Aktuální vydání

celé číslo

10

2022

Chemie, potravinářství a farmacie

celé číslo

Chytrý a velmi lehký kolaborativní robot ReBeL

První kolaborativní robot na světě vybavený plastovou převodovkou vyvinula firma Hennlich ve spolupráci se společností igus. Tento servisní kobot o hmotnosti pouhých 8,2 kg má dosah 664 mm a užitečné zatížení 2 kg. Opakovatelnost je ±1 mm při sedmi úchopech za minutu.

Obr. 1. Efektivně a hned – to je chytrá verze servisního kolaborativního robota pod názvem ReBeL, se kterou přichází firma Hennlich ve spolupráci se společností igus

Inteligentní ReBeL je k dispozici ve dvou variantách. Jedna je ve provedení open-source bez řídicího systému robotu, napájecí jednotky nebo softwaru. Druhá je kompletní, plug-and-play varianta zahrnující robot, řídicí software a napájecí jednotku. V souladu s přístupem igus "build or buy" si zákazníci mohou kromě kompletního systému vybrat i jednotlivé převody ReBeL. Mohou si zvolit vlnovou převodovku o průměru 80 mm s točivým momentem 3 N.m nebo o průměru 105 mm s točivým momentem 25 N.m. Při šesti otáčkách za minutu je převodový poměr je 50:1.

"Za těmito čísly se skrývá 1 041 testů provedených v laboratoři firmy igus od roku 2019, včetně tribologických a termodynamických testů 15 kombinací materiálů a tolerančních řetězců. Obzvláště velkou výzvou bylo vytváření tepla v plně integrovaných převodovkách s tenzometrickou vlnou, které jsou tepelně ovlivňovány motorem. Ve fázi vývoje se proto firma igus zaměřila také na větší motory a lepší účinnost, abychom výrazně snížili produkci tepla.  To nám umožnilo neustále se zlepšovat, a nakonec pětinásobně zvýšit počet cyklů na dva miliony, což odpovídá běžné životnosti dva roky," říká Tomáš Vlk, který má ve firmě Henlich na starosti produkty z oblasti low-cost automatizace.

U robotu ReBeL se výrobce, firma igus, plně spoléhá na své zkušenosti s triboplasty a bez výjimky vyvíjí a vyrábí všechny mechanické komponenty, které tvoří robota ReBeL. Další své know-how v uplatnila firma igus u kolaborativního robota také v oblasti výkonové elektroniky. Díky tomu umožňuje robot přesné měření teploty, proudu a počtu otáček, cyklů a iterací. Díky cloudovému připojení s webovou kamerou zobrazuje přístrojová deska přehledně všechny generované údaje v přímém přenosu. Zákazníci tak mají úplné informace o svém robotu ReBeL během provozu v podobě klíčových ukazatelů, jako je opotřebení, doba cyklu a množství.

 Digitální služby pro tvorbu automatizačních řešení

Převodovky ReBeL lze vybírat na online portálu RBTX. Na něm uživatelé najdou jednotlivé komponenty, podporu při integraci robotu i hardware a software pro tvorbu automatizačního řešení. Na portálu RBTX je k dispozici široká škála kinematických dílů pro roboty, kamer, softwaru, chapadel, výkonové elektroniky, motorů, senzorů a řídicích systémů.

Zákazníci mohou využívat také přídavné digitální služby, jako je RBTXpert. Pomocí této služby lze během několika dní vytvořit kompletní nenákladné automatizační řešení. Cílem služby je dále zjednodušit integraci pomocí nových nabídek a obchodních modelů. Do obchodu s aplikacemi mohu dodavatelé nízkonákladové automatizace a vývojáři softwaru přispívat svými softwarovými nápady. Využitím stávajícího softwaru mohou uživatelé implementovat svou automatizaci ještě rychleji. Mohou roboty propojit s digitálními službami, jako jsou IFTTT nebo chytří asistenti jako Alexa nebo Siri. Návštěvníci pak mohou provádět takové činnosti, jako je např. hlasová objednávka oblíbené kávy v kavárně, kterou jim robot následně naservíruje. To dává vzniknout zcela novým obchodním modelům, jako je např. pay-per-pick, kdy uživatelé neplatí za robot, ale pouze za jeho služby. „Tyto nové možnosti trvale změní trh s robotikou a s ním i každodenní život. Vesmír nízkonákladové automatizace je tak stále blíže a jednodušší," říká Tomáš Vlk.  

 (Hennlich)