Článek ve formátu PDF je možné stáhnout
zde.
Jak se zorientovat na rychle se měnícím trhu práce a jaké trendy by měl každý uchazeč o zaměstnání brát na vědomí? Odpovědi na tyto otázky i vlastní postřehy ze současné situace představili odborníci z různých pracovních odvětví z České republiky na akci READYCON Česko 2022.
Readycon – to bylo 61 zapojených organizací, více než 34 000 studentů ze 456 středních škol, desítky témat a více než 40 specialistů, kteří se spolupodíleli na konferenci s cílem nabídnout mladým lidem co nejlepší odrazový můstek pro zahájení jejich kariérního života. K průběhu akce v Česku přispěla i podpora hlavního mediálního partnera, Rádia Impuls, díky němuž se o této akci dozvěděla široká skupina studentů.
Svět se mění – ale co to znamená?
Akci odstartovala relace o budoucnosti trhu práce, v níž často zaznívala slova jako digitalizace, ekologické myšlení a nová očekávání zaměstnanců. Tyto trendy rozhýbaly trh práce v globálním měřítku a přímo ovlivňují možnost uplatnění se.
Po úvodní části následovaly relace, které se specializovaly na jednotlivá odvětví a trendy.
Pořad o obchodě a službách otevřela přednáška odborníků z Raiffeisenbank, během níž mohli účastníci vidět, jak se tvoří tzv. zákaznická zkušenost.
Během následující přednášky se tématem stal fenomén zvaný metaversum. Představeny byly nejen firmy, které již v prostředí metaversa se svými zákazníky interagují, ale důraz byl kladen také na způsob, jak se připravit na dobu, kdy budou firmy muset následovat své klienty do virtuální reality.
Relace s názvem Trendy v informačních technologiích se zaměřila na digitální platformy, cloudové aplikace či chytrá zařízení. Následně témata postoupila k oblasti herního průmyslu, do kterého výrazně vstoupil blockchain. Studenti se dozvěděli, jaká je budoucnost gamingu a jakých dovedností potřebují nabýt pro kariéru v tomto oboru.
Automatizace a digitalizace v průmyslu
Relace Trendy v elektrotechnice ukázala rychlost vstupu do éry průmyslu 4.0. Přednášky nabídly studentům náhled, jak vypadá automatizace a digitalizace automobilového průmyslu v praxi a jak se auto změnilo z dopravního prostředku na pohybující se počítač, který interaguje s řidičem, posádkou a světem kolem sebe. Potřeba ekologických řešení výrazně ovlivňuje odvětví energetiky, a proto se dalším tématem staly také obnovitelné zdroje a moderní způsoby uskladňování zemního plynu.
Během relace Strojírenství se experti z oboru podívali na různé aspekty ochrany životního prostředí, od legislativních změn až po snahu stát se firmou, která je v čele pozitivní ekologické změny.
Digitalizace v oblasti stavebnictví má kromě vytváření 3D modelů širší využití, např. v procesu vytváření a správy dat o stavbě. Smíšená realita umožňuje kombinovat digitální modely staveb s realitou. Panel Trendy ve stavebnictví studentům ukázal, jaké možnosti tento sektor nabízí.
Digitalizace zdravotních služeb či léky na míru nejsou vzdálenou realitou. Farmaceutický vývoj umožňuje prodloužit život pacientů, léčit úrazy či neplodnost. Co ale bude dál? Pomůže nám genetika k včasné diagnóze, či dokonce předcházení vzniku nemocí? Rychle se vyvíjející odvětví moderního zdravotnictví nabízí množství pracovních příležitostí a je téměř jisté, že jejich počet poroste.
Relace zaměřená na vývoj v oblasti financí začala přednáškou o finančních podvodech. Studenti získali rady, jak nepřijít o peníze, dozvěděli se o tzv. odluce peněz od státu, tedy o tzv. kryptoměnách, a dále jaké inovace se chystají na poli investic či půjček. Zábavný vlog expertů jim ukázal, jak vypadá běžný pracovní den auditora a účetního.
Bez jakých dovedností se neobejdeme ve 21. století?
Na závěr akce se Lenka Vokáčová z firmy ManpowerGroup zaměřila na nutnost tzv. soft skills, měkkých dovedností. Schopnost komunikovat, řešit problémy, ochota učit se a zvládání stresových situací patří k základním schopnostem uchazeče o práci ve 21. století. Změnil se způsob práce, ale také požadavky firem, které musí uchazeči splňovat.
K dlouhodobým trendům a změnám se během posledních dvou let přidala i pandemická omezení. Pojem hybridní práce se dostal do povědomí jak vedoucích osobních oddělení, tak uchazečů. Práce z domova se v mnoha oborech stala běžnou a schopnost používat digitální technologie samozřejmostí.
Hybridní forma je nejvhodnější též pro konferenci Readycon, neboť umožňuje spojit studenty z regionů s odborníky i mimo Česko. Oporou při organizaci akce byla rovněž spolupráce se společností Slido. Díky aplikaci Slido se součástí jednotlivých řečnických vstupů staly také interaktivní prvky, které studentům umožnily reagovat na prezentovanou problematiku.
Trh práce se stal flexibilnějším
Readycon poskytuje mladým lidem vstupenku do dalšího života a návod, jak se neztratit v množství informací a změn, které je čekají.
„První ročník akce Readycon v Česku se nám podařilo úspěšně zorganizovat zejména díky ochotě pedagogů v našich partnerských středních školách, kteří motivovali studenty k účasti a přispěli k bezproblémové organizaci. V neposlední řadě také patří velké díky mnoha odborníkům z našich partnerských organizací. Všem děkujeme a už teď se těšíme na další spolupráci, jejímž cílem bude zlepšit připravenost mladých lidí na vstup do pracovního života,“ řekl Dominik Hamaj, spoluzakladatel projektu.
(READYCON s. r. o.)
Obr. 1. Software Simcenter od firmy Siemens umožňuje dynamickou strukturální simulaci konstrukcí
Obr. 2. Průzkum společnosti ManpowerGroup, červen 2022