Aktuální vydání

celé číslo

11

2021

Monitorování stavu zařízení, diagnostika, řízení údržby

Snímače a systémy řízení polohy a pohybu (motion control)

celé číslo

CoroVent schválen jako nouzový ventilátor pro pacienty s Covid-19

Plicní ventilátor CoroVent, vyvinutý na Fakultě biomedicínského inženýrství ČVUT v Praze a vyráběný formou MICo Medical, získal od Ministerstva zdravotnictví ČR povolení k prodeji a použití jako zdravotnický prostředek. Díky tomu je možné začít CoroVent dodávat nemocnic v ČR. kde může sloužit jako nouzový ventilátor pro pacienty postižené respiračním selháním v důsledku onemocnění Covid-19. Již v srpnu tohoto roku získal CoroVent americkou certifikaci FDA (Food and Drug Administration) a na evropské certifikaci se pracuje. V současné době je k dispozici 182 kusů vyrobených ventilátorů, které byly financovány ze sbírky občanů a firem a jsou nyní v majetku ČVUT. Ty budou distribuovány firmou MICo Medical zdarma okamžitě včetně zaškolení, které zajišťuje tým prof. Karla Roubíka z Fakulty biomedicínského inženýrství ČVUT, který CoroVent vyvinul ve spolupráci s iniciativou Covid-19 CZ na jaře letošního roku.

V současně vlně této pandemie si nemocnice podaly žádost o 650 kusů ventilátorů CoroVent. Chybí tedy asi 450 ks ventilátorů, které potřebují především menší nemocnice. „Chtěli bychom poprosit firmy, které by měly zájem pomoci českým nemocnicím, aby přispěly jakoukoliv částkou na úhradu tohoto ventilátoru. Chceme jednat i s hejtmany a dalšími zřizovateli nemocnic, kteří si o CoroVent požádali ohledně získání financí na jejich úhradu,“ uvedl rektor ČVUT doc. Vojtěch Petráček a doplnil: „Je to skvělá zpráva a jsem rád, že se povolení použít náš ventilátor CoroVent podařilo získat i v České republice.“

Snížená cena jednoho kusu ventilátoru pro tuto záchrannou akci je 200 000 Kč bez DPH. Jedná se o nejlevnější ventilátor na trhu. Nepotřebuje tak náročnou obsluhu jako klasický ventilátor.

Případní dárci se mohou obrátit na kancléřku ČVUT Ing. Lucii Orgoníkovou na e-mail: lucie.orgonikova@cvut.cz

(ČVUT)