Aktuální vydání

celé číslo

08

2022

MSV 2022

Projektování, konstruování a programování automatizačních a řídicích systémů

celé číslo

ABB v Česku otevírá výrobní a vývojové centrum robotiky

Přibližně po deseti měsících od zahájení stavby zahajuje svou činnost robotické centrum ABB v areálu Ostrava Airport Multimodal Park (OAMP) v Mošnově. Společnost ABB do něj investovala více než 300 milionů korun a vytvořila přibližně 120 kvalifikovaných pracovních míst. Nový provoz bude působit v součinnosti s jednotkou vyvíjející a vyrábějící modulární robotické buňky převážně pro evropský trh a s opravárenským centrem průmyslových robotů. Ostravské centrum je součástí sítě globálních center ABB pro opravy a repase robotů, která ještě zahrnuje Auburn Hills (Michigan, USA) a Šanghaj (Čína).

Nové výrobní a vývojové centrum bude využívat moderní výrobní prostředky, včetně strojového učení a digitálních a kolaborativních řešení. Bude se zaměřovat na výrobu a vývoj robotických periferií, např. pneumatických chapadel, vakuových přísavek nebo kamerových systémů. ABB v něm zároveň umístí své stávající Globální centrum pro opravy a repase robotů a Globální centrum pro vývoj a výrobu robotických buněk a dodávku linek pro oblast robotického spojování a dělení materiálu.

“Dobrou zprávou nejen pro nás, ale i pro celý region je spuštění sofistikované výroby a vývoje s vysokou přidanou hodnotou pro zákazníky z nejnáročnějších světových trhů. Není náhodou, že takové centrum vzniklo právě v ČR, a právě na Ostravsku. Máme zde vybudovanou silnou základnu technicky a projektově orientovaných špičkových profesionálů a k tomu přispívá i dlouholetá úzká spolupráce se školami v čele s VŠBTU.“ řekl Vítězslav Lukáš, generální ředitel ABB v České republice, a dodal:

Umístění areálu OAMP na křižovatce leteckých, železničních a silničních tahů je velmi výhodné také z hlediska udržitelnosti. Pro ABB je důležité, že bude moci využívat možnosti místní železniční sítě, neboť areál má být napojen na železniční spojení napříč celou euroasijskou pevninou.

(ABB)