Aktuální vydání

celé číslo

10

2021

Automatizace v elektrárnách a teplárnách, obnovitelné zdroje, distribuce elektřiny a tepla

Bezdotykové měření teploty, měření spotřeby elektřiny a tepla

celé číslo

Na Dnech teplárenství a energetiky se hledaly cesty pro teplárenství budoucnosti

27. ročník odborné konference Dny teplárenství a energetiky (14. a 15. 9 2021) se uskutečnil v Olomouci, v hotelu CLarion Congress. Pořadatelem této tradiční akce je Teplárenské sdružení České republiky, jehož členy jsou teplárny a podnikatelé v teplárenství. Pro ně je v současnosti velkým problémem rychlý útlum využívání energie z uhlí, a ten se řešil v mnoha příspěvcích a diskuzích během konference. Často skloňovaným termínem byla také „taxonomie udržitelných investic“, která je součástí zelené politiky EU. Jde o snahu sestavit seznam „zelených“ produktů, činností a technologií. Aby mohly být označené za šetrné k životnímu prostředí, musí splnit alespoň jedno ze šestice environmentálních kritérií a zároveň nečinit výrazné škody životnímu prostředí. Za čisté zdroje energie jsou považovány ty obnovitelné, jmenovitě slunce, vítr či voda. Naopak uhlí a lignit jsou špinavými zdroji. V případě jádra a zemního plynu však ještě není úplně jasno a názory členských států na ně se liší.

„Potřebujeme se dohodnout s Evropskou komisí na taxonomii, zatím ale svádíme litý boj,“ uvedl Karel Havlíček, který i letos konferenci otevře. Poznamenal, že Evropská komise v případě plynu váhá, proto Česká republika musí zajistit spojence.

„Dobrou zprávou je, že se nám podařilo dostat podporu i do Národního plánu obnovy, rovněž bude možné čerpat z Modernizačního fondu, dostupné jsou i další zdroje,“ připomněl ministr.

Předseda výkonné rady Teplárenského sdružení Tomáš Drápela orámoval tematické zaměření letošní konference slovy: „Vyhráno ještě zdaleka není, protože musíme vše certifikovat v Evropské unii, ale věřím tomu, že finance, které odevzdáváme skrze emisní povolenky, se vrátí do teplárenství, takže bude možné stavět nové zdroje.“ 

Dny teplárenství a energetiky 2021 slova předsedy výkonné rady potvrdily. Objevují se další opatření a doporučení v různých fázích schvalovacích procesů evropského legislativního aparátu. Kromě již mnohokrát zmiňované Zelené dohody, se nově objevily pojey Fit for 55 a taxonomie.

Podobně jako loňský ročník, byl i ten letošní poznamenán dozníváním pandemie. I přes předem avizovaná přísná protipandemická opatření důsledně kontrolovaná u vstupu, přišlo 1023 účastníků a své znalosti a zkušenosti předneslo před naplněnými sály na 53 přednášejících.

(ev)