Aktuální vydání

celé číslo

06

2024

MSV 2024

celé číslo

Přehled aktualit

EPLAN na veletrhu SPS

Na veletrhu SPS 2024, který se koná od 12. do 14. listopadu v Norimberku, společnost EPLAN v hale 3C ve stánku 321 představí řešení, která inženýrům umožní pracovat rychleji a efektivněji – nyní i v budoucnu. Speciálně pro výrobce komponent, kteří hledají způsob, jak rychle a snadno zpřístupnit svá data o zařízeních a komponentách tisícům uživatelů sítě EPLAN nebo jsou již zastoupeni v databázi EPLAN Data Portal a rádi by se dozvěděli o nejnovějším vývoji v oblasti dat o zařízeních, je určena speciální akce, která se koná 13. listopadu 2024. Účastníky čeká následující program se zajímavými prezentacemi a ukázkami z praxe:9.30 až 9.40: zahájení, obecné informace a pohled na EPLAN Data Portal (Tim Stegmann, vedoucí prodeje a rozvoje obchodu, EPLAN),09.40 až 10.00: Požadavky na data z pohledu uživatele: konkurenční výhoda pro výrobce díky kvalitě dat v EPLAN Data Portal (Julian Drücker, vedoucí oddělení automatizace, Drücker Steuerungssysteme, Philipp Leuschner, vedoucí projektu, EPLAN)10.00 až 10.20: Opatření pro urychlenou implementaci dat a zvýšení jejich kvality (Markus Schneider, Business Owner, EPLAN)10.20 až 10.35: přestávka na kávu10.35 až 10.55: Umělá inteligence pro tvorbu, klasifikaci a obohacování kmenových dat s cílem zvýšit efektivitu a kvalitu dat (Paulo Ferreira, výkonný ředitel D&TS)10.55 až 11.15: Příklad dobré praxe od výrobce: od tvorby dat k integrovanému konfigurátoru produktů (Matthias Marxen, manažer Digital Twin, Eaton)11.15 až 11.30: shrnutí a ocenění šampionů datového standardu EPLAN (Tim Stegmann a Melanie Hanningová, EPLAN)11.30 až 12.00: bavorský brunch12.15 až 13.00 volitelně: prohlídka společného stánku společností EPLAN, Rittal, Cideon a German Edge Cloud.(ed)

Workshop o měření na 3D souřadnicovém měřicím stroji a skenování laserem

Ve dnech 27. a 28. listopadu 2024 se na ústavu CEITEC Vysokého učení technického v Brně uskuteční workshop o přesném měření na 3D souřadnicovém měřicím stroji (CMM) a skenování laserem. Místem konání je experimentální výrobní hala RICAIP Testbed Brno a partnerem workshopu je firma Hexagon. První den bude věnován inspekčním pracím v dílenském prostředí, základním principům laserového měření a technickým možnostem měření s laserem (rameno s šesti stupni volnosti, laserový tracker) a využití reverzního inženýrství, druhý den principům měření a vyhodnocení na 3D souřadnicovém stroji od firmy Hexagon. Cena: za účast na workshopu je 24 000 Kč, ale pro OSVČ a firmy do 499 zaměstnanců lze využít díky projektu EDIH-DIGIMAT 100% slevy.  Bližší informace, přesný program a registrační formulář jsou na https://www.ceitec.cz/3d-presne-mereni-na-cmm-a-skenovani-laserem/a4987. (ed)

KEBA Automation Experience Day

Společnosti KEBA Industrial Automation a ELVAC vás zvou na historicky první KEBA Automation Experience Day, který se uskuteční 22. října 2024 v hotelu Vinař v Kurdějově u Hustopečí.Zajímavé prezentace a workshopy umožní účastníkům nahlédnout do inovací v oblasti umělé inteligence, řízení pohybu a vizualizace.Mezi hlavní novinky patří:– využití umělé inteligence v průmyslu: aplikace pro snadný vstup do světa neuronových sítí, ideální pro strojové vidění, ale i pro širokou škálu dalších využití,– další úroveň personalizace HMI: nový online 3D konfigurátor operátorských panelů pro individuální řešení HMI s jednoduchou konfigurací a personalizací, okamžitým zobrazením personalizovaného produktu a velkým výběrem volitelných ovládacích prvků,– kompaktní mobilní operátorský panel KeTop T135 optimalizovaný pro webové vizualizace nezávislé na řídicím systému (https://www.keba.com/en/industrial-automation/products/hmi/mobile/ketop-t135-detail),– cenově výhodný tříosý servopohon KeDrive D3-AC vyvinutý pro tříosé manipulátory – ideální pro modulární systémy s několika pohony (https://www.keba.com/en/industrial-automation/products/servo-controllers/kedrive-d3-ac).Podrobný program a registrační formulář najdou zájemci na https://www.keba.com/en/industrial-automation/lp/cz-keba-automation-experience-day.(ed)

