Aktuální vydání

celé číslo

04

2024

Průmyslové roboty a automatizace výrobních a montážních linek

celé číslo

Vysoce výkonné univerzální chapadlo JGP-P

Novým optimalizovaným dvouprstým paralelním pneumatickým chapadlem JGP-P firma Schunk dále rozšiřuje svou řadu univerzálních chapadel, vedle chapadla SCHUNK PGN-plus-P, které je „vlajkovou lodí“ jejího sortimentu. Chapadlo JGP-P, nástupce dřívějšího typu JGP, boduje větší uchopovací silou, flexibilitou použití a různými možnostmi monitorování. Tímto Schunk zvyšuje laťku při optimalizaci poměru ceny k výkonu v oblasti pneumatických chapadel.

 

Pro všechny uživatele, kteří ve svém seznamu požadavků na chapadla mají flexibilitu, sílu a cenovou výhodnost, je nové dvouprsté paralelní chapadlo JGP-P (obr. 1) splněným přáním. Je pomocníkem při procesech zakládání a vyjímání obrobků u obráběcích strojů, v montážních úlohách i úlohách pick and place (obr. 2). Nové chapadlo umožňuje realizovat množství nových funkcí. Jeho součástí je robustní vedení s tzv. T-drážkou s prodlouženým vedením základní čelisti: ve srovnání s jeho předchůdcem poskytuje možnost použít o 30 % delší prsty chapadla. Základní čelisti jsou v jakémkoliv stavu upnutí vedené zcela v těle chapadla. To zlepšuje jeho výkonnost a rozšiřuje škálu různých úloh.

Při stejné velikosti chapadla má JGP-P až o 50 % větší uchopovací sílu než jeho předchůdce. To umožňuje zvětšená plocha hnacího pístu, a nové chapadlo si proto snadno poradí i s větší hmotností obrobku. Uživatelé ocení, že pro stejnou úlohu mohou použít chapadlo menších rozměrů, navíc jim to šetří náklady a zužuje se rozmanitost typů chapadel, které budou potřebovat. To znamená, že návratnost investic je nejméně o 10 % rychlejší. Přechod ze starého chapadla JGP na nové JGP-P je možný kdykoliv, jelikož chapadla jsou plně kompatibilní.

 

Snadné monitorování uchopení obrobku

Deset senzorových systémů umožňuje realizovat množství různých možností monitorování, jako jsou sledování zdvihu nebo rozlišování obrobků. Dobré či špatné díly lze rychle a spolehlivě třídit na základě jejich rozměrových odchylek. Od velikosti 64 je JGP-P k dispozici také s indukčními senzory přiblížení o průměru 8 mm.

Možnost připojit chapadlo ze dvou různých stran a ve třech různých směrech zvyšuje univerzálnost montáže. Přívod stlačeného vzduchu je možný jak pomocí klasických šroubení, tak i bez hadice, přímo přes přírubu. Integrovaný vstup pro vnitřní ofuk chapadla přináší větší stabilitu procesu uchopování. Je ho možné využít především tam, kde chapadlo zakládá obrobek do stroje, neboť při tom přijde do kontaktu s chladicí emulzí a třískami. Právě v těchto případech je s pomocí přetlakování chapadla zamezeno vstupu nečistot a následnému opotřebení mechanických dílů chapadla. Selhání procesu uchopování z důvodu zaneseného efektoru chapadla je tedy již minulostí.

 

Měřítko kvality

Pro splnění plánovaných náročnějších uchopovacích úkolů je ideální volbou chapadlo PGN-Plus-P. Se svou vysokou hustotou síly a unikátním výběrem volitelných možností je považováno za celosvětové měřítko kvality v oboru univerzálních chapadel. Prémiové chapadlo s optimalizovaným vícezubým vedením nabízí ještě větší výkonové rezervy a jedinečný rozsah příslušenství. Pokrývá proto téměř celé spektrum všech automatizačních úloh a po celou dobu životnosti nevyžaduje žádnou údržbu. 

(SCHUNK Intec s. r. o.)

Obr. 1. Flexibilní všestranné chapadlo: nové dvouprsté paralelní chapadlo JGP-P se vyznačuje optimalizovaným T-drážkovým vedením a širokou škálou variant (https://schunk.com/cz_cs/uchopovaci-systemy/series/jgp-p/)

Obr. 2. Chapadlo JGP-P je vhodné pro spoustu rozličných úkolů: pro zakládání a vykládání obráběcích strojů, při montážních operacích i pro úlohy pick and place