Aktuální vydání

celé číslo

07

2021

Automatizace řízení dopravy a infrastruktury, nabíjecí stanice, autonomní vozidla

celé číslo

Jednání v Jižní Koreji o spolupráci na dostavbě jaderných bloků v ČR

Zástupci Aliance české energetiky CPIA, sdružující významné české dodavatele do energetiky, se koncem května setkali s vedením jihokorejské společnosti KHNP. Jednali o spolupráci při výstavbě nového jaderného zdroje v České republice.

Cílem aliance je dojednat účast českých firem na výstavbě nového jaderného zdroje v Dukovanech, a tím zajistit budoucnost jaderně energetického dodavatelského oboru v České republice stejně jako energetickou bezpečnost a nezávislost při provozu nových bloků a jejich servisu. Pro splnění tohoto usiluje tato aliance o dohody o předběžné spolupráci se všemi uchazeči o tendr.

Setkání v Jižní Koreji se za českou stranu zúčastnili zástupci firem: Škoda JS a.s., Doosan Škoda Power s.r.o., Sigma Group a. s., I&C Energo a. s. a ZAT a. s., které tvoří Alianci české energetiky 

Čeští odborníci měli příležitost navštívit jihokorejskou jadernou elektrárnu Shin Kori a prohlédnout si bloky 5 a 6 ve výstavbě a také část technologie již provozovaného bloku 4. Jde o technologická zařízení APR 1400, která Jihokorejci v současné době instalují např. ve Spojených arabských emirátech na čtyřech blocích JE Barakah.

Jihokorejská společnosti KHNP patří mezi vážné zájemce o dostavbu jaderných bloků v ČR. V současné době koncern provozuje 24 jaderných elektráren a dalších osm buduje ve Spojených arabských emirátech a Koreji. Společnost KHNP dodává reaktory generace III+ EU-APR a APR1000 opatřené nejmodernějšími prvky pasivní bezpečnosti a chráněné i pro případ havárie velkého letadla i kybernetických útoků.

(ev)