Zlatá medaile MSV 2024 pro soustruh DynaTurn 102 CNC s řídicím systémem Sinumerik 828D

V soutěži o Zlaté medaile na Mezinárodním strojírenském veletrhu v Brně (MSV) jsou již tradičně oceňovány exponáty, které mají šanci uspět ve světové konkurenci. V kategorii Inovace výrobního stroje získal Zlatou medaili soustruh DynaTurn 102 CNC vybavený řídicím systémem Sinumerik 828D, který jako jediný ve své třídě nabízí nativní digitální dvojče. Inovovaný edukační systém pro střední odborné školy je založený na reálném stroji a jeho digitálním dvojčeti, který spojuje výhody "lehkého" soustruhu DynaTurn 102 CNC a nového softwaru RunMyVirtualMachine pro stroje střední třídy vybavené systémem Sinumerik 828D.  O soustruhu DynaTurn 102 CNC s řídicím systémem Sinumerik 828D vedl šéfredaktor časopisu Automa, Petr Bartošík, rozhovor v přednáškovém prostoru DigiStage přímo na ploše MSV v Brně: https://elektrika.tv/video/2024/241008_09-42.fhd.mp4. Budoucí uživatelé tohoto systému tedy dostanou kompletní výbavu pro edukační účely, tedy reálný CNC stroj, digitální dvojče tohoto stroje a software , který umožní kompletní přípravu technologie jako v reálném prostředí. Více informací o vítězném exponátu je k dispozici zde.  (ev)

Seminář INTEMAC: využijte AI pro zlepšení vašich výrobních procesů

Umělá inteligence (AI) se stává klíčovým nástrojem průmyslových firem. Stále více společností ji využívá k usnadnění každodenní práce, zlepšení předpovědí a optimalizaci výrobních procesů. Firmy, které se rozhodnou AI ignorovat, riskují technický dluh a zaostání za konkurencí. Událost AI nástroje v průmyslu, kterou pořádá kompetenční a inovační centrum INTEMAC v Kuřimi 16. října 2024, poskytne účastníkům cenné informace o praktickém využití umělé inteligence napříč firmou. Účastníci se dozví, jak výrazně zvýšit efektivitu, snížit náklady a kompletně rozvíjet svou firmu. Účast na akci je zcela zdarma. Témata budou:jak využít moderní metody AI ke snížení nákladů a zvýšení produktivity,jak může umělá inteligence zlepšit rozhodovací procesy,jak může AI pomoci s kontrolou kvality, údržbou strojů, rozpoznáváním předmětů, manipulací s materiály, intralogistikou a automatizací rutinních úkolů.Nebudou chybět inspirativní případové studie, živé ukázky technologií v testbedu a diskuse s předními odborníky v oboru. Akce, která je součástí Dnů AI, se uskuteční 16. října 2024 od 09:00 do 14:00 v centru Intemac v Kuřimi. Registrace je možná do 14. října 2024. Pro více informací o akci a registraci navštivte web centra Intemac: https://www.intemac.cz/akce/ai-nastroje-v-prumyslu/.(ed)

Prohlídky RICAIP Testbed Brno (nejen) pro účastníky MSV

Co všechno může ukrývat průmyslová hala? Obráběcí stroje, průmyslové 3D tiskárny, malé i velké roboty, manipulační systémy, síť 5G, souřadnicový měřicí stroj nebo dynamometry. Přijďte si je v rámci doprovodného programu Mezinárodního strojírenského veletrhu v Brně prohlédnout do CEITEC VUT. Testbed CEITEC je 420 m2 velké testovací pracoviště nabité nejmodernějšími technologiemi, kde se výzkumníci zaměřují na výzkum v oblastech digitalizace, automatizace a průmyslu 4.0, včetně využití umělé inteligence ve výrobě. Prohlídky se uskuteční ve středu 9. října 2024 v 9:00, 10:00 a 11:00. Registrace: https://www.ceitec.cz/prohlidky-ricaip-testbed-brno-nejen-pro-ucastniky-msv-2024/a4938. Sraz je na recepci CEITEC VUT na adrese Purkyňova 123 (hlavní budova) 10 minut před začátkem prohlídky. (ed)

