Aktuální vydání

celé číslo

03

2021

Digitální transformace, chytrá výroba, digitální dvojčata

Komunikační sítě, IIoT, kybernetická bezpečnost

celé číslo

ZAT dodává buzení generátoru pro paroplynovou elektrárnu v Mexiku

Společnost ZAT získala kontrakt na dodávku buzení generátoru pro paroplynovou elektrárnu EMPALME I v Mexiku o celkovém výkonu 770 MW. Jde o první zakázku v Mexiku a v pořadí 58. zemi, do které ZAT dodává své produkty. Objem obchodů ZAT do zahraničí stále roste, v oblasti klasické energetiky vrostl export o více než 100 %.

 
„Mexický zákazník měl tentokrát velmi nestandardní technické požadavky, které neakceptovala žádná z dalších poptávaných firem. Museli jsme provést výpočet a návrh způsobu realizace specifické výkonové části včetně budicího transformátoru. Jako jedna z mála firem v Evropě máme vlastní výzkumné oddělení na vývoj řídicích systémů propojené s konstrukcí a výrobou, můžeme tak velmi rychle řešit aktuální potřeby zákazníka i v termínech, kdy je harmonogram realizace rozpracován na jednotlivé hodiny,“ říká Ivo Tichý, člen představenstva ZAT a. s.
 
Buzení generátoru pro mexickou elektrárnu je postaveno na řídicím systému SandRA s digitálním regulátorem napětí ZAT AVR Z 110. Firma bude současně dodávat budicí transformátor, zapisovač poruch, diagnostický počítač a poskytovat náhradní díly. Technici firmy také zajistí na místě technickou pomoc při montáži a uvádění do provozu.
 
Podle plánu bude elektrárna EMPALME I uvedena do provozu koncem roku 2017. Podepsaný kontrakt obsahuje i opční dodatek na dodávku buzení generátoru pro elektrárnu EMPALME II, která by měla být realizována v roce 2018. ZAT dodává budicí zařízení společnosti Doosan Škoda Power, který je finálním dodavatelem a do elektrárny dodává svá turbosoustrojí včetně generátoru pro konsorcium firem SENER a OHL.
 
Rekonstrukce v mexické elektrárně je již jedenáctou zakázkou paroplynového cyklu, kterou ZAT v posledních pěti letech realizuje. V oblasti regulace buzení za stejné období firma uskutečnila přes 40 zakázek ve čtyřech světadílech. Mezi zajímavé projekty patří rekonstrukce buzení v elektrárně Landvirksjun – Sultartangi na Islandě nebo elektrárny Värmevarden – Hudiksvall ve Švédsku.
(ed)