Článek ve formátu PDF je možné stáhnout
zde.
Nové prostory vývojového a konstrukčního centra přibližně pro stovku zaměstnanců byly 2. listopadu otevřeny ve společnosti Siemens v Praze. Prostory jsou určeny pro vývojové aktivity divize Corporate Technology, která v současnosti zaměstnává v Praze a Brně více než 270 pracovníků. Ti se věnují projektům v oblastech průmyslové a procesní automatizace, komunikace v průmyslu, inteligentním dopravním systémům, prvkům pro energetiku a automatizaci železniční dopravy.
Vývojové a konstrukční centrum Corporate Technology se velké míře zaměřuje na průmyslovou komunikaci. Působí zde certifikační laboratoř pro Profinet, jejímž úkolem je podrobit každé nové zařízení s rozhraním Profinet certifikační zkoušce, která zaručí vzájemnou kompatibilitu přístrojů. Druhým typem zkoušek jsou integrační testy nových verzí komunikačního protokolu Profinet, které ověřují, zda začleněním nové funkce nebyla do protokolu vnesena chyba.
Kompetenční centrum IO-Link, působící v rámci mezinárodního konsorcia pro IO-Link, má za úkol dodávat potřebný komunikační hardware a software pro všechna zařízení společnosti Siemens s rozhraním IO-Link.
Jiné pracoviště se zaměřuje na vývoj procesní automatizace s komunikací Profibus a Profinet. Během vývoje jsou prostřednictvím integračních testů ověřovány komunikační funkce přístrojů, vlastnosti I/O desek a vestavných zařízení. Konfiguračními zkouškami se zase prověřuje, zda zařízení společnosti Siemens bez problémů komunikují po sběrnici Profibus s přístroji jiných firem.
Ve vývojovém a konstrukčním centru Corporate Technology jsou dobře vybavená pracoviště ke zkoušení výrobků a prototypů společnosti Siemens. Funkce výrobků při různých teplotách a vlhkostech jsou ověřovány v klimatické komoře. Zkoušky mohou běžet zcela automaticky podle naprogramovaného průběhu. Zvlášť přísně jsou zkoušena zařízení pro železnice, která musí naprosto spolehlivě fungovat i v nepříznivých povětrnostních podmínkách. Pro železnici je v tomto centru vyvíjen a zkoušen systém ovládání a zabezpečení přejezdů (obr. 2). Jiná pracoviště jsou vybavena zařízeními pro ověřování a dokumentování funkční bezpečnosti např. bezpečnostních PLC.
V komoře pro předběžné zkoušení EMC je ověřováno, zda výrobky nezpůsobují nedovolené elektromagnetické rušení a zda jejich funkci neovlivní rušení od jiných přístrojů. Teprve po těchto zkouškách je zařízení zasláno k testům v certifikační laboratoři.
Pracoviště pro testování desek plošných spojů ověřuje, zda jsou desky správně osazeny součástkami a všechny signály ve správném rozmezí. Zvláštnímu zkoušení jsou podrobeny výrobky, jejichž některé součástky bylo nutné nahradit např. proto, že se ty původní přestaly vyrábět. Na dalších pracovištích odborníci vyvíjejí přizpůsobená provedení přístrojů a zkoumají, zdali změny provedené v konstrukci běžných hromadně vyráběných výrobků nezpůsobí nějaký problém v těch přizpůsobených.
Pro divizi Mobility jsou na samostatném pracovišti vyvíjeny simulační modely vodou chlazených motorů s integrovaným měničem frekvence pro elektromobily.
Při příležitosti slavnostního otevření centra uvedl generální ředitel Siemens ČR Eduard Palíšek, že Siemens má v ČR v rámci každého ze sedmi závodů jedno výzkumné centrum a navíc dvě zvláštní vývojová centra. Významným hostem na této akci byl místopředseda vlády ČR pro vědu, výzkum a inovace Pavel Bělobrádek, který ocenil, že společnost Siemens výrazně investuje do výzkumu a vývoje a nečeká, až se o to postará stát. Připomněl také, že dialog mezi ČR a Německem se v současnosti ve velké míře soustřeďuje na výzkum a vývoj. Otevření vývojového centra se zúčastnili také jeho ředitel Vladimír Kulla a zástupci nejvyššího vedení výzkumu koncernu
Siemens AG.
Siemens globálně investuje především do inovací v oblasti automatizace, digitalizace a decentralizovaných energetických systémů. Ve finančním roce 2016 navýšila tato společnost své meziroční investice do vývoje a inovací o 300 milionů na celkových 4,8 miliardy eur, což odpovídá 5,9 % jejích tržeb. V příštích pěti letech chce také investovat 1 miliardu eur do podpory start-upů v oborech umělá inteligence a decentralizovaná energetika.
(ev)
Obr. 1. Při otevírání Vývojového a konstrukčního centra Corporate Technology se setkali (zleva doprava) ředitel výzkumného a technologického centra Siemens AG Norbert Gaus, místopředseda vlády ČR pro vědu, výzkum a inovace Pavel Bělobrádek a generální ředitel Siemens ČR Eduard Palíšek
Obr. 2. Ve Vývojovém a konstrukčním centru Corporate Technology je vyvíjen a zkoušen systém ovládání a zabezpečení železničních přejezdů