Aktuální vydání

celé číslo

04

2024

Průmyslové roboty a automatizace výrobních a montážních linek

celé číslo

ZAT dodá řídicí systém i pro druhou jadernou elektrárnu v Maďarsku

Česká společnost ZAT dodá svůj systém řízení regulačních tyčí pátého a šestého bloku jaderné elektrárny Pakš II v Maďarsku. Projekt realizuje jako subdodavatel společnosti Framatome. ZAT dodá do JE Pakš II vlastní řídicí systém SandRA, obsahující speciální bezpečnostní funkce podle požadavků evropských regulačních orgánů. Hodnota zakázky se pohybuje v řádu stovek milionů korun. Projekt Pakš II zahrnuje výstavbu dvou bloků jaderné elektrárny s reaktorem typu VVER-1200 generace III+ o výkonu 1 200 MW. Vlastníkem a provozovatelem je maďarská společnost Pakš II.

Systém kontroly a řízení regulačních tyčí reaktoru pro primární okruh jaderné elektrárny dodá firma pro pátý blok koncem roku 2025, pro šestý v roce 2027. Jeho úkolem bude regulovat, zpomalovat nebo v případě potřeby zastavit štěpení v reaktoru.

Dodávka řídicího systému do jaderné elektrárny Pakš II je už druhým strategickým kontraktem, který česká společnost ZAT získala v Maďarsku v průběhu posledních několika let. „Klíčovými faktory pro uspění na tak náročném trhu, jakým je jaderný průmysl, je znalost místní legislativy, požadavků regulačních orgánů pro jadernou bezpečnost i provozovatelů jaderných elektráren včetně dodržování přísných mezinárodních předpisů,“ konstatuje Vladislava Česáková, členka představenstva ZAT.

(ZAT)