Aktuální vydání

celé číslo

12

2021

Automatizace v chemickém a petrochemickém průmyslu

Průtokoměry a regulační ventily

celé číslo

Přehled aktualit

Posun termínu veletrhu SPS 2022

Vzhledem k posunům termínů jiných veletrhů se posouvá také veletrh SPS (https://sps.mesago.com/events/de.html), který konal v Norimberku tradičně vždy týden před začátkem Adventu – tedy před zahájením známých norimberských adventních trhů. Letos však bude o dva týdny dříve, ve dnech 8. až 11. listopadu 2022. Pořadatelé věří, že posun pomůže předejít situaci z loňského roku, kdy byl veletrh zrušen těsně před svým otevřením. Veletrh SPS pokrývá celé spektrum průmyslové automatizace – od jednoduchých senzorů po komplexní inteligentní systémy, od toho, co je dnes dostupné na trhu, až po vizi kompletně digitalizovaného průmyslového světa. Důraz je kladen na praktická řešení pro konkrétní obory. Účast vysoce kvalifikovaných vystavovatelů a návštěvníků, z nichž mnoho přijíždí i z Česka, umožňuje vést podnětné osobní diskuse.   (Bk)

Nový termín: veletrh METAV 2022 bude od 21. do 24. června 2022

Mezinárodní veletrh technologií kovoobrábění Metav 2022 je odložen z března na červen 2022. Důvodem je dynamický rozvoj pandemie covidu a s tím související obtížné a nejisté plánování. Včasné rozhodnutí má pomoci vyhnout se dalším nákladům. Dr. Wilfried Schäfer, výkonný ředitel veletrhu METAV, organizovaného německým sdružením výrobců strojů VDW, k tomu říká: „S našimi vystavovateli neustále komunikujeme a víme, že odklad podporuje velká většina z nich.“ Pořadatelé jsou přesvědčeni, že odklad pomůže tomu, aby veletrh Metav byl úspěšnou a bezpečnou veletržní akcí pro vystavovatele i návštěvníky. Metav 2022 (www.metav.com) se tedy bude konat od 21. do 24. června v Düsseldorfu. Představí celé spektrum výrobních technologií. Hlavním zaměřením jsou obráběcí stroje, nástroje, příslušenství, měřicí technika, technika pro povrchové úpravy, automatizace, software pro kovoobrábění, stroje a systémy pro aditivní výrobu a výrobní systémy a komponenty pro lékařskou techniku. (Bk)

Firmy často neví, kde začít s digitalizací – Akademie digitální transformace to chce napravit

Mnoho firem ví, že digitalizace může být vhodným nástrojem pro zefektivnění jejich výroby. Ovšem chybí jim praktické zkušenosti a systém při optimalizaci. Akademie digitální transformace centra INTEMAC a firmy Effectivity to chce změnit. „Nabízíme naše know-how, abychom účastníky provedli tvorbou jejich vlastního plánu digitalizace. Zaměříme se na konkrétní řídicí a výrobní procesy a problematiku, kterou firmy řeší, a pomůžeme jim s jejich správným uchopením a ve finále i s jejich digitalizací a automatizací,“ vysvětluje cíle akademie Petr Minář, vedoucí týmu podpory digitalizace centra INTEMAC. Celý rok se účastníci akademie budou scházet pod vedením zkušených koučů. Půjde celkem o osm jedno- až dvoudenních workshopů, které se budou konat mimo jiné i přímo ve výrobních firmách. Zde mohou účastníci vidět digitalizaci přímo v praxi. Akademie bude zakončena certifikací účastníků: po úspěšném absolvování kurzu získají certifikát s hlavičkou prvního funkčního hubu digitalizačních inovací v České republice – DIH DIGIMAT. Jedinečná je tato akademie tím, že je složená z praktických workshopů, kde si účastníci budou pod vedením zkušených koučů vytvářet vlastní projekt optimalizace. Účastníci se naučí vše – od projektového řízení přes výběr vhodných nástrojů optimalizace až po podporu finální realizace svého optimalizačního projektu. Více se zájemci dozví na oficiálních stránkách Akademie digitální transformace: https://www.intemac.cz/akce/akademie-digitalni-transformace/. (ed)

