Aktuální vydání

celé číslo

03

2024

Automatizační technika v energetice a teplárenství, úspory energie

Snímače teploty

celé číslo

Zobrazovací a procesorové jednotky, terminály a panelová PC

Firma Sofcon má na českém trhu tradici zejména mezi odběrateli hardwaru a softwaru pro průmyslovou automatizaci. Specializuje se především na vývoj a výrobu zákaznických desek a jednotek a programového vybavení pro koncové zákazníky. Dále vyrábí a dodává terminály, zobrazovací jednotky, panelová a průmyslová PC, prvky pro automatizaci budov, mikroprocesorovou stavebnici s několika typy procesorových jednotek a rozsáhlou řadou desek I/O, externí moduly I/O a jednotky pro řízení krokových motorů. Zákazníci si tak mohou vybrat z rozsáhlé nabídky standardních produktů firmy.
 
Na výrobu zobrazovacích a procesorových jednotek se firma Sofcon zaměřila z důvodu rostoucího zájmu o tuto techniku. Flexibilní přístup a schopnost rychle reagovat na potřeby zákazníků jí umožnily uvést na trh početnou řadu zobrazovacích jednotek s dotykovým panelem, průmyslových procesorových jednotek typu PC a operátorských panelů a panelových PC. Velkou předností je přitom možnost upravit dodávané panely a komponenty podle potřeb zákazníků i při malém počtu objednaných kusů.
 
Článek přehledově informuje o současné nabídce výrobků uvedených druhů.
 

Zobrazovací jednotky

 
Zobrazovací jednotky řady Touchxx/MT od firmy Sofcon s displejem TFT LCD s úhlopříčkou délky 10,4", 15", 17" nebo 19" (obr. 1) jsou vybaveny dotykovým panelem. Pro obsluhu dotykového panelu je dodáván ovladač pro operační systémy Windows a Linux. K jednotce Touchxx/MT lze připojit jakoukoliv procesorovou jednotku s výstupem VGA/DVI, např. typ Sofcon PCU04.
 

Procesorové jednotky

 
Nejčastěji jsou dodávány procesorové jednotky řady PCU04 s pasivním chlazením, standardně osazené buď procesorem Via V4 Eden/C7 1 GHz s operační pamětí 512 MB, nebo Intel Atom 1,6 GHz s operační pamětí 2 GB (obr. 2).
 
Jednotky lze doplnit pamětí CF nebo 2,5" pevným diskem. Jsou dodávány bez operačního systémunebo s nainstalovaným operačním systémem Windows, Windows Embedded nebo Linux.
 
Operátorský panel Touch11/PC má 5,7" zobrazovač TFT LCD s rozlišením 640 × 480 bodů (obr. 3). Obsahuje procesor AMD Geode LX800/500MHz a komunikační rozhraní RS-232, USB a Ethernet. Velikost základní operační paměti je 256 MB, paměti CF 512 MB nebo více.
 
Operátorský panel Touch51/PC má displej o velikosti 10,4" s rozlišením 800 × 600 bodů. Procesor je typu Via Eden 1 GHz nebo Intel Atom 1,6 GHz. Panel má komunikační rozhraní RS-232, Ethernet a USB a může být doplněn pamětí CF nebo pevným diskem.
 
V případě potřeby operátorských panelů s větším displejem lze použít zobrazovací jednotky Touchxx/MT s namontovanými procesorovými jednotkami PCU04.
 

Operátorské panely a panelová PC pro interiéry

 
Modely Touch11/PCB a Touch51/PCB jsou operátorské panely (panelová PC) určené pro interiéry budov a bytů. Panely se
liší velikostí displeje. Zatímco Touch11/PCB má displej s úhlopříčkou 5,7" a rozlišením 640 × 480 bodů, displej Touch51/PCB má úhlopříčku 10,4" a rozlišení 800 × 600, popř. 1 024 × 768 bodů.
 
Základem obou panelů je procesorová deska s integrovanými periferiemi a procesorem AMD Geode LX800/500 MHz. Panely zabudované do kovové instalační krabice se doplní dřevěným nebo kovovým krycím rámečkem (obr. 4). Dodávají se bez operačního systému nebo se systémem Windows XP Embedded, popř. Linux.
 

Zakázkové panely a panelová PC

 
Příkladem zakázkové výroby je operátorský panel pro interiéry Touch11/PUB na obr. 5, určený pro samoobslužné pivní bary. Host si s použitím panelu natočí pivo, objedná jídlo, popř. přivolá obsluhu. Panel Touch11/PUB umožňuje, aby host dostal žádané množství čerstvého piva v okamžiku, kdy si ho právě přeje a jak si ho sám natočí.
 

Závěr

 
Článek přináší pouze základní informace o vybraných výrobcích firmy. Podrobnější informace o sortimentu firmy Sofcon jsou uvedeny na jejích webových stránkách.
 
Obr. 1. Řada zobrazovacích jednotek Touchxx/MT
Obr. 2. Procesorová jednotka řady PCU04
Obr. 3. Operátorský panel Touch11/PC
Obr. 4. Operátorské panely Touch11/PCB a Touch51/PCB pro interiéry
Obr. 5. Operátorský panel Touch11/PUB pro samoobslužné pivní bary