Aktuální vydání

celé číslo

04

2024

Průmyslové roboty a automatizace výrobních a montážních linek

celé číslo

Co uvidíte na Mezinárodním strojírenském veletrhu 2023 v Brně

Mezinárodní strojírenský veletrh v Brně (MSV) proběhne letos v termínu od 10. do  13.října. Časopis Automa přináší informace o tom, jaké novinky budou vystavovány v oboru automatizace, senzoriky a průmyslové informatiky. 

●  Beckhoff Automation BHV senzory Compas automatizace  ● FANUC HIWIN  Micro-Epsilon Profika ● Schunk Siemens  ● TOP Instruments  


Beckhoff Automation    F 097   

www.beckhoff.com/cs-cz/

Společnost Beckhoff představí na Mezinárodním strojírenském veletrhu výběr toho nejlepšího ze svého portfolia řídicích systémů a pohonů včetně mnoha novinek. Beckhoff vyvíjí a dodává otevřené automatizační systémy založené na technice PC. Jedná se o průmyslová PC, I/O terminály a komponenty průmyslových sběrnic, elektrické pohony a automatizační software. Produkty, které mohou být použity jako samostatné komponenty nebo integrovány do většího celku, jsou určeny pro nejrůznější průmyslová odvětví.

Obr. 1. Modulární systém MX-System je inteligentní řešená, které nahrazuje rozvaděče

Tento rok ve stánku společnosti Beckhoff najdou návštěvníci např. flexibilní, prostorově optimalizované a inteligentní systémové řešení s názvem MX-System, které zcela nahrazuje tradiční rozvaděč. MX-System je variabilní a modulární, je tedy možné jej přizpůsobit konkrétním potřebám daného stroje.

Mezi mnoha dalšími novinkami společnosti Beckhoff se mohou návštěvníci těšit na přehled komponent strojového vidění, Vision. Představena bude komplexní řada hardwaru, takže spektrum produktů pro strojové vidění je nyní kompletní.

Micro-Epsilon Czech Republic, spol. s r. o.          F 081

www.micro-epsilon.cz

Mezinárodní skupina Micro-Epsilon se zaměřuje se na výrobu, prodej a vývoj přesných snímačů, které plní požadavky i těch nejnáročnějších zákazníků. Nabízí přístroje a řešení pro měření vzdálenosti, tloušťky, 2D profilu i 3D snímku, měření teploty bezkontaktními pyrometry a infračervenými kamerami, rozpoznávání a měření barev nebo inspekci průmyslovými endoskopy.

Obr. 2. Kapacitní senzor řady capaNCDT DTV navržený pro bezkontaktní detekci odchylek tloušťky disků

Letos budou představeny kapacitní senzory řady capaNCDT 6228 CSE/HT, které snesou teploty až do 800 °C a mají rozsah 1 mm až 20 mm. Dají se využít např. pro měření rozžhavených brzdových destiček. Současně je možné měřit až čtyřmi snímači. Snímače samozřejmě mají i teplotně odolný a kvalitně odstíněný kabel. Přenos dat probíhá analogově či digitálně přes Ethernet či EtherCAT.

Nové senzory capaNCDT CSE01 a CSE025 se uplatní např. pro měření mezery mezi rotorem a statorem, házivosti turbín i pro nejrůznější měření ve strojích na výrobu polovodičů a čipů nebo měření náklonů zrcadel a optických čoček (přes přidaný vodivý cíl) a měření polohy levitujících objektů nebo měření tloušťky bateriových fólií apod.

Další informace získají zájemci u zástupce firmy Micro-Epsilon na čísle +420 381 412 011 či na e-mailu info@micro-epsilon.cz.

Profika  P 077

www.profika.cz

Ani letos nebude na MSV chybět společnost Profika. Tuzemská firma, která na českém a slovenském trhu působí už 31 let, je pro obě země výhradním dealerem značek Hyundai Wia a Hanwha Precision Machinery. Vedle obráběcích strojů se ale soustředí i na řešení pro robotizaci a automatizaci. Poskytuje široké spektrum služeb, a to od pomoci s výběrem stroje pro konkrétní provoz, přes asistenci s financováním, dovoz technologie, až po zaškolení personálu a následný servis.