Doprovodný program MSV: balicí linka, Digital Stage i zabezpečení IT

Mezinárodní strojírenský veletrh v Brně, který se koná od 8. do 11. října 2024, nabídne kromě expozic vystavovatelů také bohatý doprovodný program. Návštěvníci se mohou těšit na odborné konference, semináře a panelové diskuse, které se zaměří na aktuální témata spojená se strojírenstvím, digitalizací průmyslu nebo podporou exportu.   Kontakt-Kontrakt Kooperační platforma Kontakt-Kontrakt propojuje výhody veletržní účasti a tzv. matchmaking. Návštěvníkům i vystavovatelům umožňuje lépe si zorganizovat čas strávený na veletrhu. Jde o jedinečnou příležitost naplánovat si svůj program a sjednat si v předstihu schůzky s dalšími vystavovateli, návštěvníky i odborníky. Více na: https://contact-contract-2024.b2match.io/.   Kaletech Packaging Live Balicí linka v akci se letos představí v inovovaném složení. K tradičním partnerům se přidaly zcela nové firmy a na scéně v pavilonu A2 se objeví i značky, které byly součástí linky před několika lety. V balicí lince se uskuteční ukázky průmyslového balení, značení, manipulace, robotizace, fixace a dalších technologických postupů. Program poběží čtyřikrát denně s odborným komentářem, nebudou chybět oblíbené soutěže pro návštěvníky: https://www.packaging-live.cz/.    Digital Stage Po celou dobu veletrhu mohou návštěvníci navštívit i program v Digitální továrně. Na zájemce čekají moderované diskuse a seznámit se mohou také s konkrétními případovými studiemi. Mezi hlavní témata se zařadí například práce s daty, financování inovací, management energií, 5G sítě, zabezpečení IT, průmysl 4.0, efektivní využití robotů v praxi, testbedy nebo podpora start-upů. Část programu Digi Stage najdete zde: https://www.bvv.cz/msv/digitalni-tovarna. Informace k vybraným přednáškám zveřejňujeme postupně na LinkedIn a na webu časopisu Automa.   RICAIP WorkshopSpace V expozici Národního centra Průmyslu 4.0 v Digitální továrně bude vytvořen interaktivní prostor pro školení pod vedením odborníků RICAIP Testbed Praha, CIIRC ČVUT, FS ČVUT a Siemens. Workshopy nejsou určené široké veřejnosti, ale odborníkům s alespoň základními znalostmi, kteří si ve stánku budou moci přímo vyzkoušet třeba práci se systémem řízení výroby, průmyslové metaversum, komunikaci s edgeovým serverem nebo se seznámit s výsledky práce s daty v průmyslovém provozu.   Česká národní expozice Zajímavý program se uskuteční také v České národní expozici v pavilonu P. Zájemci se dozví více o budoucích trendech v podpoře podnikání, 5G sítích v průmyslu a inteligentních městech, úsporách energií v podnicích či využití vodíku. Ve čtvrtek 10. října se bude konat Meeting Point CzechTrade, tedy individuální termínované konzultace k rozvoji podnikání s řediteli zahraničních kanceláří CzechTrade.   Contact Ukraine Platforma Contact Ukraine každoročně pomáhá propojení českých firem působících v oblasti dopravní infrastruktury, energetiky, strojírenství a zdravotnictví na Ukrajině se zástupci ukrajinských regionů, municipalit a státní správy. V Pavilonu A brněnského výstaviště se představí regionální samosprávy a regionální hospodářské komory z ukrajinských oblastí s největším průmyslovým potenciálem. Připravena je i programová část, která se bude týkat například pomoci Ukrajině prostřednictvím mezinárodních finančních institucí, spolupráci neziskového a soukromého sektoru při humanitární pomoci nebo obnově energetické ukrajinské sítě.   Interaktivní expozice CyberSecurityHub CyberSecurityHub připravil jedinečnou interaktivní expozici, kterou mohou zájemci navštívit na letošním MSV. Ve spolupráci s Regionální hospodářskou komorou Brno a Industry Cluster 4.0 jsou připraveny ukázky, které názorně demonstrují nebezpečí útoků na informační a komunikační systémy a důležitost jejich zabezpečení, zejména v průmyslu i zdravotnictví. Návštěvníci budou mít příležitost stát se součástí simulací kybernetických útoků, zažít reálné scénáře a pochopit, jak klíčovou roli hraje tzv. kybernetická bezpečnost v ochraně kritických systémů. Mezi hlavní lákadla expozice se zařadí radioterapeutický přístroj inspirovaný reálným incidentem Therac-25, simulace kybernetického útoku na průmyslové systémy nebo průzkumný robot vojenského stylu.   Technologická expozice Součástí MSV bude letos premiérově Technologická expozice, jejímž smyslem je formou případových studií představit zkušenosti, které mají české výrobní firmy s využitím nových výrobních technologií. Expozici najdou zájemci v pavilonu P. Její součástí je přednáškový prostor s hledištěm, které bude sloužit především k představení partnerských spoluprací, dále pak k trendovým přednáškám v oborech strojírenských technologií, kulatým stolům na téma postavení českých firem v kosmickém průmyslu, dále roli dočasného vedení v řízení inovací nebo tématu umělé inteligence a jejího vlivu na proces vzdělávání. Tato diskuse se bude odehrávat v poslední den veletrhu, kdy je celodenní program věnovaný odbornému vzdělávání. (Bk)

