Aktuální vydání

celé číslo

03

2024

Automatizační technika v energetice a teplárenství, úspory energie

Snímače teploty

celé číslo

ZAT Příbram vloni ztrojnásobila zisk

číslo 8-9/2005

ZAT Příbram vloni ztrojnásobila zisk

Společnost ZAT, a. s., z Příbrami, která patří mezi světové dodavatele prostředků pro automatizaci průmyslových procesů, loni dosáhla zisku 10,1 milionu korun. Oproti roku 2003 to je více než trojnásobek. Tržby vloni meziročně vzrostly o 76 % na 686,8 milionu korun a výkony o 39 % na 921,8 milionu korun. Export, včetně nepřímého, se na tržbách podílel více než 65 % (předloni to bylo necelých 45 %). Jak 21. června 2005 rozhodla valná hromada, po přídělu do zákonného rezervního a do sociálního fondu nechá firma zbylých osm milionů korun nerozdělených. Dividendy ani tantiémy nevyplatí.

Zlepšení hospodářských výsledků je důsledkem růstu objemu výroby. Firmě se podařilo zvětšit objem zakázek zejména v oborech klasické a jaderné energetiky. Nad 100 miliony korun udržela také zakázky pro povrchové doly. Největší podíl na tržbách, 38 %, měly dokončené zakázky pro jadernou energetiku. Do provozu firma mimo jiné uvedla tři komplety řídicího systému pohonných tyčí jaderného reaktoru na Ukrajině; další dva podobné kontrakty tam uzavřela. Významné byly také dodávky pro tuzemský trh, např. pro jaderné elektrárny Temelín a Dukovany nebo pro Elektrárnu Mělník.

Společnost ZAT vloni zvýšila efektivitu obchodu a zachovala objem budoucích zakázek ve výši 1,2 miliardy korun. Realizovat se budou postupně v následujících letech. Počet zaměstnanců firmy loni vzrostl zhruba o 60 lidí na 376 osob.
[Tisková zpráva ZAT, 21. června 2005.]

(ed)