Aktuální vydání

celé číslo

12

2022

Automatizace výrobních, montážních a balicích strojů a linek

Elektrické, pneumatické a hydraulické pohony

celé číslo

Výrobky společnosti ADVANTECH a multimédia

Automa 1/2000

(firemní článek)

Výrobky společnosti ADVANTECH a multimédia

Obr. 1.

Výrobky společnosti ADVANTECH jsou v naší zemi známé hlavně ve spojitosti s průmyslovým řízením. Průmyslové počítače ADVANTECH slouží v mnoha aplikacích jako servery průmyslových sítí, vizualizační stanice a terminály MMI.

Spektrum využití výpočetní techniky ADVANTECH je však mnohem širší. Například v telekomunikační technice sklízejí výrobky ADVANTECH úspěch na mezinárodních výstavách. Jiným příkladem jsou multimediální systémy, které nalézají uplatnění v prudce se rozvíjejícím oboru služeb.

Kterýkoliv počítač ADVANTECH lze samozřejmě doplnit běžnou multimediální výbavou, jako jsou zvuková karta, karta pro vstup a výstup video signálu nebo další doplňky. U průmyslových počítačů ADVANTECH je takové rozšíření usnadněno podstatně vyšším počtem slotů pro přídavné karty než v běžných kancelářských PC.

Uvádíme zde však i příklady počítačů, do kterých je multimediální vybavení již integrováno. Jsou to panelové počítače s multimediální výbavou a jednodeskové počítače určené pro aplikace v oblasti multimédií.

Obr. 2.

Panelové počítače s multimediální výbavou
Panelové počítače ADVANTECH byly na stránkách tohoto časopisu prezentovány již několikrát. Jsou to počítače určené k zabudování do otvoru v panelu podobně jako panelové přístroje. Jsou vybaveny barevným displejem LCD typu TFT s vysokým jasem a širokým úhlem pohledu. Displej může být doplněn dotykovým panelem (touchscreen), který umožňuje interaktivní práci s programem bez nutnosti používat klávesnici. Bývají vybaveny větším počtem komunikačních rozhraní, včetně přípojky Ethernet. V průmyslu se používají hlavně jako malé vizualizační stanice nebo, vybavené dotykovou obrazovkou, jako ovládací panely pro interaktivní řízení technologií (obr. 1).

Pro využití v aplikacích, jako jsou rezervační a objednávkové terminály a malé informační konzoly, tedy všude tam, kde je třeba vizuální informaci doprovodit slovem a obrazovou nebo hudební upoutávkou, jsou tyto počítače na předním panelu po stranách displeje doplněny reproduktory. Ty umožňují dostatečně hlasitý poslech osobě stojící před displejem. Je-li zapotřebí většího akustického výkonu, lze na audiovýstup připojit externí aktivní reproduktorové soustavy. Dotykovou obrazovku lze interaktivně a intuitivně ovládat. Po doplnění mikrofonem a kamerou, připojenou k rozhraní USB, vznikne kompletní programovatelný videoterminál vhodný např. pro přístupové systémy nebo kontaktní místa informačního systému. ADVANTECH dodává tři typové řady panelových počítačů s multimediální výbavou. Jejich základní vlastnosti uvádí tab. 1.

Obr. 3.

Jednodeskové počítače s multimediální výbavou
Panelové počítače uvedené v předchozím odstavci jsou vybaveny základními vstupními a výstupními zařízeními, jež jsou určena pro multimediální aplikace (obrazovka, reproduktory). A právě proto jsou ideální pro přímý styk s člověkem. Pojetí jednodeskového počítače s multimediální výbavou je jiné. Je určen k rychlému a efektivnímu zpracování multimediálních dat, získaných jinými zařízeními. Typicky se používají v oblasti zvukové a obrazové komprese, digitální telefonie, rozpoznávání hlasu a obrazu a všude, kde je třeba zpracovávat zvuk nebo obraz v reálném čase. Na jedné desce velikosti disketové mechaniky je umístěna kombinace výkonného procesoru Pentium s multimediální výbavou (pro audio i video), rychlé rozhraní Ethernet a vybavení pro další periferie. V tab. 2 jsou uvedeny základní vlastnosti tří typů jednodeskových počítačů řady Biscuit s multimediální výbavou. Nejvýkonnějším z nich je novinka PCM-5864 na obr. 2. Blokové schéma tohoto PC o rozměrech 203 × 146 mm je na obr. 3. Deska nese objímku pro procesor Pentium MMX s frekvencí do 300 MHz a slot pro paměť DIMM s kapacitou do 128 MB. Kromě běžných disků s rozhraním IDE je zde připravena objímka pro přímé zasunutí FLASH disku řady PCD-100. Letošním vylepšením počítačů řady Biscuit je rozhraní LVDS. S využitím tohoto rozhraní je možné připojit displej LCD kabelem s běžnými kroucenými páry vodičů až do vzdálenosti 10 m.

Tab. 1. Základní vlastnosti multimediálních vestavných PC

Typ PPC-102 PPC-120 PPC-150
Procesor Pentium MMX, max. 233 MHz
Displej LCD TFT, 12,1", 800 × 600 LCD TFT, 12,1" 800 × 600 LCD TFT, 15", 1 024 × 768
I/O 4 COM, LPT, Ethernet 4 COM, LPT, Ethernet 4 COM, LPT, Ethernet, 2 USB
Řadič audio 16 bitů, soundblaster compatible 16 bitů, soundblaster compatible 16 bitů, soundblaster compatible
Audiovstupy a výstupy mic in, line in/out mic in, line in/out mic in, line in, speaker out
Vestavěné reproduktory ne ano ano

Tab. 2. Vlastnosti multimediální výbavy jednodeskových počítačů řady Biscuit

Typ PCM-5864 PCM-5820 PCM-4825
Rozměry 146 × 203 mm 102 × 145 mm 102 × 145 mm
Audio      
Procesor Pentium MMX Pentium MMX 486 DX4
Audio chipset ENSOMQ ES1371 ESS-1868 ESS-1868
Audiořadič 32 bitů, soundblaster compatible 16 bitů, soundblaster compatible 16 bitů, soundblaster compatible
Kvalita zvuku AC97 full duplex, s 3D audio AC97 full duplex, s 3D audio AC97 full duplex, s 3D audio
Rozhraní mic in, line in, CD audio in, line out, speaker out mic in, line in, CD audio in, line out, speaker out mic in, line in, CD audio in, line out, speaker out
Video      
Chipset Philips SDA 7111A
Rozhraní video in/out, S-Video, NTSC/PAL

Veškeré informace o výrobcích ADVANTECH lze získat v kterékoliv kanceláři společnosti FCC Průmyslové systémy.

FCC Průmyslové systémy s. r. o.
info@fccps.cz
www.fccps.cz

400 11 Ústí nad Labem, SNP 8, tel.: (047) 277 41 73, fax: (047) 277 21 15
603 00 Brno, Vinařská 1a, tel.: (05) 43 21 56 54, fax: (05) 43 21 56 55
182 00 Praha 8, U Slovanky 3, tel.: (02) 66 05 20 98, fax: (02) 68 80 819