Aktuální vydání

celé číslo

06

2020

Automatizace v potravinářství a farmacii

celé číslo

Co uvidíte na MSV 2019 v Brně

ABB  ●  BHV senzory  ●  DREAMland  ●  Compas automatizace  ● EPLAN  ● HIWIN  ● FANUC  KOBOLD  ● KUKA  ● Linde Material Handling  ●  Micro-Epsilon ● Mobile Industrial Robots   ● SCHUNK  ●  Siemens  ● TECO  ●  Universal Robots

EPLAN Software & Services                            P 10

www.eplan.cz

V rámci veletrhu MSV 2019 společnost EPLAN představí unikátní přístup pro přípravu technické dokumentace od návrhu zařízení, přes digitální sdílení dat mezi obchodním, technickým, výrobním a servisním oddělením.

Obr. 1. Mezioborové propojení inženýrských činností představí expozice společnosti Eplan

Pomocí nového cloudového řešení EPLAN ePulse a platformy EPLAN budou názorně předvedeny přístupy pro práci s digitálními modely a získání konkurenční výhody díky kvalitně zpracované dokumentaci. Expozice se dále zaměří na procesní přístup ke zpracování zakázky a mezioborové propojení inženýrských činností v souladu s konceptem Industry 4.0. Eplan zve návštěvníky do stánku č. 10 v hale P.


Micro-Epsilon Czech Republic, spol. s r. o.          C 54

www.micro-epsilon.cz


 Přední světová firma v oboru senzoriky, Micro-Epsilon, se zaměřuje na spolehlivá, výkonná a jedinečná řešení zejména při požadavku na přesné měření nebo kontrolu. Sortiment zahrnuje snímače pro měření vzdálenosti a profilu, snímače pro bezkontaktní měření teploty a pro rozpoznávání a měření barev.

Obr. 2. Ve stánku společnosti Micro-Epsilon si návštěvníci prohlédnou infračervené kamery

Společnost Micro-Epsilon představí novinky pro přesné měření vzdálenosti, polohy a profilu, dále bezkontaktního měření teploty, detekce barev a průmyslových endoskopů.Na letošním ročníku MSV v Brně budou představeny laserové triangulační snímače optoNCDT řady 1750, které nahrazují již původní řadu optoNCDT 1700. K vidění bude nová řídicí jednotka pro snímače měřící na bázi vířivých proudů eddyNCDT 3060. Dále bude vystavován nový snímač CFO200 pro detekci a rozpoznávání barev a odstínů. Představeny budou také lankové snímače v různých provedeních. 

V oblasti infračerveného měření teploty si návštěvníci prohlédnou mikroskopický objektiv pro měření velmi malých objektů. Dalšími novinkami bude ve stánku infračervené kamery TIM8 a TIM40.


Linde Material Handling                                          A2 52

www.linde-mh.cz

Linde Material Handling představí svá intralogistická řešení včetně automatizace a robotických vozíků. Robotické vozíky Linde pomáhají řešit nedostatek lidí ve skladech, jsou při svém provozu bezpečnější, nedopouštějí se lidských chyb a omylů. Mají tedy zásadní vliv na efektivitu skladování.

Obr. 3. Robotický vozík s prototypem dronu pro provádění inventur

V souladu s požadavky logistiky vyrábí Linde Material Handling všechny druhy vozíků v robotizovaném provedení. Jedná se o elektrické paletové vozíky, vysokozdvižné vozíky, tahače, retraky (vozíky s výsuvným sloupem), i VNA vozíky do úzkých uliček s výškou zdvihu až 12 000 mm.

Robotické vozíky Linde – MATIC pro své navádění nepotřebují žádnou přídavnou infrastrukturu, žádná indukční vedení, ani žádné odrazky. Pohybují se jako autonomní systémy, které porovnávají realitu zjištěnou lidarem s elektronickým otiskem prostředí ve své paměti. O robotických vozících a dalších možnostech automatizace skladů se návštěvníci dozví vše na stánku Linde Material Handling č. 52 v pavilonu A2.


DREAMland                                                                G1 26

www.dreamland-plc.cz

Firma DREAMland se specializuje na průmyslovou automatizaci, zejména na opravy dílů a diagnostiku, dodávky nových a repasovaných dílů a odkup dílů a techniky. Jako jedna z prvních firem přišla na český trh s opravami a dodávkami repasovaných dílů Siemens, Allen Bradley, Omron a dalších značek. Disponuje vlastním opravárenským centrem a skladem o rozloze 1 800 m2, ve kterém je více jak 65 000 položek. Dodává svým zákazníkům nepřetržitě (365/7/24). Služby společnosti DREAMland nyní využívají zákazníci z 86 zemí celého světa.