Obr. 3. Ve stánku si mohou návštěvníci popovídat o tom, jak se mohou ve svých provozech výhodně využít obráběcí stroje či řešení pro robotizaci

Odborníci z Profiky představí nejnovější trendy, provedou vystavenou technikou a odpoví na všechny dotazy. Vypočítají i návratnost investice do robotizace zájemcům, kteří mají v úmyslu zvýšit produktivitu. Poradí zákazníkům, kteří váhají mezi pořízením dvou různých strojů. Experti znají výhody i nevýhody obou řešení a doporučí vhodné řešení právě pro konkrétní výrobní proces. K vidění budou následující stroje: KF5600II, SE2200LSY, XE26H, a robotickou buňku RoboStack Linear, vyvinutou přímo ve firmě.

 

TOP Instruments, s. r. o.             F 058

www.topinstruments.cz

Návštěvníci Mezinárodního strojírenského veletrhu naleznou ve stánku společnosti TOP Instruments několik řad snímačů průtoku vody od firmy Huba Control. A to jak v provedení OEM, např. pro výrobce tepelných čerpadel, tak v provedení s místním zobrazením pro obecné využití.

Snímače jsou dodávány v řadách DN6 až DN32 pro průtok od 0,5 do 240 l/min. Mají výstup frekvenční pulsní nebo analogový umožňují i snímání teploty. Přesnost měření je lepší než 1 % z měřené hodnoty. Snímače nemají žádný pohyblivý díl a jsou proto velmi odolné proti znečištění a působí minimální tlakovou ztrátu.

Obr. 4. Snímače tlaku a průtoku firmy Huba Control

Dále budou na tomto stánku vystaveny snímače a spínače relativního, absolutního i diferenčního tlaku kapalin a plynů v rozsazích od 0–50 Pa po 0–100 MPa. Snímače mohou být jak v provedení OEM s vynikajícím poměrem ceny k výkonu, tak v robustním provedení pro těžké prostředí hydrauliky pracovních strojů. Novinkou jsou též OEM snímače tlaku chladiva.

Pracovníci firmy jsou díky dlouholetým zkušenostem schopni návštěvníkům kvalifikovaně pomoci s výběrem snímačů pro jejich aplikaci.

Pro více informací kontaktujte TOP Instruments, s. r. o., e-mail: obchod@topinstruments.cz, tel: 724 712 988

 

FANUC Czech, s. r. o.      P 034, G 31

www.fanuc.eu

Společnost FANUC bude letos na MSV v Brně opět jedním z významných vystavovatelů. Loňský, impozantní stánek v hale P, bude letos nahrazen dvěma stánky o rozměru 100 m2. První z nich, tradičně v pavilónu P, bude zaměřen na novinky společnosti Fanuc z oblasti CNC řídicích systémů, pohonů, obráběcích center CNC a automatizace. Návštěvníci se seznámí s řídicí systémem CNC nové generace, který byl v evropské premiéře představen v září na veletrhu EMO. Dále budou k vidění kolaborativní roboty oblíbené řady CRX a dvě spolehlivá CNC obráběcí centra: Robodrill D21LiB5 Plus s vřetenem 10k a robotem CRX s funkcí Robot G-Code (retro-fit), která nahradí obsluhu bez zásahu do logiky a bezpečnosti stroje, a Robodrill D21LiB5 Plus s vřetenem 24k DDR-T se simulací obrábění.

