Výroba automatizační techniky v Německu překonala krizi neočekávaně rychle. To bylo základní sdělení tiskové konference, kterou 5. dubna na veletrhu Hannover Messe uspořádala odborná sekce automatizace při sdružení německých elektroinženýrů ZVEI. Podle počtu přijatých objednávek se očekává, že trh v oboru automatizace zaznamená nárůst o přibližně 10 %. V oblasti automatizace strojní výroby budou překonány výsledky z období před krizí, v oblasti automatizace procesní výroby bude zřejmě těchto výsledků alespoň dosaženo.
V loňském roce byl celkový obrat v oblasti automatizace v Německu téměř 41 mld. eur, tj. meziroční zvýšení o 16 %. Na dobrých výsledcích se podílel zejména export, který meziročně vzrostl o 25 % na 27 mld. eur. Z geografického hlediska nejvíce posílil export do jihovýchodní Asie, ale slibně se rozvíjí také export do USA.
„Tak rychlý růst nikdo nečekal,“ prohlásil na tiskové konferenci dr. Gunther Kegel, předseda odborné sekce automatizace ZVEI (a současně výkonný ředitel společnosti Pepperl+Fuchs). Nese to s sebou také nemalé problémy: u některých komponent se dodací lhůty prodloužily až na dvacet týdnů. V oboru řídicích systémů a komponent pro strojní automatizaci byl růst obratu 17 %, v oblasti pohonů 18 %.
Obor procesní automatizace v růstu poněkud zaostává. Michael Ziesemer, člen představenstva společnosti Endress+Hauser, odpovědný v sekci automatizace ZVEI za obor měřicí techniky a procesní automatizace, zdůvodňuje růst jen o 15,4 % určitým zpožděním v tomto oboru ve srovnání se strojní výrobou. „Vzhledem k rostoucím požadavkům na efektivní využívání energie ve všech oborech procesní výroby však počítáme s dalším růstem,“ řekl Ziesemer.
Německo zůstává v oboru automatizace s podílem více než 12 % stále největším exportérem na světě.
ZVEI se dívá do budoucnosti automatizační techniky s optimismem. Přesto byla na tiskové konferenci vyjmenována některá nebezpečí, která mohou rozvoj trhu opět zbrzdit: v globálním měřítku jsou to destabilizace arabského světa, pokračující peněžní krize v některých zemích EU a situace po zemětřesení v Japonsku.
V Německu samotném je základním problémem, který může zpomalit rozvoj trhu a posunout zemi z předních příček na hospodářském žebříčku, stále citelnější nedostatek technické inteligence. Střednědobý a dlouhodobý odhad vývoje trhu proto zůstává nejistý.
(Petr Bartošík)
Úlohy průmyslové automatizace
Kromě vlastní automatizace průběhu výrobních procesů plní moderní průmyslová automatizace také tyto úlohy:
- optimalizace využití zdrojů,
- efektivní využití energie,
- zajištění spolehlivosti provozu,
- ochrana životního prostředí,
- funkční bezpečnost,
- ochrana proti výbuchu.
(Zdroj: prezentace G. Kegela na tiskové konferenci ZVEI, Hannover Messe 2011.)
Nové možnosti automatizace
Nové možnosti uplatnění automatizace jsou:
- obnovitelné zdroje energie,
- technika pro ochranu životního prostředí,
- systémy pro efektivní využití energie,
- elektromobilita,
- inteligentní a efektivní distribuce energie,
- moderní komunální infrastruktura.
(Zdroj: prezentace G. Kegela na tiskové konferenci ZVEI, Hannover Messe 2011.)