Nenákladný paletizační robot

Až 60 % vstupních nákladů oproti srovnatelným řešením ušetří nový lineární robot drylin „XXL“ společnosti igus, kterou v Česku výhradně zastupuje firma Hennlich. Robot, který je součástí široké nabídky nízkonákladové automatizace, má pracovní prostor 2 × 2 × 1,5 m a je vhodný zejména pro paletizační úlohy s nosností do 10 kg. Robot je dodáván včetně řídicího systému a lze jej snadno nastavit a naprogramovat svépomocí, bez asistence systémového integrátora.

Pro mnoho malých a středních firem je pořízení standardního robotu příliš drahé a příliš složité programování i na údržbu. Snadnou cestu ke konkurenceschopnému řešení představuje lineární robot drylin „XXL“. Umožňuje firmám snadno a rychle uvést do provozu portálový systém pick-and-place pro různé paletizační, třídicí, etiketovací úlohy i pro kontrolu kvality.

Zatímco běžné paletizační roboty stojí stovky tisíc korun, robot drylin „XXL“ je mnohem méně nákladný díky použití odolných plastů a lehkých materiálů, jako je hliník a triboplasty. Jedná se o investici s nízkým rizikem, která se rychle vrátí.

Robot lze snadno sestavit bez předchozích znalostí

Lineární robot drylin „XXL“se dodává zákazníkům v rozloženém stavu. Sada obsahuje dvě lineární osy s ozubeným řemenem a ozubenou konzolovou osu s krokovými motory. V maximální délce je možné dosáhnout rozsahu až 6 × 6 × 1,5 m. Součástí balení je rozvaděč, kabely a energetické řetězy a bezplatný řídicí software igus Robot Control (iRC). Za několik hodin lze sestavit funkční robot připravený k použití, aniž je třeba externí pomoc, předchozí znalost nebo dlouhé zaškolování. Pokud jsou potřeba další komponenty, jako kamerové systémy nebo uchopovače, uživatelé je rychle naleznou na stránkách rbtx.com.

Automatizace uleví zaměstnancům

Kartézský robot se uplatní např. na dopravníkovém pásu dopravujícím výrobky od vstřikovacích strojů. Robot může odebírat z dopravníkového pásu díly o hmotnosti až 10 kg, přepravuje je rychlostí do 500 mm/s a umisťuje na paletu s opakovatelnou přesností 0,8 mm.

Robot nevyžaduje žádnou údržbu. Lineární osy se skládají z nekorodujícího hliníku a vozíky se pohybují prostřednictvím kluzných ložisek z vysoce odolného plastu, která díky integrovaným pevným mazivům umožňují suchý provoz s nízkým třením bez externího mazání po mnoho let, a to i v prašném a znečištěném prostředí.

 Digitální 3D dvojče umožňuje spolehlivé naprogramování

Nejen montáž, ale ani programování pohybových sekvencí není složité. Pro snadné programování je k dispozici bezplatný software iRC, který se ovládá podobně jako běžný kancelářský software a umožňuje intuitivní programování pohybů. Jádrem softwaru je digitální dvojče lineárního robotu, které lze použít k nadefinování pohybů pomocí několika kliknutí, a to dokonce ještě předtím, než je robot v provozu. Digitální dvojče je 3D model, pomocí něhož se mohou uživatelé ještě před nákupem ověřit, zda jsou požadované pohyby skutečně proveditelné.

(Hennlich)