Siemens: Digitální dvojče pro výrobce strojů

V úterý 8. října si budou moci návštěvníci MSV v Brně na Digital Stage v rámci projektu Digitální továrny (pav. F) poslechnout dva rozhovory o využití digitálních dvojčat. První rozhovor, od 9:45, povedu s Vladislavem Hodáčem z firmy DynamiTec a Jiřím Heřmánkem, obchodně-technickým poradcem firmy Siemens. DynamiTec je výrobcem CNC soustruhů DynaTurn 102. Jde o stroje, které jsou vhodné pro kratší a menší dílce. Stroje využívají řídicí systém Sinumerik 828D. V rozhovoru se budu ptát, proč si firma DynamiTec vybrala právě tento řídicí systém a jak využívá prostředí virtuálního stroje. Druhý rozhovor bude od 11 hodin a v něm bude Jiřímu Heřmánkovi partnerem Vlastimil Hlavatý, technický ředitel firmy ŠMT. ŠMT je plzeňský výrobce obráběcích strojů. Ročně dodává přibližně 20 až 25 strojů a má zákazníky ve 40 zemích světa. V rozhovoru představíme digitální dvojče stroje S200MT/10m. Jde o multifunkční obráběcí centrum, které umožňuje kompletní obrobení (soustružení, frézování, vrtání, broušení) s různými typy příslušenství včetně měření na jedno upnutí. Díky tomu zákazník potřebuje menší instalační prostor a může také snížit počet strojů. U takové stroje zvláště vyniknou výhody digitálního dvojčete, a to nejen při jeho konstrukci a uvedení do provozu u výrobce stroje, ale i během jeho práce u koncového zákazníka. Ti, kteří by se na MSV nedostali, mohou rozhovory sledovat také prostřednictvím elektrika.tv. (Bk)

Hlavní cenu Svazu průmyslu a dopravy ČR za Průmysl 4.0 získala firma Forvia Hella