Kvůli covidu se odsouvá veletrh BrauBeviale v Norimberku

Mnohé akce se kvůli covidu odsouvají – nově je mezi nimi i potravinářský veletrh BrauBeviale v Norimberku. Již jsme si zvykli, že diář má v současné době jen informativní charakter a při objednávce ubytování nebo letenek je klíčovou informací, do kdy je možné bezplatné storno. Mezi zrušené akce nyní přibyl i veletrh techniky a zařízení pro výrobu nápojů BrauBeviale, který se měl konat v Norimberku počátkem listopadu tohoto roku. Nový termín byl stanoven na 14. až 16. listopadu 2023. Podle pořadatelů tento krok reaguje na obavy vystavovatelů, že na podzim přijde další vlna covidu a mezinárodní veletrhy se opět nebudou moci konat. Že se odkládají akce, které se měly konat v prvním čtvrtletí 2022, je v souvislosti s novou mutací viru pochopitelné. Toto je ale první z letošních podzimních veletrhů, který byl v souvislosti s obavami z covidu zrušen. (Bk)

Na den otevřených dveří Fakulty elektrotechnické ČVUT láká variace na scénu z Pelíšků

Fakulta elektrotechnická (FEL) ČVUT ve čtvrtek 13. ledna 2022 pořádá virtuální den otevřených dveří. Od 17 hodin se k němu budou moci připojit všichni zájemci o studium elektrotechniky a informatiky, kteří nemají možnost navštívit školní kampusy v Dejvicích a na Karlově náměstí osobně či preferují připojení na dálku. K účasti zve video upoutávka, která s hravou nadsázkou odkazuje na slavnou elektrizující scénu z filmu Pelíšky: https://youtu.be/BZAexu6jfVM. FEL ČVUT se představí v živém vysílání, do kterého je třeba se předem registrovat prostřednictvím webu studuj.fel.cvut.cz. „Během půlhodiny poskytneme uchazečům základní přehled o tom, jak vypadá studium na naší fakultě a jak se na ni mohou dostat. Od 17.30 je pozveme k představení bakalářských studijních programů. V chatovacích místnostech budou naši vyučující a studenti a studentky připraveni odpovídat na vše, co souvisí s jednotlivými programy a možnostmi uplatnění, ale také se studentským životem,“ uvedl prof. Petr Páta, děkan FEL ČVUT. (ed)

Haberkorn je novým distributorem Universal Robots v České republice

Společnost Universal Robots si klade za cíl instalovat kolaborativní roboty u zákazníků, kteří poptávají flexibilní a spolehlivá řešení průmyslové automatizace. Proto stále rozšiřuje svou partnerskou síť. V říjnu se nový distributorem jejích kolaborativních robotů na českém trhu stala rakouská rodinná společnost Haberkorn (založena v roce 1932), která je jedním z největších průmyslových distributorů v Evropě a má zastoupení v 10 zemích včetně Německa, Švýcarska a dalších států střední Evropy. Česká pobočka Haberkorn působí na trhu od roku 1995 a obsluhuje nejen české, ale také slovenské zákazníky. Její dodávky směřují především do strojírenského a automobilového průmyslu. Výrobcům strojů a zařízení i koncovým odběratelům dodává Haberkorn stavebnicové systémy hliníkových profilů, strojní elementy, dopravníkové systémy, hydrauliku, průmyslové hadice a armatury. "Nové spolupráce se společností Haberkorn si velice vážím, protože vylepší dostupnost kolaborativních řešení od Universal Robots pro tuzemské firmy. Ty budou nuceny kvůli růstu cen práce nebo materiálů a nedostatku pracovníků v budoucnu nasazovat flexibilní automatizační řešení. Společně s firmou Haberkorn se budeme snažit nabídnout co nejsnazší cestu k efektivní výrobě." uvedl Pavel Bezucký, generální ředitel společnosti Universal Robots pro trh střední a východní Evropy, Ruska & CIS. „V českém průmyslu v posledních měsících opět silně rezonuje téma nedostatku pracovních kapacit. Firmy jsou nuceny optimalizovat své výrobní procesy a my jim pomáháme vytvářet ergonomická montážní pracoviště, řešíme mezioperační dopravu či bezpečnostní oplocení strojů. Spolupráce s Universal Robots nám umožní doplnit naše služby o další související řešení, s jehož pomocí zvýšíme produktivitu mnoha našich zákazníků.", říká Petr Pavlínek, ředitel společnosti Haberkorn s.r.o. v České republice. (Universal Robots)

