Aktuální vydání

celé číslo

04

2024

Průmyslové roboty a automatizace výrobních a montážních linek

celé číslo

Jihokorejský Doosan přináší do České republiky nové investice v řádu miliard korun

Jihokorejský Doosan, výrobce parních turbín, strojů a polovodičů, představil v Praze významné investice do české ekonomiky. Zároveň podepsal klíčová memoranda s českými firmami o spolupráci na projektech v tuzemsku i v zahraničí.

Společnost Doosan patří mezi světové výrobce turbín v oblasti jaderné i klasické energetiky. „Jako silný partner firmy Korea Hydro & Nuclear Power (KHNP) přicházíme do České republiky podpořit její aktivity v tendru na dostavbu Jaderné elektrárny Dukovany. Pokud získá tuto pro český i korejský průmysl významnou zakázku, bude turbínu pro sekundární okruh, jedno z hlavních zařízení jaderné elektrárny, dodávat česká firma Doosan Škoda Power. To výrazně přispěje k naplnění záměrů české vlády k zapojení lokálních firem do dostavby nových jaderných zdrojů,“ uvedl Jeongwon Park, předseda představenstva skupiny Doosan na dnu česko-korejského průmyslového partnerství Doosan Partnership Day, který se konal 13. května v Praze na Žofíně.

Kromě toho představil plán firmy Doosan Enerbility přesunout do Plzně klíčová know-how v oblasti výroby vzduchem chlazených generátorů s výkonem do 300 MW a vývoj a výrobu technologií plynových a vodíkových turbín, které pomohou firmě Doosan stát se významným evropským hráčem v segmentu výroby „bezuhlíkové“ energie.

„Rozhodli jsme se přenést do České republiky technologii pro výrobu vzduchem chlazených generátorů parních turbín pro dodávky do elektráren i malých modulárních jaderných reaktorů tak, aby se český průmysl významně podílel na projektech skupiny Doosan na světových trzích. Zároveň v Plzni plánujeme vybudovat centrum vodíkových spalovacích turbín v Evropě, které zařadí Českou republiku na mapu několika málo výrobců na světě,“ doplnil Seungwoo Sohn, generální ředitel Doosan Enerbility Power Service Business Group. Na otázky novinářů potvrdil, že investice Doosan Enerbility nejsou nijak závislé na úspěchu KHNP v tendru na dostavbu JE Dukovany.

Akce Doosan Partnership Day se zúčastnili vysocí představitelé koncernu: Jeongwon Park, předseda představenstva skupiny Doosan, Yeonin Jeong, místopředseda představenstva Doosan, a Scott Park, místopředseda představenstva Doosan Bobcat.

Pozvání také přijali Youngki Hong, korejský velvyslanec v České republice, Tomáš Ehler, zástupce vrchního ředitele sekce energetiky a jaderných zdrojů Ministerstva průmyslu a obchodu ČR, dále představitelé Korea Hydro & Nuclear Power a padesáti českých partnerských společností.

Na slavnostním večeru byly podepsány dohody o spolupráci mezi Doosan Enerbility Nuclear Business Group, Doosan Enerbility Power Service Business Group a českými společnostmi Vítkovice, ZAT, Škoda JS a Mico, např. na výrobu výměníků tepla nebo pomocných zařízení pro jaderné elektrárny.

Na Doosan Partnership Day vystoupil také Daniel Procházka, provozní ředitel Doosan Škoda Power, který hovořil o připravenosti firmy na dostavbu nových jaderných zdrojů v ČR. „Jsme připraveni dodat nejmodernější generaci parní turbíny v požadovaném výkonu. V České republice máme mimo jiné i tu nejlepší referenci: více než dvacet let naše turbína zajišťuje bezpečný chod Jaderné elektrárny Temelín. Rád bych zdůraznil, že naše technika je odzkoušená, jednoduše dopravitelná a zejména jsme schopni zajistit okamžitý servis přímo z České republiky.“

Podle jeho slov by realizace projektu na dostavbu Jaderné elektrárny Dukovany firmou KHNP otevřela českému průmyslu příležitost uplatnit své know-how na dalších světových trzích. Kromě jaderné energetiky by významně vzrostla vzájemná spolupráce i v segmentech parních, plynových a vodíkových turbín, ve kterých český i korejský průmysl hraje významnou roli na globálním trhu.

 Jeongwon Park zmínil, že plzeňská Doosan Škoda Power je česká firma. To, zda jde o firmu českou nebo korejskou, upřesnil Youngki Lim, generální ředitel této firmy: „I díky přenosu našeho know-how a technologií do České republiky se považujeme za českou firmu. Víme, jak důležité je vracet peníze do společnosti, kterou ctíme jako svůj další domov. V České republice naše podnikání prosperuje – jen v Plzni zaměstnáváme více než tisíc pracovníků a podporujeme stážisty i studenty technických univerzit.“

(ed)