Aktuální vydání

celé číslo

03

2024

Automatizační technika v energetice a teplárenství, úspory energie

Snímače teploty

celé číslo

Automatizace domácnosti Somfy: proč se pro ni rozhodnout?

Zatímco dříve byla automatizace domácnosti pouze doménou luxusních vil, v dnešní době již toto řešení volí stále více lidí. A není divu. S chytrou domácností se pojí řada výhod, především velká míra pohodlí, úspory a bezpečí. Systémy automatizace domácnosti se neustále zdokonalují.

Automatizace domácnosti znamená, že jsou jednotlivá chytrá zařízení propojena a uživatel je ovládá centrálně. Ovládání pomocí mobilní aplikace stále častěji doplňuje možnost hlasového ovládání, což ještě zvyšuje uživatelský komfort.

Při vývoji nejmodernějších systémů inteligentní domácnosti kladou výrobci důraz zejména na bezpečnost, energetické úspory a flexibilitu. Jedním z lídrů na trhu je francouzská společnost Somfy s 50letou tradicí. Její inteligentní domácnost splňuje požadavky i těch nejnáročnějších uživatelů a vychází vstříc nejrůznějším potřebám domácností.

Produkty Somfy pro chytrou domácnost

Společnost Somfy nabízí hned několik řešení, která najdou uplatnění ve chytrých domácnostech. Jedná se především o systém TaHoma®, který umožňuje jednoduše ovládat různé prvky domácnosti, jako jsou vytápění, stínění, osvětlení, garážová vrata či vjezdové brány.

Veškerá zařízení chytré domácnosti se v tomto případě propojí přes Somfy TaHoma® Switch a výsledkem je inteligentní a energeticky úsporný chod celé domácnosti.

Pro ještě vyšší bezpečnost, úspory a komfort můžete k chytré domácnosti od Somfy připojit i speciální senzory:

●            Dešťový senzor detekuje nepřízeň počasí a automaticky naklopí lamely u bioklimatické pergoly tak, aby vám nepršelo na vaše venkovní posezení.

●            Sluneční a teplotní senzor komunikuje se stínicí technikou i inteligentním vytápěním, aby se interiér nepřehříval ani nedocházelo k nežádoucím únikům tepla.

●            Větrné čidlo automaticky zatáhne stínicí techniku, čímž ji chrání před poškozením.

 Ovládání chytré domácnosti Somfy

Přímo v domácnosti je možné veškeré chytré vybavení ovládat pomocí ručního nebo nástěnného ovladače Somfy. Díky integraci hlasových asistentů Amazon Alexa, Apple HomeKit nebo Google Assistant můžete svou domácnost ovládat i hlasovými pokyny, takže nemusíte hledat ovladač ani přerušit činnost, kterou právě děláte.

Samozřejmostí je ovládání odkudkoliv a kdykoliv pomocí přehledné mobilní aplikace, která je dostupná v češtině. Aplikaci si můžete stáhnout do mobilu i tabletu.

Kompatibilita produktů třetích stran se systémem Somfy

Do ekosystému od Somfy můžete integrovat nejen produkty této firmy, ale také až 300 produktů od partnerských výrobců, které Somfy pečlivě vybírá a testuje. Nabídka kompatibilních produktů se neustále rozšiřuje, a do chytré domácnosti je možné stále přidávat další prvky a postupně budovat inteligentní domov podle aktuálních potřeb.

Příkladem je stínicí technika, brány a garážová vrata od české firmy Sun System. Rolety nebo třeba pergoly Sun System můžete navíc opatřit chytrými senzory pro ještě větší pohodlí a bezpečnost.

Do Somfy můžete integrovat i osvětlení, vytápění, klimatizaci, kamery, alarmy, chytré zámky nebo třeba hudební přehrávače od předních světových výrobců, mezi které patří například Philips, Danfoss, Velux, Hitachi a mnoho dalších.

Zabezpečení dat na prvním místě

Řešení Somfy má nejvyšší úroveň zabezpečení, takže se o své soukromí nemusíte obávat. Zabezpečené jsou všechny komponenty od samotného chytrého zařízení přes rádiové protokoly a aplikaci Somfy až po server.

Společnost Somfy neustále provádí bezpečnostní testy ve spolupráci s předními experty. Dokonce i při výpadku proudu či internetu zůstávají díky záložním zdrojům všechny systémy zabezpečení plně funkční.

Nadstandardní záruka a podpora od Somfy

Samozřejmostí je také možnost kdykoliv využít servis či zákaznickou podporu, kde vám rádi zodpoví veškeré vaše dotazy. Somfy na své produkty poskytuje prodlouženou 5letou záruku, která je sama o sobě známkou kvality.

Scénáře domácí automatizace se Somfy

Kdo se zajímá o inteligentní domácnost, může díky Somfy dosáhnout toho, aby jednotlivá zařízení harmonicky reagovala na každodenní potřeby, takže se můžete naplno věnovat sami sobě a své rodině.

S tímto řešením si můžete naprogramovat různé scénáře v průběhu dne. Nastavte si například, co se má stát při vašem odchodu z domu. Jednat se může třeba o zatažení rolet, zhasnutí světel, ztlumení vytápění a aktivaci alarmu. A po příchodu z práce vás naopak váš domov přivítá rozsvícenými světly, optimální teplotou a vaší oblíbenou hudbou. Snadno si nastavíte přesně takové kombinace, které vám budou naplno vyhovovat.

Díky integraci s hlasovým asistentem je možné celý scénář spustit i jednoduchým pokynem. Stačí například po ulehnutí do postele říct „Dobrou noc” a celý dům se přepne do nočního režimu – rolety se zatáhnou, světla zhasnou, multimédia vypnou, topení se ztlumí a dům se zabezpečí. A můžete si užívat ničím nerušený spánek bez starostí.

(Sun Systems)

Obr. 1. K ovládání je možné použít mobilní telefon (zdroj: Sunsystem.cz)