Obr. 5.Společnost FANUC je tradičním vystavovatelem na Mezinárodním strojírenském veletrhu v Brně

Druhý stánek FANUC nalezne své místo v pavilónu G1. V něm se představí nejen elektrické vstřikolisy Fanuc Roboshot, ale hlavně produkty a řešení tří partnerů, kteří příhodně doplňují produktové portfolio Fanuc nejen v oblasti vstřikolisů. Společnost Lascam představí laserová zařízení pro nejrůznější průmyslové oblasti, společnost Gimatic pro automatizaci manipulačních operací a firma PP Kovanda periferie v podobě sušiček ke vstřikolisům.

  

Siemens              F 201

www.siemens.com

Produkty a řešení, které Siemens představí na MSV pod heslem „rychlá, efektivní a udržitelná digitální transformace“, jsou určeny všem firmám, které chtějí vykročit na cestu digitalizace. Svá řešení představí společnost Siemens jako partner Národního centra průmyslu 4.0, v části expozice Digitální továrna, v pavilonu F.

Obr. 6. Siemens na MSV 2023 představí rychlou, efektivní a digitální transformaci 


Představena bude nová platforma Siemens Xcelerator, která propojuje zákazníky, partnery a vývojáře a poskytuje unikátní prostředí a standardy pro urychlení digitální transformace podniků. Novinkou bude také nejnovější verze systému Condition monitoring, která poskytuje kompletní transparentnost výroby a přináší ucelené informace pro výrobu a údržbu.

Flexibilní modulární výroba je demonstrována na ukázce reálné robotické buňky. Sedmiosé roboty rozkládají a sestavují zmenšené modely baterií z elektromobilů. Na ukázce jsou v provozu prvky z portfolia Siemens Xcelerator, od řídicích systémů Simatic, které roboty řídí prostřednictvím 5G komunikačního rozhraní Scalance MUM po Industrial Edge s funkcemi pro sběr a vyhodnocování informací z provozu. Simatic Energy Manager průběžně sleduje spotřebu energií, vyhodnocuje průběh výroby a zaznamenává objem emisí CO2.

Podrobnosti o stánku Siemens jsou na siemens.cz/msv.


BHV senzory s. r. o.   F 018

www.bhvsenzory.cz

Tradičním sortimentem firmy BHV senzory jsou přístroje pro měření tlaku. Jako novinku představí firma číslicový tlakoměr a převodník tlaku PM111 D2; jde o diferenční převodník tlaku s membránovými oddělovači. Použité piezoreziostivní čidlo a konstrukční úpravy v jeho zapouzdření umožnily kombinovat tento převodník s oddělovacími membránami extrémně malého průměru. To se uplatní např. u zařízení pro farmaceutický a potravinářský průmysl, kde se používají sanitovatelná připojení dle standardu DIN/EN 11851 (potravinářské šroubení), případně připojení Ingold, Tri-Clamp aj.

Obr. 7. Snímač rozdílu tlaků PM 111 D2 se sanitovatelným tlakovým připojením Ingold DN25 a Ingold DN40

Samotný převodník tlaku slučuje funkce přímoukazujícího číslicového tlakoměru s analogovým výstupem 4-20 mA resp. 0-10 V, ale umožňuje využít až čtyři nezávisle nastavitelná relé. Přístroj měří diferenci tlaků v široké škále rozsahů od 0-10 kPa.

Kromě toho firma BHV senzory přichází četnými inovacemi ve svém stěžejním zaměření na výrobu membránových oddělovačů. Jedná se o příslušenství určené pro tlakoměry všeho druhu, které umožňuje měřit tlak v obtížných podmínkách, jako je teplota až do 400 °C či přítomnost agresivního média (např. HCl), případně v krystalizujících, tuhnoucích či sedimentujících látkách. Typickou oblastí využití jsou i nádoby či potrubní systémy vyžadující čistění, resp. sanitaci.

