Aktuální vydání

celé číslo

01

2025

Veletrh Amper 2025, automatizace v energetice a systémy managementu energií

Snímače teploty, tlaku, průtoku a hladiny, řídicí technika budov

celé číslo

Autonomní studentské roboty se utkaly v soutěži RoboClash na SPŠ Prosek

Studenti SPŠ Prosek v Praze uspořádali 2.dubna soutěž malých autonomních robotů a nazvali ji RoboClash. Spojili jsme se organizátory soutěže JedoBot, kteří pořádají s Robo Lego Ligu – v ní se bodují jednotlivé školy, které se účastní různých soutěží robot, a na konci se vyhlašuje ten nejlepší. Studenti SPŠ Prosek se pustili do organizace, protože chtěli, aby takto zaměřená soutěž proběhla v Praze. Celkem se soutěže zúčastnilo 38 autonomních robotů, většinou sestrojených ze stavebnice Leo Mindstorm.

Do soutěže RoboClash se mohly přihlásit týmy ze středních a základních škol s autonomními roboty sestrojenými pro dvě různé úlohy: sledování čáry a sumo. 

Sledování čáry

Roboty, jimž se říká sledovače, mají za úkol projet co nejrychleji dráhu vyznačenou čárou. Pro mladé konstruktéry autonomních robotů byly připraveny dvě dráhy. Roboty s jediným čidlem projížděly dráhu, kde nedocházelo ke křížení trasy. Roboty měly potíž zvládnout zalomení dráhy v úhlu 90 stupňů. Tam, kde se dráha takto lomí, stávalo se, že tyto jednoduché roboty s jediným čidlem se otočily a vracely se zpět. S touto trasou s nejlépe poradil tým JedoBoti ze SPŠ Jedovnice

Pro robotické sledovače vybavené více čidly (obvykle třemi) a kamerou byla připravena dráha s překřížením. Má-li robot vyhodnotit, kudy se má vydat v bodě křížení, musí k tomu mít  složitější program.

Robotické sledovače nesměly překročit rozměr 30 × 30 cm. Při technické kontrole se také ověřuje, kolik má robot čidel. Vítězem této disciplíny se stal tým albert z kroužku Energie jinak.

Sumo

Jiný úkol měly robůtky soutěžící v kategorii Sumo. V kruhovém ringu soutěžily vždy dvojice robotů. Po startu se snažil jeden druhého vytlačit mimo ring. Úspěch závisel na tom, jak se konstruktérům robotu podařilo sestrojit dostatečně silný robot a dodržet přitom dané rozměry a váhu. Kromě silných pohonů často také rozhodovalo, jestli se podařilo narušit rovnováhu soupeřícího robotu. Roboty k tomu měly různé lopatky a paže, které nabíraly soupeře, takže ho pak snadněji vytlačily z ringu. Podle pravidel však nesměly být použité soutěžní prostředky robotů pro soupeřící robot destruktivní.

Tyto roboty nesměly překročit nejen rozměrový, ale i váhový limit. Bylo povoleno, aby po startu robot měnil své rozměry a tvar libovolným způsobem. Sám se mohl libovolně otáčet či převracet. Robot se mohl také rozdělit na několik samostatných částí.

V kategorii robotů sestrojených ze stavebnice Lego Mindstorm (Lego sumo) zvítězil tým Super SPIKE Lady a v kategorii robotů jiné konstrukce tým albert kroužku Energie jinak.

 (ev)

 Obr. 1. Soutěž RoboClash proběhla v telocvičně SPŠ Prosek v Praze

Obr. 2.Dráha s překřížením pro roboty-sledovače vybavené několika senzory a kamerou

Obr. 3. Zápasící roboty v ringu pro Sumo