Monitorování provozu obráběcích center – jak na to?

Obráběcí CNC centra patří mezi velmi drahé výrobní stroje a nákladný je i jejich provoz. Pří úvahách o monitorování činnosti výrobních zařízení proto bývají první na řadě.

Monitorování CNC strojů přinese skutečně mnoho výhod. Především pomáhá lépe plánovat údržbu podle skutečného stavu strojů. Ale nejen to, dispečeři a plánovači mají lepší a aktuální přehled o dostupných výrobních kapacitách. Monitorování provozu CNC strojů také umožňuje analyzovat prostoje a neproduktivní časy a optimalizovat průběh výrobních procesů. V poslední době se do popředí dostávají také otázky sledování spotřeby energií, tj. elektřiny a stlačeného vzduchu, ve vztahu k provozu strojů.

Jenže zavést monitorování CNC strojů není zcela jednoduché. Podnik má obvykle více strojů různých typů, různého stáří a s různými řídicími systémy. Někteří výrobci mají u svých systémů standardizovaná rozhraní, jiní umožňují monitorování jen v rámci vlastního „ekosystému“ a u dalších CNC systémů, zvláště u těch starších, se s žádným monitorováním ani nepočítalo.

S Robinem Mitanou budu na Digital Stage v pátek 7. října od 11:40 hovořit o tom, jaké řešení pro monitorování CNC strojů nabízí firma Sidat. Uveden bude také příklad z praxe, z firmy Viena International v Martine, která se zabývá zakázkovou strojírenskou výrobou. Rozhovor můžete sledovat přímo na výstavišti na Digital Stage v pav. F, prostřednictvím živého streamu na elektrika.tv nebo později ze záznamu.

(Bk)