Obr. 4. Budova společnosti DREAMland v Kosmonosech

Od roku 2017 je firma certifikovaným distributorem kolaborativních robotů od výrobce Universal Robots a od roku 2018 jsme se stali certifikovaným distributorem mobilních průmyslových robotů od výrobce MiR. Tým specialistů DREAMland pomáhá zákazníkům automatizovat a integrovat roboty do jejich provozů. Firma zaměstnává 50 pracovníků.

 

Compas automatizace, spol. s r. o.

Compas robotika, s. r. o.                                             G1 059

 

Letos představí sesterské společnosti Compas automatizace a Compas robotika novinky a trendy v oblasti průmyslové automatizace, výrobního informačního systému, výroby strojů a robotiky. Skupina Compas je generálním dodavatelem investičních výrobních celků. Klíčem k úspěšným zakázkám jsou rozsáhlé znalosti a zkušenosti v oboru automatizace výrobních procesů a využití IT pro řízení výroby.

Hlavním tématem MSV je Průmysl 4.0 a digitální továrnatedy digitalizace výroby. Ve vývoji řešení i konkrétních aplikacích je skupina Compas přední firmou na trhu. Digitální továrna Compas se stane pomyslným digitálním nervovým systémem továrny obchodních partnerů firmy Compas. Do provozů je možné zavést jeden ze dvou konceptů, a buď pro diskrétní nebo pro  dávkovou výrobu.

Chytrá digitální továrna Compas spočívá v aplikaci standardů Industrie 4.0 do podoby „inteligentní“ výroby. Letos poprvé bude ve stánku Compas k vidění světová premiéra – první výsledky zcela revolučního přístupu k výrobním procesům. Návštěvníci MSV v Brně jsou zváni do stánku, aby si popovídali o všem, co odborníci Compas automatizace Compas robotika umí.


KOBOLD Messring GmbH                                          F 086

www.kobold.com

Společnost KOBOLD Messring GmbH, jedna z předních mezinárodních společností zabývající se výrobou přístrojů, uvedla na trh v poslední době četné novinky. Jednou z nich je nový model teploměru typ MWE. Jedná se o odporový teploměr ve šroubovacím, zásuvném nebo ponorném provedení. Je opatřen robustním pouzdrem vyrobeným z korozivzdorné oceli. Na vyžádání lze dodat teploměr v pouzdře z jiného materiálu. Standardem je senzor Pt100 třída A nebo třída B podle IEC 751. Další třídy i odporový článek jako např. Pt500 a Pt1000 jsou rovněž dostupné. V pouzdru může být umístěn jeden nebo dva senzory. Tento typ teploměru je určen pro měření kapalin a plynů v topenářství, v pecích, ve strojích, v budovách, všeobecné je vhodný pro průmysl

Obr. 5. Nový teploměr typu MWE se hodí pro měření kapalin a plynů v průmyslu, topenářství a v budovách

 

Universal Robots                                                        G1 72, P 096, G1 26

www.universal-robots.com/cs/

Společnost Universal Robots je vedoucím globálním dodavatelem kolaborativních robotů a zpřístupňuje robotickou technologii podnikům všech velikostí a v jakémkoli odvětví́. Dánská́ společnost se sídlem v Odense si podmanila svět jedinečnými průmyslovými kolaborativními roboty (koboty), které́ optimalizují výrobu na stále rostoucích trzích. Nabídkou uživatelsky přístupných a cenově dostupných robotů tak Universal Robots snižuje automatizační́ bariéru umožněním automatizace v oblastech dříve považovaných za příliš složité́ nebo nákladné́.

Obr. 6. Snadno ovladatelné roboty Universal Robots jsou dostatečně flexibilní pro použití i v malých výrobních sériích

Produktové portfolio zahrnuje kolaborativní robotická ramena UR3, UR5 a UR10, pojmenovaná podle své nosnosti v kilogramech. Od vstupu prvního robota UR na trh v prosinci 2008 dosahuje společnost výrazného růstu a její robotická ramena se dnes prodávají ve více než 50 zemích po celém světě. Průměrná doba návratnosti nákladů na pořízení robotů UR je nejrychlejší v odvětví a činí pouhých 195 dní. S roboty UR se návštěvníci MSV seznámí ve expozicích distributorů: společnosti Amtech ve stánku č.72 v hale G1, Exactec ve stánku č. 096 v hale P nebo Dreamland ve stánku č.26 v hale G1.


