Aktuální vydání

celé číslo

12

2020

Systémy DCS pro kontinuální a dávkové výrobní procesy

Provozní analytická technika

celé číslo

YuMi od ABB dostal cenu IERA

Dvanáctý ročník cen IERA (Invention and Enterpreneurship Prize in Robotics and Automation) v oboru robotiky a automatizace zná svého vítěze – letos se jím stal kooperující dvouramenný robot YuMi® od společnosti ABB Robotics. Jeho jméno je odvozeno z anglického „you and me – we work together“, tedy „ty a já – pracujeme společně“, neboť robot byl navržen tak, aby byl schopen kooperovat s lidskou obsluhou bez ochranného oplocení. Cenu IERA uděluje Mezinárodní federace pro robotiku (IFR) spolu se Společností pro robotiku a automatizaci Mezinárodní asociace inženýrů (IEEE-RAS).

 

YuMi, dvouramenný robot od ABB Robotics, v sobě kombinuje kamerový systém, uchopovací zařízení či senzory citlivé na dotyk, což otevírá nové oblasti jeho využití v oborech průmyslové montáže např. v elektrotechnickém průmyslu nebo při výrobě hodinek, hraček či komponent automobilů.

 

„ABB přesvědčila porotu integrací tří základních prvků: kamerového systému, bezpečnostního systému pro přímou spolupráci s člověkem a způsobem uchopení drobných součástek dvojitým ramenem robotu,“ řekl Erwin Prassler, viceprezident IEEE-RAS.

 

Dalšími dvěma finalisty byli dánský výrobce robotů Universal Robots s flexibilním a přesným spolupracujícím robotem pro montážní úkoly UR3 a švédská společnost OpiFlex Automation s mobilní robotickou platformou kompatibilní se standardními průmyslovými roboty různých dodavatelů.

 

Při příležitosti předávání cen, které se konalo 21. července 2016 na Mezinárodním sympoziu robotiky v Mnichově, se sešlo společné fórum zástupců IFR a IEEE-RAS. Soutěžící, kteří se dostali do finálového klání, představili přihlášené produkty na plenárním zasedání. Následně porota odborníků z průmyslu i akademické sféry rozhodla o letošním vítězi.

(jh)