Aktuální vydání

celé číslo

12

2020

Systémy DCS pro kontinuální a dávkové výrobní procesy

Provozní analytická technika

celé číslo

Acronis Cyberthreats Report: 2021 bude rokem vydírání a útoků

Firma Acronis představila svou studii Acronis Cyberthreats Report: podrobný přehled aktuálních hrozeb, které nás čekají v nadcházejícím roce. V souvislosti s pandemií covidu-19, která zesílila existující bezpečnostní rizika, varuje Acronis pro příští rok před agresivní kybernetickou kriminalitou zaměřenou zejména na šifrování a úniky dat. Mezi zeměmi s největší penetrací zaznamenaných hrozeb uvedenými ve studii se ocitla i Česká republika.

Hlavní hrozbou zůstává ransomware, především pak kmen Maze, který byl v roce 2020 zodpovědný za téměř polovinu případů. Acronis Cyberthreats Report poukazuje na snahu kybernetických útočníků maximalizovat finanční zisky. Už jim nejde jen o zašifrování (a popř. odšifrování po zaplacení výkupného), ale data záměrně zcizují, včetně těch citlivých, a jestliže oběť nezaplatí, soubory veřejně publikují.

Analytici společnosti Acronis zjistili, že v uplynulém roce unikla data po ransomwarovém útoku více než tisíci společností. A to je trend, který bude v příštím roce zesilovat a stane se primární taktikou počítačových útočníků.

Mezi nejzajímavější zjištění studie Acronis patří:

  • Budou se stupňovat útoky proti vzdáleným pracovníkům. Celkem 31 % organizací zapojených do studie detekovalo v roce 2020 každodenní útoky. Navíc četnost útoků na pracovníky pracující z domova v roce 2021 dále poroste, protože systémy mimo firemní strukturu lze snáze napadnout, a přitom poskytují přístup k datům organizace.
  • Ransomware bude hledat nové oběti, útoky budou automatizovanější. Spíše než na plošné útoky se útočníci soustředí na cíle s potenciálem vyšší návratnosti jejich úsilí. Průnik do sítě, která spravuje data více organizací, je určitě ziskovější než napadání systémů jednotlivých firem. Takže i když malé společnosti se mohou také stát obětí útoků, cennějšími cíli budou cloudová prostředí a poskytovatelé řízených služeb, protože jejich systémy poskytují přístup k datům mnoha klientů.
  • Tradiční antivirová řešení budou oslabovat. Potřeba blokování nového malwaru činí z tradičních antimalwarových řešení systémy, které rychle zastarávají. Průměrná životnost malwarového vzorku je dnes 3,4 dne. S využitím automatizace se počet malwarových vzorků bude prudce zvyšovat. Organizace proto budou potřebovat najít nový přístup k ochraně – samostatná bezpečnostní či zálohovací řešení nebudou stačit.
  • Zajímavým zjištěním studie Acronis je postavení českých organizací co do zaznamenaných útoků – v srpnu tohoto roku bylo v ČR např. detekováno 611 malwarových vzorků na 1 000 klientů, což byl 9. nejvyšší údaj z 25 sledovaných zemí. A pokud jde o procento blokovaných URL stránek, s 10,4 % se ČR objevila na dokonce 3. místě, za USA a Německem.  

Studie Acronis Cyberthreats Report 2020 je postavena na datech o skutečných útocích a hrozbách, které poskytlo centrum Acronis Cyber Protection Operations Centers (CPOCs), jež 24 hodin denně monitoruje a vyhledává kybernetické hrozby. Sběr těchto dat o malwaru byl proveden mezi červnem a říjnem 2020 na 100 000 unikátních koncových stanicích po celém světě, jež jsou chráněna letos uvedeným řešením Acronis Cyber Protect.

Přístup ke kompletní studii (v angličtině) najdou zájemci na https://bit.ly/3n0QJ9k

(Acronis)