Aktuální vydání

celé číslo

03

2024

Automatizační technika v energetice a teplárenství, úspory energie

Snímače teploty

celé číslo

WAGO I/O SYSTEM a linux

Málokterý z malých linuxových řídicích systémů je natolik dokonale „zasazen“ do světa automatizace jako volně programovatelný linuxový procesorový modul 750-860 firmy Wago. Jde o volně programovatelný procesorový modul s komunikačním rozhaním Ethernet. Zařízení se dodává s operačním systémem uClinux (verze jádra 2.6), jenž je velmi vhodný pro vývoj vlastních aplikací. Pro mapování procesních proměnných do uživatelských aplikací je k dispozici aplikační programové rozhraní (API). Další předností je rozhraní webového serveru CGI (Common Gateway Interface), jehož prostřednictvím lze vytvářet výkonné webové aplikace s plným přístupem k procesním datům.
 
Linuxový procesorový modul Wago je součástí sortimentu modulů WAGO-I/O-SYSTEM 750, jednoho z nejkompaktnějších modulárních systémů I/O na trhu. Moduly jsou z hlediska mechanických a elektrických vlastností dimenzovány na průmyslové podmínky. Na procesorový modul lze v téměř libovolném pořadí přímo „nacvaknout“ až 64 modulů I/O řad 750 a 753, přičemž pro začlenění do komunikační sítě je modul vybaven ethernetovým i sériovým rozhraním. Modul má 32bitový procesor s taktovací frekvencí 44 MHz. Paměťová výbava se skládá z 16 MB RAM, 32 kB NOVRAM a paměti flash o velikosti 4 MB. Paměť flash je vybavena souborovým systémem JFFS2 o velikosti 2,5 MB. Výkonové spektrum završují integrované hodiny reálného času (RTC).
 
Součástí balíčku Board Support Package (BSP) pro Linux-FBK, který se s modulem dodává, je základní image systému pro rychlý přístup k linuxové konzole prostřednictvím Ethernetu i sériového rozhraní, zdrojový kód kernelu 2.6, ARM-elf Toolchain pro systémy x86 a mnoho vzorových uživatelských aplikací.
 
WAGO Elektro, spol. s r. o., tel.: 261 090 142, e-mail: ondrej.dolejs@wago.com, http://www.wago.cz