Aktuální vydání

celé číslo

08

2021

Digitální transformace a konvergence provozních, informačních a inženýrských systémů

Výzkum, vývoj a vzdělávání v automatizaci

celé číslo

Za automatizací výroby na brněnské Výstaviště

číslo 3/2004

Za automatizací výroby na brněnské Výstaviště

Ve dnech 18. až 21. května 2004 se bude na Výstavišti v Brně konat komplex veletrhů průmyslových technologií Fond-Ex, Welding, New Simet a Tex-Tec. Na své si tu přijdou nejen zájemci o obory slévárenství a svařování, o řemeslnou výrobu a o textilní stroje, ale i odborníci z oborů průmyslové automatizace. Vždyť např. první průmyslové roboty byly určeny právě pro svařování. Také slévárenství je pro roboty, manipulátory a výrobní automatizaci významným trhem.

Fond-Ex, Welding, New Simet a Tex-Tec budou první významné technické veletrhy konané po vstupu České republiky do Evropské unie, a lze proto očekávat enormní zájem návštěvníků i vystavovatelů ze zahraničí.

Koncepce veletrhu Fond-Ex stojí na třech pilířích. Prvním jsou dodávky pro slévárny a modelárny, druhým dodávky odlitků a modelů pro strojírenství a stavebnictví a třetím vědeckotechnický program (konference, semináře, přednášky) pro odbornou i širokou technickou veřejnost. Naše čtenáře jistě bude zajímat především první oblast, která v přepočtu na obsazenou plochu tvoří přibližně 50 % veletrhu. Příležitost nabídnout své produkty zde budou mít firmy dodávající slévárnám a modelárnám zařízení, stroje, přístroje a také řídicí a měřicí systémy a automatizační prostředky. Vedle tradičních odborných návštěvníků z České republiky a ze Slovenska je veletrh ve stále větší míře také místem setkání zahraničních specialistů. Je vedena rozsáhlá propagační kampaň mezi slévárenskými odborníky v Polsku, Maďarsku, Slovinsku, Rumunsku, Bulharsku a dále v Bělorusku, Rusku a na Ukrajině.

Význam investic do modernizace zařízení a systémů řízení výroby vyzdvihl i Ing. Radovan Koplík, CSc., ze Svazu sléváren ČR: „Víme již několik let, že uspět na náročných trzích znamená vyrábět odlitky v požadované kvalitě, dodávat je v požadovaném čase, a to ve většině případů ve velmi krátké době od objednávky, a za konkurenčně srovnatelné ceny. Cesta je jednoznačná – technický rozvoj, investice a efektivní řízení výroby.„

Trend v oblasti svařování, které je tématem veletrhu Welding, lze podle Aleše Plíhala, marketingového manažera společnosti ESAB, jedné z nevýznamnějších společností v oboru svařovací techniky, shrnout do dvou slov: kvalita a produktivita. Jak ke zvyšování kvality a produktivity přispívá právě automatizace, jistě není třeba čtenářům našeho časopisu vysvětlovat. Je však nutné pamatovat i na další aspekty: bezpečnost a ochranu životního prostředí. Předpisy a normy jsou stále přísnější. Bude se o nich mluvit i na doprovodné konferenci Technické a právní požadavky na svařování v ČR a EU. I zde se může stát automatizace významným nástrojem při řešení problému, jak se s novými požadavky efektivně vyrovnat.

Ačkoliv termín uzávěrky pro vystavovatele již uplynul a výstavní plochy jsou z velké části obsazeny, veletržní správa je ochotna podle možností vyjít vstříc posledním „opozdilcům„. Bližší informace o veletrzích lze najít na webových stránkách http://www.bvv.cz, kde jsou k dispozici i informace o bohatém doprovodném programu.

(Bk)

Inzerce zpět