Aktuální vydání

celé číslo

05

2021

Perspektivy automatizace, umělá inteligence v automatizaci; prostředky automatizace v době lockdownu
celé číslo

Akustický monitoring firmy Neuron software uspěl v soutěži inovací

Unikátní řešení akustického monitoringu a prediktivní údržby pomocí umělé inteligence zaujalo porotu 12. ročníku IOT Innovation World Cup v rámci Hannover Messe Digital Edition. S tímto řešením se do soutěže přihlásila česká firma Neuron soundware a byla vybrána z více než 600 přihlášených firem. Stala se tak jedním z pěti nejlepších světových průkopníků internetu věcí.

Obr. 1. Neuron software používá ke sledování stavu strojů analýzu zvuku pomocí umělé inteligence

Na rozdíl od vibrační diagnostiky využívá Soundware software k monitorování strojů analýzu zvuku v širokém spektru kmitočtů a vyhodnocuje ji pomocí umělé inteligence. Toto řešení lze implementovat na jakékoli mechanické stroje, jako jsou čerpadla, kompresory, generátory, elektrické motory, jeřáby, dopravní systémy atd. Umožňuje diagnostikovat i pomaloběžné nebo nerotační stroje. Manažerům údržby poskytne přehled o stavu strojů a podrobnou diagnostikou anomálií. Včas je upozorní na nesprávné chování stroje. Díky umělé inteligenci lze řešení snadno přizpůsobit novému zařízení, a dokonce sdílet znalosti o určitých typech strojů. Tak lze řešení škálovat a rozšířit do všech strojů v provozu.

Na porotu zapůsobila snadná instalace řešení prediktivní údržby společnosti Neuron soundware využívající sběr zvukových dat strojů s využitím umělé inteligence, jeho automatické a rychlé přizpůsobení a také množství strojů, které lze monitorovat, včetně certifikace ATEX.

Akustický monitoring firmy Neuron software sestává z platformy nShield a zařízení nBox a nejspíše se uplatní v továrnách automobilovém, papírenském a energetickém průmyslu.

(ev)