Aktuální vydání

celé číslo

04

2022

veletrh Amper 2022
celé číslo

IO-Link urychluje digitalizaci zpracovatelských provozů

Komunikační standard IO-Link je stále oblíbenější a poptávka po něm roste zejména v potravinářském a nápojovém průmyslu.  Standard IO-Link využívá komunikaci point-to-point, je nezávislý na provozní síti, snadno se používá a je cenově výhodnou cestou k digitalizaci průmyslových provozů.

Obr. 1. Četné provozy v potravinářském a nápojovém průmyslu procházejí digitalizací s využitím komunikačního standardu IO-Link nezávislého na provozní sběrnici.

IO-Link je považován za zavedený standard pro měřicí přístroje se základními funkcemi, které díky němu získávají takové přednosti, jako jsou např. transparentnost dat či možnosti řízení prostřednictvím digitálního výstupu. Přístroje se základními funkcemi jsou zejména vhodné pro technologická zařízení, jelikož přístroje bohatě vybavené různými funkcemi by zbytečně zvyšovaly složitost systémů a náklady.

Společnost Endress+Hauser, přední dodavatel v potravinářství, nabízí široký sortiment produktů s podporou standardu IO-Link pro měřen mnoha parametrů ve výrobních procesech.

„Žádný jiný výrobce nenabízí tak široký a různorodý sortiment produktů a služeb. Naše obsáhlé portfolio přístrojů s komunikací IO-Link tuto pozici jasně ilustruje. Jakožto silný partner pro oblast procesní automatizace poskytujeme našim zákazníkům podporu v podobě senzorů s technologií IO-Link v mnoha oblastech použití,“ říká Rob Sips, manažer pro strategické zákazníky v mezinárodním obchodě skupiny Endress+Hauser.

Analogové signály a digitální komunikace

Většinu senzorů s podporou IO-Link lze volitelně provozovat v analogovém režimu (4–20 mA), a tím zachovat běžné postupy. Stačí provést jen jednouché změny nastavení přístroje. Pokud jsou vedle měřených veličin zapotřebí další informace, jako např. diagnostická a servisní data, je možné nainstalovaný přístroj s podporou IO-Link jednoduše přepnout na digitální signál.

Obr. 2. Společnost Endress+Hauser nabízí široký sortiment provozních přístrojů s rozhraním IO-Link pro digitální komunikaci.

„Ačkoli IO-Link není nejvýkonnějším komunikačním standardem pro měření v provozech, je tato technologie cenově výhodná a skrývá v sobě obrovský potenciál pro digitalizaci zpracovatelských provozů,“ uvádí Oliver Hansert z divize Endress+Hauser Digital Solutions. Přístroje Endress+Hauser s rozhraními IO-Link podporují acyklický přenos cenných metadat, která zlepšují stabilitu a výkonnost výrobních procesů. Inteligentní senzory jsou navrženy tak, aby se snadno začleňovaly do systémů a aby se nekomplikovaly projekční práce.

Nové přístroje s rozhraním IO-Link

Společnost Endress+Hauser nabízí rozsáhlou nabídku přístrojů s podporou IO-Link pro všechny relevantní provozní parametry. Tato společnost nedávno představila kompaktní senzor vodivosti Smartec CLD18, verze převodníků tlaku PMP51, PMP55 a PMC51 s rozhraním IO-Link a převodník hladiny Deltapilot FMB50. Rozšíření nabídky přístrojů se rozhraním IO-Link poskytuje zákazníkům cenově výhodnou cestu k digitalizaci výrobních provozů.

Další informace o standardu IO-Link naleznete na adrese: https://eh.digital/3o918U8 .

 

(Endress+Hauser)