Aktuální vydání

celé číslo

01

2020

Operátorské panely, HMI, SCADA

celé číslo

Co uvidíte na veletrhu Amper 2020 v Brně

Amtek ǀ Beckhoff  ǀ  Endress+Hauser  ǀ  Eplan ǀ Hennlich ǀ Kalibrátory ǀ  Moravské přístroje ǀ Murrelektronik ǀ Teco ǀTop Instruments ǀ Turck


EPLAN Software & Services        P 17

www.eplan.cz

Na letošním veletrhu Amper představí společnosti Eplan a Rittal systémy integrující inženýrské postupy při návrhu a výrobě rozvaděčů. Doslova na dotek přiblížíme dnes už známé řešení podporující sdílení a komunikaci projektových dat mezi projekcí a výrobou.

Obr. 1. Uprostřed haly P bude tradičně vystavovat společnost EPLAN

Dále bude představeno nové řešení ePulse podporující mezioborovou spolupráci a sdílení dat prostřednictvím cloudu včetně reálné ukázky digitálního dvojčete. Propojení virtuálního a reálného světa si návštěvníci sami vyzkouší při zapojování rozvaděče pomocí systému Eplan Smart Wiring. Eplan a Rittal budou vystavovat v hale P.


Kalibrátory, s. r. o          V 4.14

www.kalibratory.cz


Společnost Kalibrátory bude tradičně vystavovat v hale V kalibrační techniku od společností Beamex, MBW Calibration, DMA a Aremeca. Horkou novinkou bude univerzální přenosný kalibrátor teploty Beamex MC6-T, který je kombinací moderní dvouzónové kalibrační teplotní pícky a multifunkčního provozního dokumentačního kalibrátoru a komunikátoru. MC6-T je součástí jednotného řešení kalibrací od firmy Beamex.

Obr. 2. Univerzální kalibrátor teploty Beamex MC6-T

Vystaveno bude také řešení automatizace kalibrace tlaku, teploty a elektrických veličin pomocí multifunkčního kalibrátoru Beamex MC6, regulátoru tlaku Beamex POC8 a kalibračního softwaru Beamex CMX a LOGiCAL.

Dále bude k vidění nový systém pro kalibraci vlhkoměrů, který se skládá ze šikovného generátoru vlhkosti Fensor HG-101 a referenčního rosnobodového zrcátkového vlhkoměru MBW 473-SH2. Tento systém je určen pro kalibraci vlhkoměrů se stopkou i prostorových čidel a dataloggerů.


Turck, s. r. o.      V 2.06

www.turck.cz

V souvislosti s vývojem průmyslu a současným trendem digitalizace v automatizované výrobě bude ve stánku společnosti Turck představen ucelený koncept sběru, analýzy a zobrazení dat pomocí cloudových služeb vhodných zejména pro aplikace dle koncepce Industry 4.0.

Díky partnerství se společností Turck Vilant Systems představíme rozšířené možnosti v oblasti radiofrekvenčních identifikačních systémů UHF RFID, díky kterým je společnosti  Turck schopna poskytnout svým partnerům řešení na míru od hardwaru, datových nosičů, antén, řídicích systémů a softwaru včetně integrace do stávajících  systémů ERP.

Obr. 3. Nová generace snímačů tlaku, průtoku a teploty

Ve stánku samozřejmě nebude chybět ani standardní nabídka produktů automatizace společnosti Hans Turck GmbH & Co. KG, jako jsou komponenty pro procesní automatizaci zejména nová generace snímačů tlaku a průtoku řady PS+ a FS+ přihlášené do soutěže Zlatý Amper. Dalšími prezentovanými novinkami budou produkty s komunikací IO-Link a rozšířené řešení RFID značky BLident. V rámci veletrhu budou na trh uvedeny nové řady rotačních snímačů splňující nároky různorodých aplikací v provedení Efficiency, Industrial a Premium. Návštěvníci se mohou těšit také na zástupce z oblasti bezpečnostních prvků a systémů, optické senzory, laserové senzory a nové systémy pick-to-light americké společnosti Banner Engineering Corp. Na setkání s návštěvníky se těší tým zaměstnanců společnosti Turck, s. r. o.


Endress+Hauser Czech s. r. o.

www.cz.endress.com

Společnost Endress+Hauser představí na svých výstavních panelech část z rozsáhlého výrobního programu. Jeden z modelů obsahuje ucelený přehled nabídky přístrojů pro měření teploty od nejjednodušších kompaktních odporových teploměrů pro standardní použití prakticky ve všech průmyslových odvětvích včetně teploměru iTherm TrustSens TM371, který získal ocenění Zlatý Amper.