Brno Industry 4.0 v roce 2022

Ve dnech 19. a 20. ledna 2022 se uskuteční 6. ročník mezinárodní B2B konference o digitalizaci výroby a chytrých technologiích pro průmysl Brno Industry 4.0. Vzhledem k protiepidemickým opatřením ovšem jen ve virtuální podobě. První den bude věnován on-line diskusím a inspirativním prezentacím a druhý den odborným přednáškám ve čtyřech sekcích nazvaných digitalizace, flexibilita, nové technologie a bezpečnost. V sekci digitalizace se bude hovořit o systémech MES, MOM, ERP a celém komplexu výrobních informačních systémů; sekce flexibilita bude o nových řídicích systémech a robotech. V sekci nových technologií uslyší účastníci přednášky o aditivní výrobě a 3D tisku, ale také např. o využití 5G v průmyslu nebo o rozšířené a virtuální realitě. Sekce bezpečnost se bude věnovat zabezpečení dat a komunikačních sítí (security). S pokračující digitalizací je to v průmyslu stále důležitější téma. Oba dny bude příležitost k digitálnímu networkingu – předem sjednaným B2B jednáním. Registrace je možná prostřednictvím https://brno-industry-40-2022.b2match.io/ Organizátory akce jsou Industry Cluster 4.0, z. s., a Regionální hospodářská komora Brno. (ed)

ZAT dodá řídicí systém i na druhou jadernou elektrárnu v Maďarsku

Česká společnost ZAT dodá svůj systém řízení regulačních tyčí na pátý a šestý blok jaderné elektrárny Pakš II v Maďarsku. Projekt realizuje ve spolupráci s francouzským koncernem Framatome.Obr. 1. ZAT instaluje do jaderných elektráren v EU a ve světě vlastní řídicí systém SandRA ZAT dodá na Pakš II vlastní řídicí systém SandRA, obsahující speciální bezpečnostní funkce dle požadavků evropských regulačních orgánů. Zakázka se pohybuje v řádu stovek milionů korun. „Jde o další dodávku našeho řídicího systému SandRA na jaderné elektrárny v Maďarsku. Po jejím dokončení v roce 2027 tak budou všechny jaderné elektrárny zemí Visegrádské skupiny využívat český řídicí systém společnosti ZAT,“ říká Ivo Tichý, člen představenstva ZAT. Práce na projektu začnou v příštím roce. Systém kontroly a řízení řídicích regulačních tyčí reaktoru pro primární okruh jaderné elektrárny dodá firma na pátý blok koncem roku 2025, na šestý pak v roce 2027. Jeho úkolem bude regulovat, zpomalovat nebo v případě potřeby zastavit štěpení v reaktoru. Projekt Pakš II zahrnuje výstavbu dvou bloků jaderné elektrárny s reaktorem typu VVER-1200 generace III+ o výkonu 1 200 MW. Vlastníkem a provozovatelem je maďarská společnost Pakš II. ZAT v jaderných elektrárnách v Maďarsku Dodávka řídicího systému na jadernou elektrárnu Pakš II je už druhým strategickým kontraktem, který česká společnost ZAT získala v Maďarsku v průběhu posledních několika let. „Klíčovými faktory pro uspění na tak náročném trhu, jakým je jaderný průmysl, je znalost místní legislativy, požadavků regulačních orgánů pro jadernou bezpečnost i provozovatelů jaderných elektráren včetně dodržování přísných mezinárodních předpisů,“ konstatuje Vladislava Česáková, členka představenstva ZAT. Uzavření další významné zakázky v Maďarsku je podle ní potvrzením dlouhodobých kompetencí firmy v tomto sektoru. Český řídicí systém ve světě V oblasti jaderné energetiky patří ZAT mezi významné světové dodavatele. Vyvíjí, vyrábí a dodává řídicí systémy zejména pro velké jaderné reaktory typu VVER 1200, VVER 1000, VVER 440 a EPR 1300. Řídicí systémy společnosti ZAT rovněž řídí malé nebo výzkumné reaktory a související jaderné technologie. Firma se podílí i na vývoji jaderného reaktoru IV. generace.Obr. 2. Kompletace skříní řídicího systému jaderné elektrárnyŘídicí systémy ZAT jsou dnes využívány na 37 jaderných blocích v sedmi zemích, konkrétně ve Francii, Ukrajině, Slovensku, Maďarsku, Finsku, České republice a Arménii. V současné době má firma rozpracované dodávky řídicího systému pro 3 reaktory VVER 440 a 5 reaktorů typu VVER 1200. Řídicí systémy a know-how ZAT využívá 30 %  jaderných elektráren v EU a 10 % ve světě. „Naše systémy řídí technologie i na všech českých a slovenských jaderných elektrárnách. Věříme, že naše české kompetence uplatníme také při plánované dostavbě nových jaderných bloků u nás,“ říká Ivo Tichý. V současné době ZAT realizuje dodávky za více než 2 miliardy korun a je v jednání o realizaci projektů za téměř 7 mld. korun, a to ve všech oborech, na které se zaměřuje.  O společnosti ZAT Česká společnost ZAT a. s. je předním dodavatelem řídicích a inteligentních systémů pro energetiku a průmysl ve světě. Ve svém oboru patří mezi lídry v oblasti automatizace jaderné i klasické energetiky, průmyslu, drážních systémů, plynárenství a smart systémů. Ve vývoji se zaměřuje na nové aplikace z Průmyslu 4.0 a IoT technologií. Má vlastní vývoj, projekci, výrobu, instalaci i servis elektronických zařízení, řídicích systémů a jejich komponent a SW aplikací pro moderní platformy. Je také certifikovaným výrobcem zdravotnických přístrojů. Firma sídlí v Příbrami s pobočkami v Plzni, Benešově, na Slovensku a Kubě. V současné době působí v 65 zemích světa.     