FANUC                                                 P 45, G1 49

www.fanuc.cz

Společnost FANUC uvede na MSV 2019 v české premiéře svou průmyslovou IoT platformu FIELD – FANUC Intelligent Edge Link and Drive. Industrial IoT (IIot) označuje propojení zařízení za účelem interakce a výměny dat. Systém FIELD umožňuje propojení různých výrobních strojů různých generací od všech výrobců v závodě a umožňuje tak komplexní analýzu dat v celém výrobním řetězci, což je rozhodujícím krokem směrem k inteligentní továrně. Systém má speciální funkce, které jej odlišují od ostatních řešení IIoT: Systém FIELD lokálně shromažďuje a analyzuje strojová data (edge heavy). To znamená, že výrobní data jsou zpracovávána místně. To urychluje výrobní proces a zefektivňuje jej. Další vlastností, kterou se FIELD vyznačuje, je otevřenost platformy. Zatímco stroje se standardním protokolem lze snadno připojit k systému FIELD, pro všechny ostatní stroje mohou být vyvinuty převodníky pro připojení strojů k systému FIELD.

Obr. 7. Průmyslová IoT platforma FIELD umožňuje propojení různých výrobních strojů různých generací od všech výrobců v závodě


Siemens s. r. o.                                               P16

www.siemens.cz

Expozice společnosti Siemens, plná novinek a řešení, již tradičně ukazuje směr dalšího vývoje nejen v oboru obráběcích strojů a průmyslové automatizace, ale především průmyslové digitalizace. Mottem expozice je Tvoříme digitální budoucnost průmyslu. Letos se návštěvníci mohou těšit zejména několik reálných ukázek digitalizace z praxe, a to jak u výrobců strojů, tak producentů koncových výrobků.

Obr. 8. Servisní služby napojené na platformu MindSphere budou představeny ve stánku společnosti SIemens

Návštěvníci budou mít možnost seznámit se s dosavadními výsledky digitalizačních projektů ve čtyřech provozech předních tuzemských výrobců strojů a ve dvou výrobních závodech Siemens v České republice. Prohlídka ukáže přínosy digitalizace pro efektivní fungování strojů i závodů. Zvláště zajímavé budou ukázky přístupu k digitalizaci z výrobních závodů Siemens, stanoviště věnované virtuálnímu zprovoznění a servisním službám napojeným na cloudovou platformu MindSphere. Chybět nebudou digitální dvojčata reálných strojů a ukázky aditivní výroby. Návštěvníci se přesvědčí o tom, že digitalizace má přínosy nejen pro průmysl, ale třeba i pro takové obory, jako je motosport. Více informací je uvedeno na www.siemens.cz/msv.

 

KUKA                                                          Z 80, Z 81, A1 018 (Digitální továrna)

www.kuka.com

Společnost KUKA představí v Brně novou generaci úspěšných robotů KR Quantec a další novinky. Nová verze robotů KR Quantec-2 má optimalizované zápěstí, horizontálně umístěné motory a menší plochu základny. Snížil se počet komponent, zjednodušila se jejich výměna a významně klesly nároky na údržbu. Výhodou je také zjednodušená instalace a rychlé zaškolení za jediný den.

Obr. 9. Quantec-2 je nová verze robotu, navrženého pro použití v mnoha oborech: v automobilovém průmyslu, slévárenství, při obrábění a manipulaci, ale i ve zdravotnictví                             

Další úspěšnou novinkou je kompaktní šestiosý robot KR Agilus druhé generace navržený pro maximální pracovní rychlosti. Tento velmi přesný robot je dodáván v mnoha různých provedeních a pro různé montážní pozice. Mezi jeho inovace patří nové motory, optimální umístění kabelů, nová ložiska, IP67 jako standard, lepší ovladatelnost díky novému umístění motorů a převodovek a konfigurovatelnému přívodu energií. Roboty řady KR Cybertech o nízké nosnosti jsou dodávány různých variantách. Jsou ideální pro prostorově úsporné koncepce buněk a poskytují vynikající výkon při nízkých nákladech. Inovovaný robot Cybertech-2 s optimalizovanou štíhlou konstrukcí dosahuje kratších pracovních cyklů při stejné přesnosti. Umožňuje flexibilní instalaci s různě řešenými přívody energie. Optimalizované řízení zajišťuje klidné a precizní pohyby pojezdu i polohování.


