Článek ve formátu PDF je možné stáhnout
zde.
Lidská činnost způsobuje, že se naše planeta postupně stává smetištěm. Ovšem nejen ona.
Za poslední dva roky bylo na oběžnou dráhu Země vypuštěno více satelitů než za šest desetiletí výzkumu a dobývání vesmíru. Jestliže nebudou přijata rychlá a rozhodná opatření ke zlepšení udržitelnosti vesmírných aktivit, bude exponenciální růst množství trosek představovat stále větší nebezpečí pro satelity a astronauty a mohl by vést k tomu, že některé cenné dráhy budou zcela nepoužitelné.
Více než čtyřicet společností, výzkumných středisek a mezinárodních organizací podepsalo na veletrhu Berlin International Airshow chartu Zero Debris (žádné trosky), čímž potvrdilo své odhodlání přispět k dlouhodobé udržitelnosti lidských aktivit ve vesmíru.
Charta Zero Debris, představená na summitu Evropské kosmické agentury ESA v Seville v listopadu 2023, je světová iniciativa, jejímž cílem je, aby se budoucí vesmírné mise od roku 2030 obešly bez zanechání trosek na oběžné dráze Země. Spolu s ESA bylo prvními signatáři charty Zero Debris dvanáct evropských zemí. Více než 100 organizací po celém světě deklarovalo na summitu svůj záměr chartu podepsat a připojit se v nadcházejících měsících ke společnému úsilí – čtyři desítky z nich podepsaly chartu Zero Debris počátkem června 2024.
„Evropský vesmírný sektor jde příkladem a společným přijetím této charty v rámci ESA vysíláme zásadní impulz k dosažení nulového množství odpadu na oběžné dráze do roku 2030,“ komentoval chartu Zero Debris Josef Aschbacher, generální ředitel agentury ESA.
Cíle a hlavní principy charty Zero Debris budou převedeny do proveditelných a měřitelných technických cílů. Budou vyvinuty nové technologie, které jsou nutné k dosažení ambiciózních cílů vesmíru bez trosek zanechaných lidskou činností.
[ESA: Dozens of companies, institutions and NGOs sign the Zero Debris Charter. Červen 2024.]
(Bk)