KARAT Software je na trhu již 30 let

Společnost KARAT Software, která se zabývá vývojem, implementací a správou ekonomických a jiných podnikových informačních systémů (ERP) pro střední a velké společnosti z oblastí výroby, obchodu a služeb, slaví 30 let svého působení na trhu. Počátky KARAT Software sahají do dubna roku 1990. Tehdy zaznamenal velký úspěch produkt ISO neboli Informační systém organizace. Ekonomický systém ISO fungoval v prostředí MS DOS a našel si tisíce spokojených uživatelů. V roce 2000 vzniknul nový komplexní podnikový informační systém KARAT, který je nyní stěžejním produktem společnosti. Společnost KARAT Software si vybudovala pozici předního dodavatele informačních systémů na českém a slovenském trhu. Poskytuje své služby již více než 700 podniků, přičemž s jejími informačními systémy pracuje více než 9 000 uživatelů. (KARAT Software)

Veletrh ACHEMA 2022 byl přesunut z dubna na srpen 2022

Veletrh Achema 2022 – světové fórum procesního průmyslu – se uskuteční ve dnech 22. až 26. srpna 2022 naživo na výstavišti ve Frankfurtu nad Mohanem. Po intenzivních diskusích byl veletrh na tento termín přesunut z původně plánovaného termínu, který byl počátkem dubna 2022. Achema je celosvětový veletrh a omezení cestování, které lze v souvislosti s novou variantou covidu-19 očekávat, by se ho silně dotklo. „Po mnoha měsících virtuálních setkání chceme splnit přání vystavovatelů a návštěvníků fyzického setkání s účastníky z celého světa,“ vysvětluje Dr. Björn Mathes, zástupce ředitele Dechema Exhibition GmbH. Možnost osobního kontaktu je pro vystavovatele i účastníky veletrhu klíčová a včasné rozhodnutí o posunutí termínu pomáhá předcházet nejen zklamání, ale i značným finančním ztrátám. Kromě data se nic nemění: na výstavišti se představí výrobky a systémy pro chemický a farmaceutický průmysl, biotechnologie, energetiku a ochranu životního prostředí. Zdůrazněná témata budou „modulární a propojená výroba“, „digitalizované laboratoře“ a „bezpečnost produktů a výrobních procesů“. Uskuteční se i přehlídky Digital Hub se zaměřením na digitalizaci a Green Inovation Zone zaměřená na ochranu životního prostředí. (Bk)