Závěsné dopravníky ve výrobě televizorů
Společnost FlexLink uvádí na trh unikátní logistické řešení pro montáž televizí a monitorů. Vzhledem k tomu, že televizní přijímače v poslední době prošly velkou proměnou, naráží klasická koncepce ruční montáže na značná omezení. Rozměry obrazovek dnešních plochých televizorů narůstají do obřích rozměrů. Úhlopříčka plazmových monitorů a monitorů LCD je od 14 do 103 palců a hmotnost těch největších může dosahovat 100 kg.
„Domácí kina“ již konkurují malým kinosálům co do velikosti a kvality obrazu. Proto nyní přichází do výroby televizorů a monitorů technika známá z automobilového průmyslu.
Česká republika patří k předním evropským producentům moderních plochých televizních přijímačů a monitorů LCD. Na českém trhu působí společnosti Foxconn, Panasonic, BenQ, Bang&Oluvsen a další. Tyto firmy zavedly tradiční koncept ruční montáže založený na sekvenčních linkách s technologickými paletami. Vzhledem k rozměrům a hmotnosti produktů naráží tato metoda na svá omezení. Tradiční linka má enormní nároky na zastavěnou plochu. Navíc se na lince hromadí značné množství produktů v průběhu testování, neboli „zahoření“ televizorů, které trvá průměrně dvě hodiny, zatímco běžná doba montáže na lince je 10 až 20 s.
Obr. 1. Závěsné dopravníky umožňují udržovat čistotu v provozu, protože plocha pod nimi zůstává volná
Obr. 2. Produkty jsou stále větší; řešení – transport ve vertikální pozici
Obr. 3. Po montáži je produkt sklopen do vertikální pozice, aby se ušetřilo místo při zahořování
Firma FlexLink řeší tyto problémy technikou, která je hojně využívána v automobilovém průmyslu. Závěsné dopravníky potřebné při výrobě automobilových dílů se po patřičných úpravách nyní rovněž používají pro montáž a zahořování plochých televizorů (obr. 1). Jsou vhodné pro čisté aplikace v elektronickém průmyslu, při montáži umožňují snadný přístup k televizoru z obou stran. Jejich nosnost je až 500 kg (obr. 2). Díky tomu, že rámy unašečů lze otáčet, využívá se optimálně délka dopravníku při nahromadění produktů, které mají být na lince testovány – zahořovány (obr. 3).
Navíc lze zahořovací dopravníky zavěsit pod strop, a tím maximálně využít půdorys montážní haly. Systém je modulární a může být snadno přizpůsoben změnám ve výrobě, takže se pořízené výrobní prostředky mohou opětovně využívat. Rámy unašečů jsou konstruovány podle rozpětí vyráběných velikostí monitorů a podle používaného výrobního postupu. Manipulace s televizí v rámu je šetrná, riziko poškození je minimální.
Firma FlexLink vychází svým řešením vstříc výrobcům, kteří se snaží minimalizovat dotek lidské ruky zvláště v těch procesech, které nepřinášejí produktu žádnou hodnotu, což je zejména transport a manipulace. Nové využití závěsných dopravníků je velmi inspirativní a vzhledem tomu, že rozměry obrazovek jsou stále větší, lze předpokládat, že klasickým paletám ve výrobě plazmových televizorů a televizorů LCD již zvoní hrana.
Martin Říha, FlexLink
FlexLink Syst ems s. r. o.
Počernická 96
108 00 Praha 10 – Malešice
tel.: 296 411 586
fax: 296 411 585
http://www.flexlink.cz
|