Aktuální vydání

celé číslo

07

2020

Řízení distribučních soustav a chytrá města

Měření a monitorování prostředí v budovách a venkovním prostředí

celé číslo
Další obsah

Fórum automatizace 2018

Amper, stánek V 4.18

Na veletrhu Amper 2018 uspořádá časopis Automa Fórum automatizace. Živý program přednášek bude probíhat přímo na výstavní ploše pavilonu V ve stánku V 4.18.  Mottem čtvrtého ročníku této přednáškové akce je Digitální transformace průmyslu. Přednášky budou uspořádány do následujících tematických bloků:

Úterý, 20.3. 2018       Digitální transformace průmyslu


10:00

Národní centrum Průmyslu 4.0 – aktuální informace z digitální transformace českého průmyslu

Jak se vyvíjí Národní centrum Průmyslu 4.0 a spolupráce mezi firmami a vysokými školami. Prezentace aktuálních zkušeností z ČR i ze světa. (Roman Holý, NCP 4.0)

10:45

Platforma InTouch OMI pro operátorská pracoviště v digitálním věku

Zásadní novinkou v softwarové platformě Wonderware System Platform 2017 je vizualizační klient nazvaný InTouch OMI (Operations Management Interface) nastavující nová měřítka pro vizualizační aplikace kategorie SCADA/HMI. (Jaroslav Jarka, Pantek (CS))

11:30

Digitalizací s přehledem

Výrobní buňka 4.0 demonstrující základní principy konceptu Průmysl 4.0 a poradenský program Digimat. To jsou klíčové aktivity centra INTEMAC, které podporuje firmy při zavádění digitalizace. Výrobní buňka 4.0 a umožňuje testovat a ověřovat dílčí řešení na bázi digitálních technologií. (Jiří Neužil, Intemac Solutions)

12:15

Control Web 8, programové prostředí pro digitalizaci průmyslu

Představení novinek osmé generace systému Control Web a možností realizace automatizačních řešení pro chytrou výrobu (Roman Cagaš, Moravské přístroje)

13:00

Hloubková analýza výrobního procesu

Automatizovaná průmyslová výroba stojí na rozsáhlých, komplexních a často unikátních integrovaných systémech. Sběrem informací ze strojů a zařízení lze získat detailní přehled o skutečném průběhu výroby a skrytých souvislostech. Analýzou těchto dat lze celý systém optimalizovat. (Tomáš Moser, ALEF NULA)

13:45

Servis Pro, kompletní nástroj pro zvyšování efektivity servisu

ServisPro je komplexním nástrojem pro péči o zařízení v průběhu celého životního cyklu. Umožňuje proaktivní přístup, zvyšuje efektivitu poskytovaného servisu, napomáhá předcházet poruchám a v přehledné formě poskytuje informace o údržbě a stavu konkrétního zařízení. (Martin Číčel, ABB)

14:30

Selský rozum vs. umělá inteligence

Jsme přesvědčováni, že umělá inteligence na základně big dat nalezne optimální řešení. Platí toto tvrzení i pro průmyslové podniky? (Radim Adam, časopis Automa)

 

Středa, 21. 3. 2018     Automatizace, robotika a výrobní a montážní linky


10:00

Využití principu Průmyslu 4.0 při vývoji robotických aplikací

Na příkladu reálně postavené aplikace pro osazování komponent bude představeno, jak jsou sbírána a zpracovávána data o produktu, procesu a technologii a jako jsou využívána v prostředí malosériové výroby. (Bohumil Čapek, Foxconn 4Tech)

10:45

Servisní robotika

Přednáška podá přehled použití servisních robotů v zemědělství, průmyslu, armádě, záchranářských složkách atd. s orientací na rozvoj v oblasti dronů. (František Duchoň, STU Bratislava)

 11:30

Školení a semináře o měření při průmyslové údržbě

Měření při údržbě pohonů – Nástroje preventivní a prediktivní údržby – Kvalita elektrické energie a její vliv na výrobní zařízení – Základy termovizního měření – Základy kvality elektrické energie a jejího měření – Měření průmyslovým osciloskopem. (Jaroslav Smetana, Blue Panther)

12:15

800xA Alarm Management 

Systém 800xA Alarm Management je navržen pro identifikaci problémů způsobených velkým množstvím alarmů, které jsou generované řídícími systémy prakticky všech technologických odvětví. Sbírá a vyhodnocuje data, generuje reporty, které jsou k dispozici zaměstnancům, kteří mohou pomoci v řešení jejich nadbytečnosti. (Martin Kolařík, ABB)

13:00

Výzvy v měření a testování při vývoji výkonových měničů založených na technologii SiC a GaN (v angličtině)