Teco a. s.        C 58

www.tecomat.cz

Kolínská firma Teco a. s. po delší době vystavuje na MSV v Brně. Ilustruje připravenost svých řídicích systémů k řešení úloh, plynoucích z trendu Průmysl 4.0. Nabízí své programovatelné automaty Tecomat – tradiční velké modulární systémy řady TC 700 a nové kompaktní systémy Foxtrot 2. Jsou to univerzální a výkonné PLC systémy s širokými komunikačními možnostmi a bohatým příslušenstvím. To je předurčuje k řízení strojů, robotů, výrobních linek, technologických a energetických procesů. V aplikacích jsou podporovány přídavnými moduly pro řízení pohonů, měření polohy a řízení pohybu (Motion Control), ale i pro techniku budov a jejich úspornou energetiku. K programování všech systémů

Obr. 10. Kompaktní PLC Foxtrot 2 s širokými komunikačními možnostmi a bohatým příslušenstvím

Tecomat slouží jednotný vývojový systém Mosaic. Dovoluje komfortní programování ve všech jazycích podle standardu IEC EN 61131-3. K dispozici je knihovna funkčních bloků pro Motion Control. Nově je implementován nástroj SFC pro komfortní a bezpečné programování sekvenčního řízení. Usnadňuje a zkvalitňuje programování náročných úloh řízení strojů a výrobních procesů. Ilustrovány jsou i pomůcky pro podporu výuky automatizace, na kterou se Teco a. s. dlouhodobě zaměřuje.BHV senzory s. r. o.  F 039

www.bhvsezory.cz

Vedle tradičních prvků svého sortimentu představí firma BHV senzory na svém stánku jako novinku kufříkový kalibrátor tlaku LPC-300-PP z produkce firmy Leitenberger. Ten je odvozen od osvědčeného kalibrátoru LPC-300. Kufřík obsahuje vestavěnou elektrickou pumpou, umožňující generovat tlak v rozmezí od –0,085 do +2 MPa, která je doplněna prvky pro přesné nastavení referenčního tlaku. Čidla tlaku jsou výměnná a nabízejí se v řadě rozsahů od 40 kPa do 100 MPa bar. Tato čidla slouží pro měření přetlaku, podtlaku nebo absolutního tlaku s přesností 0,025 % z rozsahu. Součástí kalibrátoru je i multimetr pro měření elektrických analogových signálů (mA, V) a pro zkoušení nastavení tlakových spínačů (switchtest).

Obr. 11. Kufříkový kalibrátor tlaku LPC-300-PP společnosti Leitenberger (BHV senzory)

Dalšími novinkami firmy BHV senzory jsou:

–          technologie pro zhotovení tantalových povlaků na membránových oddělovačích komplikovaného tvaru, jako jsou například příruby s tubusem (extension);

–          elektronický tlakový spínač neboli presostat Layher typ 930, který, i když je to jednoduchý a vcelku dost malý přístroj, má displej a umožňuje, aby si uživatel nastavil úroveň spínacího tlaku.

 

SCHUNK Intec s. r. o.     F 014

schunk.com/cz_cs/domovska-stranka

Firma SCHUNK Intec se letos zúčastní Mezinárodního strojírenského veletrhu v Brně již po čtrnácté. Na ploše 98 m2 představí osm stacionárních palet, ž čehož budou čtyři s produkty z řady upínací techniky a čtyři s automatizací a robotickým příslušenstvím. Expozici zpestří čtyři pohyblivé robotické aplikace, na kterých bude předveden především rychlovýměnný systém SWS a široká škála koncových efektorů v kombinaci robotickými rameny známých výrobců. Letošní raritou bude pětiprstá ruka firmy Schunk SVH, kterou mohou návštěvníci přímo na stánku uchopit a potřást.

Z upínací techniky bude představen např. magnetický upínací systém Magnos, silový a centrický upínací systém Kontec KSC, upínací věž Schunk se třemi upínacími systémy KontecVero-S nebo širokou škálu upínacích čelistí. Z automatizace budou předvedeny různé lineární moduly, mechatronika, nejosvědčenější chapadlo PGN-plus-P, kolaborativní chapadla, rychlovýměnný systém SWS, robotické příslušenství a mnohé další.

Obr. 12. Návštěvníci si ve stánku Schunk Intec prohlédnou rychlovýměnný systéme SWS v provozu v robotizované pracovní stanici

V průběhu celého veletrhu budou návštěvníkům k dispozici profesionální proškolení zaměstnanci firmy, kteří ochotně zodpoví jejich dotazy, předvedou vše, co bude na místě k vidění, mohou také pomoci navrhnout řešení na míru nebo s nimi jen přátelsky pohovoří.