Obr. 4. Modulární nebo kompaktní panely SWAS pro analýzu kvality napájecí a kotlové vody, páry 

Na dalším modelu bude představena nabídka dvoudrátových průtokoměrů napájených z proudové smyčky 4 až 20 mA HART nebo po komunikační sběrnici Profibus PA nebo Foundation Fieldbus. Magneticko-indukční, vírové, ultrazvukové a hmotnostní průtokoměry na principu Coriolisovy síly tvoří ucelenou skupinu s několika unikátními řešeními. Dvoudrátový hmotnostní průtokoměr Promass E 200 byl prvním přístrojem svého druhu na světě a za toto řešení získal již v roce 2011 ocenění Zlatý Amper.

Speciálně pro energetický průmysl jsou vhodné modulární nebo kompaktní panely pro analýzu kvality napájecí a kotlové vody, páry nebo kondenzátu pod názvem SWAS (Steam/Water Analysis System). Tato analýza může významně prodloužit životnost kotlů, turbín a výměníků tepla. Srdcem těchto panelů jsou převodníky Liquiline CM44x a senzory s digitální technologií Memosens, revoluční konstrukce.


TOP Instruments, s. r. o.     V 1.02

www.topinstruments.cz

Návštěvníci veletrhu Amper naleznou vewww.topinstruments.cz stánku společnosti Top Instruments měřicí přístroje rakouské firmy Schaller, kterou Top Instruments v České republice nově zastupuje.

Firma Schaller vyvíjí a vyrábí přístroje pro měření vlhkosti materiálu. Přístroje nacházejí uplatnění především v zemědělství, potravinářství, bioenergetice, stavebnictví, výrobě papíru a textilu a v dalších odvětvích.

Obr. 5. Přístroj značky Schaller pro měření vlhkosti chmele

Kalibrační laboratoř firmy Schaller je akreditována pro kalibraci na základě měření vlhkosti materiálu metodou sušicí pece. Přístroje této firmy jsou schopné měřit se stejnými výsledky, nikoliv však v řádu mnoha hodin, ale v řádu sekund. Kromě samotných měřicích přístrojů dodává firma Schaller i rozmanité příslušenství, od přesných vah přes transportní boxy až po software pro sledování a analýzu dat. Díky firmě Schaller je společnost Top Instruments schopna dodat zákazníkům kompletní řešení pro měření vlhkosti rozličných materiálů, jakými jsou např. biomasa, obiloviny, papír, kůže nebo chmel. Kromě toho bude možné si ve stánku prohlédnout snímače tlaku, vlhkosti vzduchu a průtoku od tradičních dodavatelů společnosti Top Instruments, firem E+E Elektronik a Huba Control.


Hennlich             P 2.19

www.hennlich.cz

Ve stánku litoměřické společnosti Hennlich si návštěvníci prohlédnou kolaborativní robot HCR jihokorejské společnosti Hanwha. Kobot je možné využít k mnoha operacím při balení, montáži, manipulaci s materiálem, ale i pro svařování, operace pick & place nebo obsluhu CNC strojů. Kobot je dodáván v modelech s nosností 3, 5, a 12 kg. Má velmi kompaktní a flexibilní tělo, které umožňuje rychlé nastavení. Díky intuitivnímu a snadnému programování není potřeba volat odborníky, stačí uchopit paži kobotu a vést ho od jednoho bodu trasy ke druhému.

Předností nejmenších robotů Hanwha pro zatížení do 3 kg je neomezená rotace posledního kloubu a také krytí IP64. Může tedy pracovat bezpečně v prašném prostředí a stříkající vodou. Větší model s nosností 5 kg je možné díky certifikaci Clean Room ISO 2 využít ve farmacii a potravinářském průmyslu.

Obr. 6. Kobot HCR značky Hanwha se hodí pro balení, leštění, montáž, manipulaci s materiálem až po obsluhu forem (foto: Hanwha)

Koboty Hanwha jsou kompatibilní s již existujícími rozhraními mnoha výrobců. Díky tomu je lze snadno a rychle instalovat pro jakoukoli úlohu a vybavit je periferiemi jako jsou snímače, uchopovači nebo senzory točivého momentu.


Beckhoff             V 3.08

www.beckhoff.cz

Společnost Beckhoff představí na veletrhu Amper výběr toho nejlepšího ze svého portfolia řídicích systémů a pohonů včetně mnoha novinek. Beckhoff vyvíjí a dodává otevřené automatizační systémy založené na technologii PC. Jedná se o průmyslová PC, I/O terminály a komponenty průmyslových sběrnic, elektrické pohony a automatizační software. Produkty, které mohou být použity jako samostatné komponenty nebo integrovány do většího celku, jsou určeny pro nejrůznější průmyslová odvětví.

Obr. 7. Pohon XPlanar s rovinnými dlaždicemi, nad nimiž v několika rovinách levitují segmenty

Tento rok společnost Beckhoff představí na veletrhu zcela nový typ pohonu, XPlanar. Tento planární pohon umožňuje individuálně uspořádat rovinné dlaždice a polohovat segmenty, které nad těmito dlaždicemi levitují ve více rovinách. Planární pohon výrazně zjednodušuje konstrukci strojů a zvyšuje jejich flexibilitu. XPlanar je vhodný jako velmi flexibilní dopravní systém ve všeobecné strojní výrobě, hlavně pro automatizaci procesů balení, montáže, třídění a sběru produktů.

