojích, ve zdravotnické technice a také ve farmaceutické výrobě.“

Nápad na vytvoření série C6 vznikl ve spolupráci s výzkumným ústavem Fraunhofer IPA, Institutem pro výrobu elektroniky a automatizace a na jeho vývoji pracovali přímo odborníci z oboru, kteří se zabývají výzkumem čistých prostředí. Řetěz je v současnosti podrobován sérii zkoušek v laboratoři firmy igus v Kolíně nad Rýnem. "První testy ukazují vysokou odolnost řetězu proti otěru, takže jsme velmi optimističtí, že splní požadavky pro čistotu dle ISO třídy 1," říká Jan Švarc. Nová konstrukce řetězu počítá s budoucími požadavky na čisté prostory, které budou ještě přísnější ohledně povolené koncentrace částic, než platí momentálně pro třídu 1 dle ISO.

 

Obr. 1. Nový energetický řetěz C6 pro čisté prostory se vyznačuje lehkou konstrukcí a vysokou odolností proti oděru. (foto: Hennlich/igus)