 

Compas automatizace spol. s r. o.           F 92

Compas robotika s. r. o.

www.compas.cz

Ve stánku budou společností Compas automatizace a Compas robotika si návštěvníci prohlédnou ukázky bezobslužných robotických pracovišť. Pracoviště pro robotické skládání kartonových krabic různých velikostí je zajímavé tím, že se trajektorie kobotu nebo robotu se automaticky nastaví výpočtem s možností ruční korektury. Celé pracoviště adaptivně reaguje na aktuální výrobní požadavky a robot je možné vybavit strojovým viděním. Ve druhé ukázce vícedruhového balení je rozebíráno několik jednodruhových balení výrobků, a následně přeskládáno do skupinového balení ve složení podle požadavku zákazníka. Skladbu produktů si pracovníci definují pomocí uživatelského konfigurátoru. Třetí ukázkou je robotická paletizace. Toto pracoviště se automaticky adaptuje podle dat zakázky v nadřazeném výrobním systému určující rozměr, skladbu, pořadí ve vrstvě palety. Paletizace je algoritmicky optimalizována, aby se co nejlépe využil prostor na paletě bez zásahu obsluhy.

Obr. 8. Firmy Compas automatizace a Compas robotika poskytují dostupné, snadné a spolehlivé řešení robotizace a paletizace pro výrobní podniky


HIWIN  V 116

www.hiwin.cz

Expozici společnosti HIWIN na brněnském strojírenském veletrhu bude dominovat funkční pojezdová dráha HIWIN LT-T s průmyslovým robotem Fanuc. Společnost HIWIN, tradiční účastník Mezinárodního strojírenského veletrhu v Brně, představí na více než 100 m2 výstavní plochy ucelenou nabídku polohovacích systémů a lineární techniky. Produkty se značkou HIWIN se vyznačují vysokou přesností a spolehlivostí a plně vyhovují náročným požadavkům probíhající robotizace a automatizace v rámci Průmyslu 4.0. Rostoucí zájem o ucelená řešení pojezdových drah pro průmyslové roboty dokládá horizontální pojezdová dráha HIWIN LT-T s robotem Fanuc, která dosahuje maximální rychlosti 5 m/s při maximálním zrychlení 4 m/s2.

Obr. 9. Pojezdová dráha HIWIN LT-T s průmyslovým robotem Fanuc ve stánku společnosti HIWIN

Horizontální pojezdové dráhy HIWIN řady LT jsou v nabídce v pěti provedeních při maximálním zatížení od 100 kg (LT-T) do 3 000 kg (LT-L). Pohonem těchto pojezdových drah je ozubený hřeben s pastorkem, což umožňuje navrhovat téměř neomezenou délku dráhy. Vedle horizontálních pojezdových drah jsou v nabídce společnosti HIWIN i vertikální pojezdové dráhy řady RX, které jsou primárně určeny pro polohování ve svislém směru s kolaborativními roboty do celkové hmotnosti 50 kg a maximální výšky zdvihu 3 m.

SCHUNK Intec s. r. o.     F 47

www.cz.schunk.com

Schunk jako přední firma v oboru upínání a uchopování, bude mít na letošním MSV stánek o rozloze 105 m2. Tato plocha bude maximálně využitá k prezentaci jak produktů ve stacionárním stavu, tak i pohyblivých ukázek, aby si návštěvníci prohlédli, jak některé produkty fungují v provozu.

Obr. 10 Automatické zakládání dílů za pomoci rychlovýměnných systémů SWS a chapadel PGN plus P

Z upínání se mohou návštěvníci těšit např. na magnetickou upínací technologii Magnos, modulární upínací systém nulového bodu VERO-S, svěráky, sklíčidla, upínací čelisti a jiná zařízení. Z automatizace bude představen výřez ze širokého portfolia chapadel, robotického příslušenství, senzory, lineární pojezdy, rychlovýměnný systém SWS a mnohé další. Mezi pohyblivými ukázkami budou v jedné z buněk předvedeny upínací svěráky řady Tandem 3 a upínací věže Kontec pro automatické zakládání různých dílů robotem Fanuc za pomoci rychlovýměnných systémů SWS a chapadel PGN plus P.

Ve stánku se bude na návštěvníky těšit tým SCHUNK Intec.