Aktuální vydání

celé číslo

03

2024

Automatizační technika v energetice a teplárenství, úspory energie

Snímače teploty

celé číslo

Výrobky firmy Balluff na MSV 2009

Firma Balluff přichází na MSV 2009 se svou tradiční nabídkou snímací techniky. Vedle snímačů založených na různých principech nabízí také napájecí zdroje, rozbočovače a konektory a další techniku, takže uživatel může pomocí přístrojů a zařízení od této firmy vybudovat ucelený systém pro monitorování stroje, provozu či výrobní linky.
 

Výkonné napájecí zdroje Balluff

 
Průmyslová automatizace přináší stále více komplexních požadavků a úkolů. Efektivní provoz strojů a zařízení vyžaduje spolehlivé napájecí zdroje. Díky následujícím charakteristikám zajistí napájecí zdroje Balluff (obr. 1) bezporuchový a spolehlivý provoz zařízení:
 • úplný sortiment – 24 V DC; 18 W/750 mA až 960 W/40 A,
 • ochrana proti zkratu a přetížení v průmyslovém prostředí,
 • velmi přesné napájení při zvýšených požadavcích,
 • možnost paralelního provozu,
 • dlouhá životnost pro spolehlivý provoz,
 • celosvětová certifikace.

Přesné snímání objektů až do vzdálenosti 2 m

 
Nový snímač BOS 50K (obr. 2) v kvádrovém pouzdru snímá na vzdálenost 200 až 2 000 mm, a umožňuje tak spolehlivě snímat objekty v nebezpečných oblastech z vnějšího prostoru. Snímač pracuje s funkcí potlačeného pozadí. Díky ve své třídě neobvykle malé hodnotě posunu šedé je nastavení spínacího bodu velmi málo ovlivněno barvou předmětu a odrazivostí jeho povrchu.
 
Čelní plocha snímačů BOS 50K je skleněná a jsou zde použity Fresnelovy čočky vyvinuté podle požadavků zákazníků. Uživatelé mohou těžit z uživatelsky přívětivého ovládání snímače a ocení také jeho velmi jednoduché a variabilní upevnění za použití montážního systému BMS.
 
Snímání objektů z bezpečné vzdálenosti zajistí snímač BOS 50K díky těmto svým vlastnostem:
 • snímací vzdálenost 2 m s potlačený pozadím,
 • nastavení pomocí viditelného červeného světla,
 • kompaktní pouzdro,
 • jednoduché nastavení.

Robustní rozbočovač Profibus IO-Link Master

 
Tenký a velmi robustní rozbočovač Profibus IO-Link Master v kovovém pouzdru nezabere mnoho prostoru. Toto všestranné zařízení je ideální pro připojení snímačů s rozhraním IO-Link, jako jsou snímače tlaku nebo vzdálenosti. Je vhodný také pro připojení snímačových rozbočovacích modulů, řídicích panelů a akčních členů (terminály pneumatických ventilů). Rozbočovač používá osvědčené konektory M12.
 
Profibus IO-Link Master je dostupný se dvěma nebo čtyřmi porty IO-Link a v kombinaci se snímačovými rozbočovači umožňuje připojit až 68 snímačů. Nepoužité porty IO-Link mohou být využity jako standardní vstupy nebo výstupy. Obzvláště ve stísněných prostorech lze takto plně využít možnosti daného systému.
 

Konektory BCC

Firma Balluff jako jeden z největších výrobců snímací techniky je schopna dodat nejen samostatné snímače založené na mnoha různých principech v požadovaných technických variantách, ale i komplexní systém, který umožní úspěšně a uceleně propojit výrobní linku.
 
Konektory BBC od firmy Balluff lze snadno začlenit do návrhů a konstrukcí. Uživatelé ocení takové užitečné detaily, jako je viditelný výstupek na pouzdru konektoru, který velmi usnadňuje orientaci při montáži konektoru, nebo indikační LED viditelné téměř z jakéhokoliv směru i v problematických světelných podmínkách.
 
Uživatel může tyto konektory použít v celém automatizačním systému díky těmto jejich charakteristikám:
 • ucelená řada,
 • vysoká kvalita v souladu se všemi místními standardy,
 • dokonalé přizpůsobení snímačům a systémům,
 • rychlé a jednoduché připojení,
 • splnění nejnáročnějších požadavků, komplexně testován v testovací laboratoři firmy Balluff.

Indukční dvouvodičové DC snímače

 
Významného rozšíření se dočkala řada dvouvodičových indukčních DC snímačů (obr. 4). Asie se stává pro výrobce strojů stále důležitější a dodavatelé strojů na asijské trhy často potřebují právě dvouvodičové snímače. Zároveň se i na evropské trhy dostává stále více systémů osazených těmito snímači. Všem požadavkům uvedených trhů a systémů vyhovují dvouvodičové DC snímače od firmy Balluff, jejichž sortiment byl značně rozšířen a které mají tyto vlastnosti:
 • prodloužené spínací vzdálenosti, spínací nebo rozpínací výstupy,
 • standardní nebo rozšířený rozsah napájecího napětí,
 • mosazné pouzdro, navíc odolné i proti okujím vznikajícím při svařování.
 
Obr. 1. Výkonné napájecí zdroje firmy Balluff
Obr. 2. Snímač BOS 50K pro přesné snímání objektů ze vzdálenosti až 2 m
Obr. 3. Robustní a kompaktní rozbočovač IO-Link Master pro stísněné prostory
Obr. 4. Řada dvouvodičových indukčních snímačů DC byla významně rozšířena