Aktuální vydání

celé číslo

12

2020

Systémy DCS pro kontinuální a dávkové výrobní procesy

Provozní analytická technika

celé číslo

ZAT dodává své řídicí systémy do všech bloků jaderných elektráren na Slovensku

Uzavřením zakázky na dodávku systému pro řízení polohy palivových tyčí v reaktoru prvního a druhého bloku jaderné elektrárny Mochovce bude česká firma ZAT dodávat vlastní řídicí systém do všech šesti bloků jaderných elektráren na Slovensku. Ty produkují přes 50 % elektrické energie spotřebovávané na Slovensku.

 

„Za posledních pět let jsme dodali na obě slovenské jaderné elektrárny řídicí systémy v hodnotě 536 milionů korun, ve fiskálním roce 2016 a 2017 zde plánujeme tržby ve výši 273 milionů korun,“ říká Ivo Tichý, člen představenstva ZAT a. s.

 

ZAT podepsal se společností Slovenské elektrárne, a. s., vlastníkem obou jaderných elektráren na Slovensku, smlouvu na dodávku systému RRCS pro řízení polohy palivových tyčí v reaktoru do prvního a druhého bloku jaderné elektrárny Mochovce v objemu 232 milionů korun. Dodávka bude realizována v příštích dvou letech.

 

Po ukončení dostavby bude systém RRCS realizovaný českým řídicím systémem SandRA ve všech slovenských jaderných blocích. Systém pro řízení polohy palivových tyčí v reaktoru (RRCS) je stěžejní pro zajištění bezpečnosti jaderných elektráren. Jeho úkolem je regulovat, zpomalovat či v případě nutnosti zastavit štěpnou reakci v reaktoru.

 

Společnosti ZAT se v loňském roce podařilo zvýšit meziročně tržby o 54 %. Česká firma, jejíž systémy a know-how jsou dnes v každé desáté jaderné elektrárně na světě, celkově utržila téměř 682 milionů korun. Zároveň sjednala nové zakázky za 1,2 miliardy korun – především v zahraničí.

(ed)