Současný vývoj vysoce efektivních výkonových měničů malých rozměrů a nízké hmotnosti vyžaduje použití polovodičů typu WideBandGap (polovodiče s velkou šířkou zakázaného pásu). Přednáška představí běžné měřicí procesy používané během vývoje výkonových měřičů a osvětlí požadavky na měření. (Thomas Rottach, Rohde & Schwarz)

14:15

Správným směrem v oblasti měření těsnosti a funkčnosti

Přehled jednotlivých zařízení pro měření těsnosti a funkčnosti při použití média vzduch. Představení novinky ZEDeco s integrovaným OPC-UA, která je kompatibilní s Průmysl 4.0. (Pavel Straka, Zeltwanger)

15:00

Nový hráč na trhu automatizuje nanášení tepelně vodivých past

Pro dokonalé výsledky automatického nanášení tepelně vodivých materiálů je klíčová volba správného zařízení. Díky dlouholetými zkušenostem s manipulací s tekutinami může společnost Graco nabídnout kompletní sortiment zařízení pro nanášení tepelně vodivých past. V přednášce bude představen celý sortiment a zkušenosti firmy. (Jaroslaw Antoniuk, Graco)


Čtvrtek, 22. 3. 2018   Automatizace a měřicí technika ve výrobních provozech


10:00

Získejte přehled a kontrolu nad spotřebou energií

Pokročilé řešení pro měření, monitoring a řízení spotřeby energií založené na analýze a optimalizaci a predikci spotřeby nejen ve výrobě, ale i v mnoha jiných oblastech s využitím vlastní průmyslové IoT platformy, infrastruktury a umělé inteligence. (Pavel Vrba, Foxconn 4Tech)

10:45

Revoluční teploměr iTherm TrustSens

Kompaktní teploměr iTHERM TrustSens TM371 pro potravinářský a farmaceutický průmysl. Senzor vyniká plně automatickou funkcí samokalibrace, která umožňuje sledování měření teploty v hygienických a aseptických aplikacích bez přerušení procesu. (Dalibor Prokel, Endress+Hauser)

11:30

Neobvyklá řešení tlakoměrů a převodníků tlaku
Jak na měření tlaku a hladin agresivních kapalin a plynů, abrazivních nebo tuhnoucích směsí, měření při vysoké teplotě, s vysokou radioaktivitou nebo za extrémních mechanických podmínek apod. Příklady aplikací. (Jan Vaculík, BHV senzory)

12:15

Elektřina jako surovina v průmyslové výrobě

Vlastnosti elektřiny ovlivňující výrobu, kvalitu výrobků i finance. Co obsahuje hloubkový audit kvality elektrické energie, Audit spotřeby a úspor – mapa úspor a Audit elektrických pohonů (Jaroslav Smetana, Blue Panther)

13:00

1. Představení italské Asociace pro automatizaci a mechatroniku AIdAM (Fabio Giacobbi, Camozzi Automation)

2. Multitechnologický přístup Commozzi

Rozdílné technologie k nalezení různorodých řešení: pneumatické, proporcionální a elektrické (Petr Brabenec, Commozzi Automation)

13:45

Měření kvality stlačeného vzduchu

Stlačený vzduch je nejdražší energií používanou v průmyslu a jeho kvalita (dle ISO 8573: částice, vlhkost, olej) má mnohdy zásadní vliv na efektivitu a kvalitu výroby. Možnosti automatizace úpravy a měření stlačeného vzduchu. Vyvracení zažitých mýtů. (Stanislav Bernard, Vladimír Maier, Karel Pánek, Jan Zatloukal, BEKO Technologies)

15:00

Měření a řízení chemických, potravinářských a biotechnologických procesů

Nová dvoudílná monografie poskytuje široký přehled odborných informací z oblasti měření procesních veličin a řízení technologických procesů. Je určena technickým pracovníkům v různých odvětvích a poslouží i odborné veřejnosti a studentům technických škol. (Karel Kadlec, VŠCHT Praha)

Pátek, 23. 3. 2018      Vzdělávání pro moderní průmyslovou výrobu


10:45

 Soutěž pro studenty středních škol Stříbrný píst 2018 

V mezinárodní soutěži Stříbrný píst soutěží středoškoláci ve znalostech průmyslové automatizace a pneumatických systémů. Ukázka uceleného konceptu vzdělávacích modulů pro výuku průmyslové automatizace – online kurzy SMC eLearning, simulační software autoSIM a výukové moduly z programu SMC Training.(Jiří Zavřel, SMC)

11:30

Řízení pomocí Foxtrotu
Ukázka využití PLC systémů při výuce automatizační techniky na střední škole. (Lukáš Cach, Vít Řehák, Střední škola a vyšší odborná škola aplikované kybernetiky, Hradec Králové)

12:15

Cansat J-Sat
Projekt studentů školy SPŠE Ječná, kteří tvoří miniaturní satelit do soutěže pořádané evropskou vesmírnou agenturou. (Pavel Sýkora, SPŠE Ječná)