Svaz průmyslu a dopravy ČR vyhlásil už po páté vítěze Ceny za Průmysl 4.0, letos poprvé ve spolupráci se sdružením SAPIE (Slovenská aliance pro inovativní ekonomiku). Ocenění je udělováno firmám a projektům, které významně přispívají k digitální transformaci a inovacím v průmyslu. Hlavním vítězem letošního ročníku se stala firma Forvia Hella za svůj ucelený přístup k implementaci moderních technologií napříč celým výrobním procesem. Firma vyrábí osvětlení pro automobily mnoha světových značek a při výrobě využívá mj. virtuální realitu. Pavel Tuček, vedoucí inovací společnosti Forvia Hella, ocenění vnímá jako úspěch rozsáhlé týmové práce: „Je to spojené s dlouholetým úsilím a moderní firemní kulturou, kterou implementujeme do všech fází vývoje produktů i výrobních procesů. Ocenění je dalším motivačním faktorem pro budování naší globální konkurenceschopnosti v dynamickém prostředí s neustále se zrychlujícími inovačnímu cykly.“ Výhercem v kategorii Integrace je pro ČR firma Partory Group, pro Slovensko Spinbotics. Cenu za implementaci ve vlastní firmě si odnesla společnost Maxion Wheels Czech. „Ceny Průmysl 4.0 jsou skvělou příležitostí ukázat, jak české i slovenské firmy využívají moderní technologie k dosažení vyšší efektivity a konkurenceschopnosti. Oceněné projekty nejsou jen důkazem jejich inovačního potenciálu, ale také inspirací pro další firmy, aby se vydaly cestou digitální transformace, která je nezbytná pro konkurenceschopnost českých firem,“ uzavírá Jiří Holoubek, člen představenstva Svazu průmyslu a dopravy a předseda poroty. Ceny byly předány ve čtvrtek 3. října na CEITEC VUT v Brně. Podrobněji se s nimi budete moci seznámit v rozhovorech na Digital Stage na MSV v Brně v pátek 11. října od 10 do 12 h (rozhovory bude živě vysílat elektrika.tv). Podrobnější popis úspěšných projektů následně přinese časopis Automa. (Bk)

