Aktuální vydání

celé číslo

12

2022

Automatizace výrobních, montážních a balicích strojů a linek

Elektrické, pneumatické a hydraulické pohony

celé číslo

Automaticky řízené vozíky třídí balíčky Zásilkovny

Společnost Zásilkovna, patřící do skupiny Packeta, otevřela v Rudné u Prahy nové logistické depo. V areálu Prologis Park Prague má Zásilkovna k dispozici prostory o rozloze 12 600 m2.  Z různých e-shopů jsou do depa jsou sváženy zásilky, které mají být doručeny do určených výdejních míst Zásilkovny. Tam si je vyzvednou adresáti. V hale, opatřené třiceti speciálními vraty pro nakládku a vykládku zásilek, je pro třídění zásilek postavené robotické molo. Sestává ze dvou ploch nad sebou, které jsou vybaveny magnetickými naváděcími drahami  pro automaticky řízené vozíky, AGV (Automated Guided Vehicle), značky Packman.

Obr. 1. Vozík AVG Packman na robotikém molu v logistickém depu Zásilkovny

Zásilky jsou tříděny podle čárových kódů, které jsou na nich vyznačeny. Pracovníci depa podrží každou zásilku u čtečky čárového kódu a naloží ji na vozík. Informační systém pak navádí vozík na místo příslušného výdejního místa a vyklopí zásilku do skluzu, odkud ji skladnice naloží do krabice pro dopravu do výdejního místa. Automaticky je řízeno také nabíjení vozíků tak, aby nabíjecí místa byla využívána rovnoměrně a zároveň aby se žádný vozík nezůstal při třídění bez energie.

Obr. 2. Nakládání zásilek na vozík Packman

„Během jedné směny dokážeme třídit jednokrokově na přibližně 600 jedinečných výdejních míst, tzn. při zavedení noční a ranní směny máme více než 1 200 unikátních skluzů pro třídění na výdejní místa,“ vysvětluje Tomáš Dort, ředitel projektu robotizace dep – PackMan.

AVG vozíky Packman uvezou zásilky s hmotností až 15 kg o rozměrech až 40 × 40 × 50 cm. Vozíky dokážou jezdit a třídit zásilky na jedno nabití dvě hodiny a nabíjí se pouhých 10 minut. Oproti systému, kdy zásilky třídí lidé, dokážou řízené vozíky za hodinu odbavit a roztřídit dvojnásobek zásilek, tedy více než 10 000 zásilek.

Obr. 3. Vozík vykládá zásilku na skluz príslušného výdejního místa 

Co je to Packeta?

Skupina Packeta zajišťuje logistické služby pro internetové obchody ve 34 zemích Evropy pro více než 46 tisíc e-shopů. Od roku 2020 provozuje Packeta také automatické výdejní boxy, Z-Boxy. Nyní jich je zákazníkům k dispozici celkem 5 100, kromě České republiky fungují také na Slovensku a v Maďarsku. Packeta má aktuálně více než 13 000 vlastních výdejních míst (z toho více než 8 100 v ČR), více než 130 000 partnerských výdejních míst.

Obrat Packety za třetí čtvrtletí roku 2022 činí 4 mld. Kč s meziročním růstem 22,7 %. OV současné době má celá skupina Packeta celkem 53 dep a investice do jejich modernizace a rozšiřování v letošním roce dosáhly 100 milionů korun. V České republice provozuje Packeta celkem 19 logistických dep o celkové ploše 76 000 m2