 


ABB s. r. o.         P 091, 093

www.abb.cz

Digitalizace, robotizace, spolupráce – to vše a mnohem více představí návštěvníkům MSV stánek ABB. Atraktivní exponáty z oblasti digitalizace průmyslu a automatizace výroby představí v rámci expozice ABB několik partnerských firem v čele se společností B&R nebo Hewlett Packard Enterprise.

Vedle Digitální továrny 2.0, která bude k vidění v hale A, bude možné vyzkoušet si inteligentní řídicí pracoviště EOW-i nebo ABB Ability™ Digital Powertrain neboli řetězec skládající se z měniče frekvence, elektromotoru a čerpadla, který je vybaven chytrými senzory.

Obr. 13. Vítejte v digitální budoucnosti - motto stánku ABB na MSV v Brně

K vidění budou i digitální nástroje pro řídicí systémy od  B&R, robotické pracoviště se strojovým viděním firmy Eltep, robotické pracoviště s technologií tepelného tváření os společnosti MSV Systems. Řešení pro bezpečné pracovní prostředí představí Jokab Safety a komplexní řešení automatizovaných strojů firma ICE Industrial Services. Představena bude také autonomní měřicí linka od Kuboušek Group a stanice bin picking (vybírání dílů volně ložených v bedně) od firmy od Photoneo, kde návštěvníci ocení přesné robotické odebírání a manipulaci s díly.

 

Mobile Industrial Robots           G1 72 (Amtech) A2 36 (Trilogiq), G1 26 (DREAMland)

www.mobile-industrial-robots.com

Mobile Industrial Robots (MiR), globální dodavatel autonomních mobilních robotů, bude na letošním veletrhu MSV 2019 v Brně prezentovat inovace v oblasti logistiky. Představí několik logistických aplikací, včetně paletového racku pro MiR500 a přepravy KLT boxů s využitím MiR200. Expozice řešení a produktů MiR budou návštěvníkům k dispozici na stáncích Amtech a DREAMland, partnerů MiR v České republice.

Obr.14. Přeprava palet mobilním robotem MiR

MiR představí také inovované modely MiR100 a MIR200, které mají nyní dokonalejší bezpečnostní prvky, díky nimž se tyto modely vyrovnají nejvyšším bezpečnostním standardům stejně jako robustnější modely MiR500 a MiR1000. MiR tak nyní disponuje nejbezpečnějším portfoliem mobilních robotů na světě.

Videa o jednoduchém nastavení a programování robotů, případové studie a komplementární nástroje jsou uvedeny zde:  https://www.youtube.com/channel/UC3MRxsNU6AW_hKdExtnGr1Q.


HIWIN                  V 098

www.hiwin.cz/

Společnost HIWIN představí na ploše více než 150 m2 ucelenou nabídku polohovací lineární techniky, které dominuje nová generace pojezdových drah pro průmyslové roboty s označením LT zahrnující modely LT-S, LT-M a LT-L. Od předchozí verze se liší především maximálním zatížením (300 až 3 000 kg) a větší rychlostí a zrychlením. Nové pojezdové dráhy zvětší průmyslovým robotům dosah i manipulační prostor. Pohon drah je řešen ozubeným hřebenem s pastorkem. Pro snadné řízení a implementaci jsou dráhy LT většinou vybaveny motorem výrobce robota. Dle typu motoru a požadované dynamiky se pak volí převodovka. HIWIN nabízí tato řešení nejen uživatelům robotů, ale i přímo jejich jednotlivým výrobcům, kteří chtějí nabízet ucelené aplikace.

Na MSV Brno 2019 bude představena také inovovaná kuličková matice HIWIN DEB-N, která má oproti předchozímu typu delší životnost a vyšší rychlost polohování. Novým provedením převodníků kuliček byla snížena hlučnost převodu. Díky originálnímu řešení výměnných stěračů mohou konstruktéři navrhovat vhodná provedení kuličkových šroubů pro různá pracovní prostředí. Dalšími zajímavými exponáty jsou lineární systémy HIWIN HS, konkrétně na model HS2. Tento odolný a spolehlivý víceosý systém je sestaven z modulů produktové řady Hx: dvouosého modulu HD a dvoukolejnicového modulu HT. Pohon využívá v obou směrech ozubený řemen. HS2 tak dosahuje vysokých rychlostí polohování s přesností na desetiny milimetru.

 Obr. 15. Ve stánku HIWIN si návštěvníci prohlédnou pojezdové dráhy pro průmyslové roboty s označením LT (a) a víceosý modul HS2