Program letošního kongresu Obalko je kompletní

Komunita odborníků z obalového průmyslu se 17. a 18. října setká v hotelu Aquapalace Hotel Prague na kongresu Obalko, jehož podtitul je „obalová magie“. Po rekordním ročníku 2023, kdy dorazilo 491 účastníků, slibuje letošní akce inspirativní přednášky a diskuse, stejně jako kombinaci obalových inovací, kreativity a udržitelnosti.V duchu motta kongresu bude jednání zahájeno vystoupením kouzelníka Tomasiana, který se specializuje na mikromagii. Poté vystoupí Paul Jenkins, výkonný ředitel společnosti ThePackHub, poradenské firmy zaměřené na inovace obalů. Představí, které značky a maloobchodníci vedou v kreativních řešeních a jaké jsou aktuální globální trendy. Důraz bude kladen na roli udržitelnosti, která se stává se klíčovou pro každý nový vývoj.Dobrý obal zvyšuje zisk, zatímco špatný může negativně ovlivnit konečný výsledek. To je hlavní východisko prezentace Miroslava Pašky, ředitele pro styk s klienty z agentury Ipsos. Podle této agentury může rozdíl mezi kvalitním a nevhodným obalem ovlivnit prodejní potenciál o až 70 %. Co od obalu očekávají spotřebitelé? Jak vnímají současné trendy, jako jsou nové materiály, inkluzivní design nebo smart packaging? A co udržitelnost, je pro zákazníky důležitá? Prezentovány budou údaje z exkluzivního výzkumu přímo pro kongres Obalko. Dopolední program završí panelová diskuse „Obaly, které svedou: jak získat pozornost spotřebitele“. Své názory budou prezentovat Tomasz Ratajczak (Allegro), Ján Paukovic (The22design), Hana Nováková (Envi – Pak), Tomáš Hejkal (Stock Plzeň-Božkov) a Martin Hejl (Thimm). Během polední pauzy na účastníky čeká BizPack – platforma, která umožňuje rychlá a neformální setkání se zástupci předních firem obalového průmyslu (www.obalko.cz/bizpack).Na odpoledne připravili organizátoři devět případových studií:obaly s rozšířenou realitou (Alena Plzáková, Albi, Martin Muzikář, Thimm),plastové obaly holítek vystřídal svařitelný papír (Jan Vorlíček, Edgewell, Michal Uher, OTK printing & packaging),nové obaly otevřely startupu dveře do velkých řetězců (René Lukosz, Little Luko, Ondřej Hon, Smurfit Westrock),nová linka zvládne balení do malých sáčků i velkých pytlů (Milan Jeřábek, Vafo Praha, Michal Matouš, Viking Mašek),kouzlo smývatelných etiket pro rozvoněné svíčky (Michael Schmidt, Rozvoněno, Dagmar Hleba Víchová, Colognia Press, Vojtěch Rosina, Avery Dennison),jak se proměňuje role obalu v online retailu (Petr Chvojka, Rohlik Group),pivo Bruncvík na regálech posilují nové sekundární obaly (Martina Bočanová, Kaufland Česká republika, Martin Tolar, Mondi Bupak),nová tvář Magnesie: důraz na sílu hořčíku a minimalismus (Karolína Šimonová, Mattoni 1873),konec plastu a polystyrenu v balení koncertních světel (Libor Štreit, Robe lighting, Palo Lezo, Paketo group).Odpolední panelová diskuse se zaměří na to, jak mohou firmy využívat obaly, které splňují nové legislativní požadavky a standardy udržitelnosti. Hlavními tématy budou materiály, moderní obalové technologie a jejich vliv na spotřebitelské trendy. Diskutovat budou Juraj Otta (Tomra Collection Slovakia), Jana Žižková (odbornice na obaly), David Hloušek (Avery Dennison), Petr Šikýř (Eko-kom) a Ivo Benda (Greiner Packaging Slušovice). Po celodenním odborném programu se díky spolupráci organizátora kongresu Obalko, společnosti Atoz Group, a pořadatele soutěže Obal roku, Obalového institutu Syba, uskuteční slavnostní ceremoniál této soutěže. Soutěž zaměřená na obaly je otevřená domácím i zahraničním firmám. Cílem je ohodnotit a propagovat nejlepší inovace v oblasti balení.Dalším bodem programu je Obalový Business Mixer, kde se opět představí kouzelník Tomasiano a účastníci budou mít příležitost navázat kontakty a neformálně sdílet zkušenosti a názory.Kořením kongresu Obalko jsou exkurze, jež se konají druhý kongresový den a nabízejí příležitost nahlédnout, jak se „balení opravdu dělá“. Pro sekci Balení v praxi jsou letos ohlášeny čtyři exkurze.Plzeňský Prazdroj zprovoznil ve svém pivovaru automatickou třídicí linku na skleněné vratné lahve, jedinou svého druhu v České republice. Dokáže strojově oddělit lahve vlastních značek od těch od jiných výrobců a identifikovat poškozené kusy i přepravky. Během jedné hodiny zpracuje 4 050 přepravek, což odpovídá 81 000 lahví. Součástí prohlídky bude i nová automatizovaná stáčecí linka. Plzeňský Prazdroj oznámil, že od příštího roku budou všechny skleněné lahve pro český trh vratné. Prohlídku povede Tomáš Sedláček, vedoucí řízení a vývoje logistiky CZ/SK společnosti Plzeňský Prazdroj.Firma Euromedia Group otevřela nové distribuční centrum ve Stochově, které obsahuje automatické balicí zařízení Cartonwrap od CMC Packaging. Dokáže automaticky vyrobit krabice na míru s rychlostí 650–750 kusů za hodinu. Distribuční centrum také disponuje robotický sklad Autostore pro 65 000 plastových přepravek. Komentovaná prohlídka bude v podání Kamila Kidoně, ředitele logistiky společnosti Euromedia Group.Hlavní závod společnosti PepsiCo, nacházející se od roku 1994 v Kolbenově ulici v Praze-Hloubětíně, vyrábí nápoje nejen pro český trh, ale také pro Slovensko a Maďarsko. Provoz zahrnuje stáčírnu, laboratoř a sklad. Účastníci exkurze nahlédnou do výroby, plnění a balení, které probíhá na šesti různých strojích. Nápoje se standardně plní do lahví vyfukovaných z virgin PET, přičemž závod přechází na rPET v souladu s novou legislativou. Lego Group působí v České republice od roku 2000, kdy byl položen základní kámen pro továrnu v kladenské průmyslové zóně. Dnes je to jeden z pěti výrobních závodů společnosti a hraje klíčovou roli v evropském výrobním řetězci s dalšími závody v Dánsku a Maďarsku. V Kladně se provádí dekorace a zpracování elementů, balení kostiček do sáčků a kompletace celých stavebnic. Továrna také zahrnuje výrobu modelů. V současnosti zde pracuje přibližně 3 300 zaměstnanců na ploše 124 000 m2. Kongres Obalko se zaměřuje na vzdělávání a sdílení znalostí z praxí osvědčených projektů. Účast pro výrobce a distributory baleného zboží je zdarma. Registrace probíhá na webových stránkách www.obalko.cz.(ed)