Zařízení od Renesas Electronics rozeznává emoce řidičů

Společnost Renesas Electronics Europe představila 19. července 2017 vývojovou sadu pro svůj vůz R-Car, která využívá tzv. emotion engine – umělou inteligenci a techniku od společnosti cocoro SB Corp., člena skupiny SoftBank Group. Tato nová sada umožňuje vozům vybaveným příslušnými senzory sledovat emoce řidiče a optimálně reagovat na jeho potřeby na základě jeho emočního stavu. 

Součástí nové vývojové sady je tzv. emotion engine, který dokáže rozpoznávat emoční stavy, jako jsou sebedůvěra nebo naopak nejistota, odrážející se v řeči řidiče. Reakce vozu na emoční stav řidiče jsou zobrazovány uživatelským rozhraním, které je ve vozech Renesas R-Car implementováno v systémech SoC (System on Chip). Vzhledem k tomu, že vůz dokáže porozumět slovům řidiče a rozpoznat jeho emoční stav, poskytuje technika odpovídající reakci zajišťující bezpečnost posádky.

Vývojová sada využívá strojové učení založené na umělé inteligenci. Vozidlo se může učit díky konverzaci s řidičem, aby se tak stalo schopným optimálně reagovat na jeho požadavky. Společnost Renesas plánuje uvolnit vývojovou sestavu ještě v tomto roce. Ve dnech 20. a 21. července ji předvedla na výstavě SoftBank World 2017 v budově Prince Park Tower v Tokiu. 

Jak pracuje emotion engine

Renesas považuje emoční stav řidiče, výraz jeho obličeje a směr pohledu očí za rozhodující informace, které spolu s ostatními životními funkcemi představují množinu informací umožňující zlepšení interakce mezi řidičem a vozem. Éra autonomních automobilů je tak opět blíže. Příkladem může být situace, kdy vůz rozpozná řidičův neklid. Přestože řidič ústně potvrdí přepnutí do režimu autonomní jízdy, vůz se ho v takové situaci znovu zeptá, zda si raději nepřeje pokračovat v řízení bez přepnutí do tohoto režimu. Navíc porozumění emočním stavům řidiče umožňuje vozu při autonomní jízdě upravit rychlost jízdy.

Renesas chce poskytnout tuto vývojovou soupravu výrobcům automobilů a automobilové elektroniky a tím umožnit vývoj nového rozhraní mezi vozidlem a řidičem.

Emotion engine pro moderní asistenční systém řízení (ADAS – Advanced Driving Asistance Systems) je založen na nově vyvinuté platformě Renesas autonomy™. Ta pokládá základ pro zážitek z bezpečné a pohodlné jízdy vzájemně komunikujícími automobily příští generace.

(jh)

Obr. 1. Metoda rozpoznání emocí v řeči mluvčího (cocoro SB Corp.)