Aktuální vydání

celé číslo

12

2022

Automatizace výrobních, montážních a balicích strojů a linek

Elektrické, pneumatické a hydraulické pohony

celé číslo

Zkušenosti a nápady – cesta k úspěchu

číslo 8-9/2003

Zkušenosti a nápady – cesta k úspěchu

Pohled do historie

V dubnu 1991 založili pánové Bohumír Stránský a Tomáš Petržík v Bílé Třemešné, nevelké východočeské obci, strojírenskou firmu. Původně se věnovali vývoji jednoúčelových strojů, ale v krátké době v jejich sortimentu převládly sériové a speciální pneumatické přímočaré pohony – tzv. pneumatické válce. Nejprve jen zpracovávali výkresovou dokumentaci, ale postupně nakupovali i výrobní zařízení a jejich podnik se zdárně rozrůstal. Dne 12. června 1996 byla původní společnost přeměněna na společnost s ručením omezeným a pod názvem Stránský a Petržík, Pneumatické válce, spol. s r. o., úspěšně působí již osmý rok. O historii, současnosti i plánech do budoucnosti jsme si při exkurzi po jejích výrobních provozech povídali s jedním z majitelů a zakladatelů firmy, panem Bohumírem Stránským.

Nosný obor – pneumatika

Pneumatické prvky tvoří přibližně dvě třetiny obratu firmy. V nabídce je celá škála standardních pneumatických pohonů podle norem ISO 6431, 6432 a VDMA 24562, včetně normalizovaného upínacího příslušenství.

Obr. 1.

Někteří zákazníci se ale nespokojí se standardními prvky; požadují např. pohony se speciálními profily válců, pohony pro potravinářství z korozivzdorné oceli a se zvýšenou teplotní odolností nebo pohony do prostředí s nebezpečím výbuchu. I takovým zákazníkům umí firma Stránský a Petržík vyhovět – poradit jim, zkonstruovat pro ně vhodný pohon i vyrobit jej.

Kromě vysoké jakosti a příznivé ceny může firma zákazníkům nabídnout velmi krátké dodací lhůty, a to i pro zmíněná atypická provedení; běžná dodací lhůta je do tří týdnů, expresní do týdne a v havarijních případech lze jednotlivé komponenty dodat doslova na počkání.

Vývoj a výroba jednoúčelových strojů

Další oblastí činnosti firmy Stránský a Petržík je vývoj a výroba jednoúčelových strojů (často využívajících právě pneumatické prvky). Jako příklad je možné jmenovat stroj na svařování sifonů pro odpady vody, který byl v době naší návštěvy právě dokončen.

Některá potravinářská zařízení (parní varná komora pro tepelné zpracování pokrmů, profesionální mlýnek na kávu) se vyrábějí sériově.

Rozvoj firmy

Firma má přibližně sedmdesát zaměstnanců. Moderní strojní vybavení, včetně strojů CNC, a kvalifikovaní zaměstnanci zaručují vysokou kvalitu výrobků. Firma letos obhájila certifikát shody s normou ISO 90001, udělený společností CSQ-CERT. Roční obrat firmy je sedmdesát milionů korun. 15 až 20 % výrobků se vyváží, především na Slovensko, do Německa, Nizozemí a Švédska. Do nové správní budovy v Bílé Třemešné se loni přestěhovali obchodníci ze Dvora Králové nad Labem, a firma tak má nyní výrobu i prodej v Bílé Třemešné. V současné době je budována síť regionálních zástupců. Ve Slovenské republice zastupuje společnost firma Alya Poprad. Adresy všech regionálních zástupců jsou k dispozici na webové adrese firmy www.stranskyapetrzik.cz.

Prodej obráběcích strojů

Zcela novou aktivitou firmy je prodej obráběcích strojů – soustruhů a frézek řízených CNC. Jde o výhradní zastoupení nizozemské firmy Style.

Stránský a Petržík, pneumatické válce na MSV

Na brněnském strojírenském veletrhu se firma Stránský a Petržík, pneumatické válce, představí ve dvou pavilonech: v pavilonu F, stánek č. 23, bude vystavovat pneumatické prvky a v pavilonu V, stánek č. 091, představí obráběcí stroj firmy Style.

(Bk)

Stránský a Petržík pneumatické válce spol. s r. o.
544 72 Bílá Třemešná 388
tel.: 499 628 600
fax: 499 628 601
e-mail: info@stranskyapetrzik.cz
http://www.stranskyapetrzik.cz

Inzerce zpět