Aktuální vydání

celé číslo

08

2020

Mozaika novinek a informací

Restart ekonomiky

celé číslo

Dezinfekční robot UVD v mezinárodní škole Meridian

Mezinárodní škola Meridian v Praze – Kobylisích si pořídila dezinfekční robot dánské firmy UVD Robots, o němž vyšel článek v dubnovém vydání časopisu Automa https://www.automa.cz/Aton/FileRepository/pdf_articles/12875.pdf.

Ředitel školy, Michal Hájek, odůvodnil nákup robotu tím, že chce v době pandemie nemoci Covid-9 zajistit naprostou čistotu ve škole. „Rodiče se dnes často bojí posílat děti do školy. Nová metoda dezinfekce je může těchto obav zbavit.“

Autonomní robot pracuje po nastavení a zmapování prostoru zcela samostatně. Při vhodném nastavení se může robot sám pohybovat po areálu školy, případně i přivolat výtah a změnit poschodí. Robot UVD vydezinfikuje přes noc učebny, a tím se zabrání šíření nemocí. Dezinfekce jedné učebny zabere 10 až 15 minut. Škola Meridian poskytuje vzdělávání dětem od tří let až po maturitu. Má vlastní mateřskou školu, základní školu a gymnázium.

Obr. 1. Žáci školy Meridian přihlížejí tomu, jak se ovládá robot, který bude dezinfikovat jejich učebny

Robot UVD sestává z mobilní základny a UV zářiče. K dezinfekci používá germicidní UV-C světlo s fotony takových vlnových délek, aby mohly pronikat buněčnou membránou a deaktivovat DNA (RNA) bakterií, virů a dalších patogenů. Tím se ničí jejich schopnost množit se a způsobovat onemocnění.

Autonomní robot UVD se stává vydatným pomocníkem při dezinfekci nemocničních sálů, hotelových pokojů, výletních lodí i veřejných prostor v mnoha zemích po celém světě. Roboty UVD nalezly využití např. i v mnoha zcela nových nemocnicích, které byly po vypuknutí pandemie Covid-9 vybudovány v Číně. Na Slovensku dezinfikují tyto roboty prostory v pěti nemocnicích. Darovala jim je pojišťovna Generali

(ev)