Dále se mohou návštěvníci těšit například na EtherCAT G, jenž povyšuje technologii EtherCAT na další výkonovou úroveň. EtherCAT G plně využívá principu sběrnice EtherCAT a navíc umožnuje přenosovou rychlost 1 Gbit/s.


AMTEK, spol. s r. o.       P 2.22

www.amtek.cz

Návštěvníkům, kteří přijmou pozvání do expozice společnosti Amtek ve středu pavilonu P, bude naservírována nejen výborná káva a točená zmrzlina, ale také významné produkty a novinky z portfolia dodavatelů.

Dominantou stánku bude model horské dráhy, který představí sehranou konfiguraci senzoriky firmy di-soric (obr. 8). Model je osvětlen odolnými světly do náročného s poutavým designem a vybaven výkonnými kamerovými systémy od firmy Datalogic.

Obr. 8. Model horské dráhy se senzory značky de-soric, vybavený odolným osvětlením a kamerovými systémy

Konceptu Green Energy odpovídá flexibilní řešení pro úsporu energie od firmy Fuji Electric, a to jak ekonomickým řešením pro plnohodnotné vracení energie do napájecí sítě (Active Front End), tak tzv. elektronickým brzdným odporem. K vidění budou i atraktivní panely hliníkových profilů Maytec, které Amtek používá v konstrukcích s bezpečnostními prvky Euchner.

Z nabídky napájecí techniky bude představen unikátní programovatelný laboratorní zdroj TDK-Lambda Genesys+ od firmy Traco Power, zdroje pro plošné spoje, lékařská technika i dopravní prostředky. V nich se uplatní i tlačítka firmy eao v luxusním provedení i v robustních verzích odolných proti vandalům. Amtek bude vystavovat také sestavu desek plošných spojů firmy Analog Devices se spolehlivou bezdrátovou komunikací s nízkou spotřebou energie vhodnou pro IIoT.


Teco a. s.

www.tecomat.com

Stánku Teco a. s. i letos dominují řídicí systémy nové generace Tecomat Foxtrot 2. V technice budov (smart house) je prezentován široký sortiment prvků pro chytré instalace, distribuovaný systém CFox a RFox. Zdůrazněno je integrované řízení energetiky budov s promyšleným řízením zdrojů energie a její akumulace. Aplikační sada PowerFox koordinovaně řídí zdroje elektrické energie spolu s technologií pro nabíjení akumulátorů. Je vhodná pro objekty od rodinných domů až po budovy firem, veřejné objekty a velké parkovací systémy.

Obr. 9. Řídicí systém Tecomat Foxtrot 2

Programovatelný automat Foxtrot pak dovoluje rozšíření funkcí na kompletní řízení všech dalších technologií v objektu. V technologii chytrých měst (smart cities) jsou prezentovány technologie pro integrované řízení veřejného osvětlení měst, střediskových a malých obcí. Varianty systémů Foxtrot ve vestavném provedení (OEM) zpřístupňují chytré řízení pro uzavřené technologické celky. Umožňují komunikaci a začlenění do vyšších systémů. Univerzálnost, výpočetní výkon a komunikační možnosti předurčují systémy Tecomat pro řízení strojírenských technologií v éře Průmyslu 4.0. Na ni směřuje i podpora výuky a školství firmy Teco a. s.


Moravské přístroje, a. s.         V 7.11

www.mii.cz

Společnost Moravské přístroje naleznou návštěvníci opět v hale V, na stejném místě jako v předchozích letech. Kdo řeší cokoliv, co souvisí s automatizací, strojovým viděním, Internetem věcí a digitalizací výroby, může se blíže podívat na produkty této firmy. Mohou si vše osobně prohlédnout a prodiskutovat své požadavky s odborníky firmy.

 

Obr. 10. Prostřednictvím jednotek DataLab lze jakýkoliv stroj jednoduše a efektivně připojit k TCP/IP síti.


Murrelektronik    V 4.04

www.murrelektronik.cz

Murrelektronik vystavuje na stejném místě jako každoročně a těší se na návštěvníky. Ve stánku bude představen koncept decentrální instalace, neboť firma věří, že decentralizace je tou správnou cestou k efektivním a výkonným automatizačním systémům. Návštěvníci se seznámí s ukázkovými zapojeními, tematicky rozdělenými do několika skupin. Koho zajímají chytrá a efektivní řešení, tomu odborníci ve stánku společnosti Murrelektronik předvedou integraci IO-Link, vzdálenou diagnostiku, nebo třeba ukládání dat do cloudu.

Obr. 11. Koncept decentrální instalace umožňuje softwarovým inženýrům přenášet konfigurace na další stroje

 

 


.